PIOTR DROZDOWSKI 0 68 347 40 72 drozd72@interia.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Gimnazjaliści z Kębłowa zrobili porządek na zapomnianej nekropolii. Teraz o nią systematycznie dbają.
  W poniedziałek na cmentarzu ewangelickim w Kębłowie Marcin Olszewski i Wojciech Dulko grabili między kwaterami. - Naokoło pełno drzew, które teraz gubią

  W poniedziałek na cmentarzu ewangelickim w Kębłowie Marcin Olszewski i Wojciech Dulko grabili między kwaterami. - Naokoło pełno drzew, które teraz gubią liście - mówią gimnazjaliści. ©fot. Piotr Drozdowski

  Jeszcze kilka lat temu ktoś niezorientowany nawet nie mógł podejrzewać, że tuż obok drogi i cmentarza parafialnego jest dawny cmentarz ewangelicki. Widać było tylko las i zarośla. Dopiero gdy weszło się między drzewa i krzewy, można było znaleźć stare mogiły.

  - Teren wyglądał bardzo brzydko, a przecież są tam pochowani także mieszkańcy Kębłowa. Stąd pomysł, żeby uporządkować dawną nekropolię - mówi dyrektor kębłowskiego gimnazjum Adam Żuczkowski.

  Gdy gimnazjaliści wycięli samosiejki i chaszcze, wyłoniło się ok. 30 mogił. Przy każdej ustawiono brzozowy krzyż, teren dawnego cmentarza otoczono płotem i teraz na bieżąco dba się tam o porządek.
  - Od samego początku, jak tylko ogłosiliśmy zamiar uporządkowania nekropolii, zgłosiło się sporo chętnych uczniów i nie brakuje ich do dziś. Przynoszą do szkoły grabie i dopytują, kiedy pójdą sprzątać - opowiada pedagog szkolny Magdalena Wiśniewska-Jodko.

  Rzeczywiście, gdy w poniedziałek ruszyliśmy zobaczyć, co dzieje się na cmentarzu, spotkaliśmy tam gimnazjalistów. - Skoro nikt przed nami nie zajmował się tym terenem, to my zrobiliśmy tu porządek - mówią Marcin Olszewski i Wojciech Dulko.

  Już wkrótce dyrekcja szkoły zamierza zwrócić się do archiwum archidiecezjalnego w Poznaniu o listę pochowanych na dawnym cmentarzu w Kębłowie. Powstał bowiem pomysł, żeby ustawić tam tablicę z wykazem wszystkich, którzy spoczęli na nekropolii.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Obejrzyj serial dokumentalny

  Obejrzyj serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego"