Szkot z Krakowa i kapela z Białorusi w Kopanicy

  Szkot z Krakowa i kapela z Białorusi w Kopanicy

  Eugeniusz Kurzawa

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Dudy białoruskie są bliskie dudom szkockim - twierdzi Lindsay Davidson, Szkot spod Edynburga, grający i komponujący w Krakowie

  - Dudy białoruskie są bliskie dudom szkockim - twierdzi Lindsay Davidson, Szkot spod Edynburga, grający i komponujący w Krakowie ©fot. Mariusz Kapała

  Siódmy już raz w Kopanicy zaliczano Konkurs Muzyki Ludowej. Jest to najstarsza impreza folklorystyczna w kraju.
  - Dudy białoruskie są bliskie dudom szkockim - twierdzi Lindsay Davidson, Szkot spod Edynburga, grający i komponujący w Krakowie

  - Dudy białoruskie są bliskie dudom szkockim - twierdzi Lindsay Davidson, Szkot spod Edynburga, grający i komponujący w Krakowie ©fot. Mariusz Kapała  Pierwsze spotkanie odbyło się bowiem w roku... 1937.

  Jak co roku do Kopanicy przyjechali dudziarze w różnych stron Wielkopolski i koźlarze z Regionu Kozła, żeby rywalizować ze sobą w kilku kategoriach muzycznych: zespołów, solistów, w kategorii mistrz - uczeń.

  Niestety, po raz pierwszy od pewnego czasu nie wypaliła podróż muzyków ludowych pociągiem retro z Wolsztyna przez Powodowo - Żodyń do Kopanicy, gdyż organizatorzy nie otrzymali zgody PKP na przejazd nieczynnymi torami. W związku z tym odpadł też tradycyjny korowód artystów z instrumentami z dworca przez całą wieś do domu kultury. A także wspólne zdjęcie przed parowozem na stacji w Kopanicy.

  Były to zawsze najbardziej malownicze elementy KML, gdyż same występy koźlarzy i dudziarzy przed skromną (niestety!) publicznością są dużo mniej widowiskowe. Można wprawdzie rzec, iż wartością jest sam najstarszy w kraju festiwal, liczący kilkadziesiąt lat, ale jednak...

  Dla samego konkursu ciekawe na pewno było zaproszenie jako gości Teodora Kaszkurewicza z białoruskiego Mińska, budowniczego tamtejszych dud oraz także stamtąd zespołu dudziarzy Testamentum Terrae. - Działamy od czterech lat - powiedział Juraś Pankiewicz, kierownik grupy, która wykonuje wprawdzie muzykę ludową, ale także gra utwory renesansowe i barokowe.

  Zespół, występujący w składzie J. Pankiewicz, Wital Kasowiec, Nadzieja Proćko, korzystający z dud, skrzypiec, bębna, rogu, nawiązuje do tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego. Z kolei T. Kaszkurewicz, artysta plastyk z wykształcenia, od 15 lat zajmuje się budową dud. - Pracuję właśnie nad książką o dudach na terenach Litwy, wschodniej Łotwy i Białorusi - powiedział nam.

  - Dudy białoruskie są bliższe dudom szkockim, niż przykładowo dudy wielkopolskie - uznał z kolei Lindsay Davidson, Szkot spod Edynburga, ale od siedmiu lat grający i komponujący w Krakowie. - Szczerze mówiąc to gdybym miał powiedzieć, gdzie częściej mieszkam, w Edynburgu czy w Krakowie, to powiedziałbym, iż zwykle mieszkam w... samolocie i pociągu.

  L. Davidson bywał już na Biesiach Koźlarskich w Zbąszyniu, w Kopanicy natomiast znalazł się pierwszy raz. Ale nie jako koncertujący muzyk, lecz jako juror. Przewodniczącym jury KML był tradycyjnie prof. Bogusław Linette z Poznani, zaś spiritus movens Janusz Jaskulski, kustosz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.gazetalubuska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Znasz świetnego sołtysa lub rolnika? [NOMINUJ]

  Znasz świetnego sołtysa lub rolnika? [NOMINUJ]

  Przedszkole na medal! [ZGŁOSZENIA]

  Przedszkole na medal! [ZGŁOSZENIA]

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?