Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa współpraca szkolna w Świebodzinie

Alicja Kucharska
Wymiana polsko - niemiecka. Powiatowy Zespół Szkół w Świebodzinie
Wymiana polsko - niemiecka. Powiatowy Zespół Szkół w Świebodzinie Archiwum prywatne
Dopiero co rozpoczął się rok szkolny, a w Powiatowym Zespole Szkół (daw. Powiatowy Zespół Szkół Technicznych i Zawodowych) już wystartowały tegoroczne projekty. Jednym z pierwszych była polsko-niemiecka wymiana młodzieżowa, co nie jest nowością w PZS, bo z zachodnim sąsiadem współpracują już od kilkunastu lat.

- Podczas wymiany młodzieżowej między szkołami realizowano projekt o tematyce „Poznajemy osobliwości Ziemi Lubuskiej”, czyli ciekawe miejsca, które warto pokazać osobom, który chciałyby tu jeszcze wrócić – mówi Maciej Bartkowiak, nauczyciel wychowania fizycznego PZS, koordynator wymiany.

Jak podkreśla, tak atrakcyjna wymiana nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie z Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Gubina, gdzie udało się pozyskać blisko 6 tysięcy złotych.

Niemiecka młodzież przyjechała do Świebodzina z Wiesensteig (Badenia-Wirtembergia), gdzie także kształci się zawodowo, w różnych kierunkach. – Projekt obejmował m. in. wycieczkę do Łagowa, Górzykowa, Cigacic, z rejsem po Odrze włącznie, wycieczkę rowerową dookoła jeziora Niesłysz 0 wymienia M. Bartkowiak.

Codzienne posiłki przygotowywane były wspólnie przez młodzież z obu krajów. Choć współpraca między szkołami trwa od kilku lat, to tegoroczny projekt jest nowością. – W maju byliśmy z wizytą w Wiesensteig, gdzie poznawaliśmy rezerwat UNESCO, natomiast na początku września miała miejsce sześciodniowa rewizyta. Rozpoczęliśmy od zwiedzania Świebodzina i ukazania naszym gościom wszystkich zabytkowych miejsc – przypomina nauczyciel, który zapewnia, że współpraca nadal będzie rozwijana.

W wymianie udział wzięło, łącznie z opiekunami, 18 osób. Pozytywne recenzje uczniów udowadniają, że tego typu projekty mają duży sens. – Młodzież poznaje inny kraj, nowych ludzi, z którymi związuje przyjaźnie. Niewątpliwym atutem jest to, że rozwijają się językowo, bo w takich sytuacjach młodzież ma kontakt z żywym językiem niemieckim. Poznajemy też kulturę drugiego kraju, opowiadamy o swojej. Uczniowie zobaczyli, jak żyją ci ludzie, jak wygląda szkole życie. Samego języka też łatwiej się nauczyć, ponieważ młodzież musi się ze sobą komunikować od rana do wieczora i to w różnych sytuacjach. To też z pewnością duży plus dla szkoły, która taką możliwość ma swojej ofercie – podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska