Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ławeczka dla sztuki kochania

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
Przykładowy wygląd ławeczki zakochanych. Czy będzie inspiracją dla rzeźbiarzy biorących udział w konkursie?
Przykładowy wygląd ławeczki zakochanych. Czy będzie inspiracją dla rzeźbiarzy biorących udział w konkursie? Pracownia architektury zielonydizajn.pl
To tutaj na początku lat 70. Michalina Wisłocka przeżyła wielką miłość. Mało tego. Wspomnienia z Lubniewic zainspirowały ją do napisania słynnej Sztuki kochania. Na jej cześć w zabytkowym parku nad jeziorem stanie ławeczka miłości.

BĘDZIE JESZCZE PRZED WAKACJAMI

W piątek lubniewicka gmina ogłosiła konkurs na projekt i wykonanie ławeczki miłości. Wszystkie informacje dostępne są na stronie www.bip.lubniewice.pl w dziale Aktualności. Ostateczny termin składania prac upływa 27 bm. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 20 maja, a ławeczka ma być zamontowana do 21 czerwca.

40 lat temu sławna polska lekarka i seksuolog zakochała się w Lubniewicach. Z opowieści mieszkańców wynika, że obiektem jej miłości był marynarz, który w mieście także przebywał na wakacjach. Tę historię rok temu burmistrzowi Tomaszowi Jaskule oraz przewodniczącemu rady miejskiej i jego zastępczyni przypomniała dziennikarka Radia Zachód. Redaktor Grażyna Walkowiak odtworzyła nagrany wywiad z Wisłocką, a w audycji brał udział także znany seksuolog z Zielonej Góry prof. Zbigniew Izdebski. - Zadeklarowaliśmy wtedy, że w mieście postawimy ławeczkę miłości, która ma przypominać osobę pani doktor - mówi T. Jaskuła.

Na miejsce ławeczki wybrano zabytkowy park pomiędzy chatą ryglową (to księgarnia przy ul. Jana Pawła II), Starym Zamkiem i mostem nad Jeziorem Lubiąż. - Teren był zaniedbany, a ławeczka ma również być atrakcją dla turystów. Dlatego postanowiliśmy pójść krok dalej i uporządkować alejki wokół. Dzięki temu powstanie park. Zaproponuję radzie, by nazywał się imieniem Michaliny Wisłockiej - dodaje burmistrz. Park jeszcze nie powstał, ale gminę już promuje. Pomysłem zainteresowały się m.in. ogólnopolskie media. Oprócz prof. Izdebskiego wspiera go także Janusz L. Wiśniewski - autor słynnej Samotności w sieci. Do końca kwietnia park zostanie uporządkowany. Pojawią się w nim nasadzenia, ławki, wymienione zostanie oświetlenie, odtworzony zostanie historyczny układ ścieżek.

Całość będzie gotowa jeszcze przed sezonem letnim. Wszystko ma kosztować ponad 40 tys. zł. Większość pieniędzy uda się zdobyć z Euroregionu. - Dofinansowanie ma wynieść aż 85 procent. Zrobimy coś fajnego w gminie - podkreśla Marta Rusakiewicz, dyrektorka biblioteki, która koordynuje projekt. W parku mają się również znaleźć rzeźby o tematyce miłosnej, które wykonają uczestnicy polsko-niemieckich warsztatów florystycznych i rzeźbiarskich. - Dzięki temu wokół ławeczki pojawią się też motywy kwiatowe - dodaje M. Rusakiewicz.

Ze względu na to, że park jest zabytkowy nad wszystkim czuwa też konserwator zabytków. - Pomysł podoba mi się i myślę, że z efektów zadowoleni będą mieszkańcy i turyści. To miejsce wiąże miasto z jeziorem. Teraz zostanie uporządkowane, będzie też miało konkretną myśl przewodnią. Nową, prostą i elegancką balustradę, z motywami miłosnymi, zyska też mostek nad kanałem, który znajduje się w pobliżu - zaznacza Błażej Skaziński, kierownik gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Park jest w typie krajobrazowym i projekt musi zachować ten charakter.

Jak będzie wyglądała ławeczka, która znajdzie się w specjalnym zakolu? Projektanta i wykonawcę wyłoni konkurs, który w piątek ogłosiła gmina. - Chcemy, by ławeczka miłości była parkową dominantą. Miejscem spotkań zakochanych, jak i tych szukających miłości, którzy chętnie będą się tam fotografować - tłumaczy Edyta Suszek-Kluszczyk z urzędu. - Park ma promować miasto, jako miejsce szczęśliwej miłości.

Michalina Wisłocka to lekarka, ginekolog, cytolog i seksuolog. Była współzałożycielką Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, w którym zajmowała się leczeniem niepłodności i antykoncepcją. Była autorką książek z dziedziny seksuologii. A jej poradnik Sztuka kochania, wydany w 1976 r., stał się bestsellerem (łącznie wydano 7 mln egzemplarzy) i zapoczątkował większą otwartość w sprawach seksu i życia seksualnego w Polsce. Wisłocka zmarła siedem lat temu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska