Ławeczka dla sztuki kochania

  Ławeczka dla sztuki kochania

  Paweł Kozłowski 95 722 57 72 pkozlowski@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Przykładowy wygląd ławeczki zakochanych. Czy będzie inspiracją dla rzeźbiarzy biorących udział w konkursie?

  Przykładowy wygląd ławeczki zakochanych. Czy będzie inspiracją dla rzeźbiarzy biorących udział w konkursie? ©Pracownia architektury zielonydizajn.pl

  To tutaj na początku lat 70. Michalina Wisłocka przeżyła wielką miłość. Mało tego. Wspomnienia z Lubniewic zainspirowały ją do napisania słynnej Sztuki kochania. Na jej cześć w zabytkowym parku nad jeziorem stanie ławeczka miłości.
  Przykładowy wygląd ławeczki zakochanych. Czy będzie inspiracją dla rzeźbiarzy biorących udział w konkursie?

  Przykładowy wygląd ławeczki zakochanych. Czy będzie inspiracją dla rzeźbiarzy biorących udział w konkursie? ©Pracownia architektury zielonydizajn.pl

  BĘDZIE JESZCZE PRZED WAKACJAMI


  W piątek lubniewicka gmina ogłosiła konkurs na projekt i wykonanie ławeczki miłości. Wszystkie informacje dostępne są na stronie www.bip.lubniewice.pl w dziale Aktualności. Ostateczny termin składania prac upływa 27 bm. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 20 maja, a ławeczka ma być zamontowana do 21 czerwca.  40 lat temu sławna polska lekarka i seksuolog zakochała się w Lubniewicach.
  Z opowieści mieszkańców wynika, że obiektem jej miłości był marynarz, który w mieście także przebywał na wakacjach. Tę historię rok temu burmistrzowi Tomaszowi Jaskule oraz przewodniczącemu rady miejskiej i jego zastępczyni przypomniała dziennikarka Radia Zachód. Redaktor Grażyna Walkowiak odtworzyła nagrany wywiad z Wisłocką, a w audycji brał udział także znany seksuolog z Zielonej Góry prof. Zbigniew Izdebski. - Zadeklarowaliśmy wtedy, że w mieście postawimy ławeczkę miłości, która ma przypominać osobę pani doktor - mówi T. Jaskuła.

  Na miejsce ławeczki wybrano zabytkowy park pomiędzy chatą ryglową (to księgarnia przy ul. Jana Pawła II), Starym Zamkiem i mostem nad Jeziorem Lubiąż. - Teren był zaniedbany, a ławeczka ma również być atrakcją dla turystów. Dlatego postanowiliśmy pójść krok dalej i uporządkować alejki wokół. Dzięki temu powstanie park. Zaproponuję radzie, by nazywał się imieniem Michaliny Wisłockiej - dodaje burmistrz. Park jeszcze nie powstał, ale gminę już promuje. Pomysłem zainteresowały się m.in. ogólnopolskie media. Oprócz prof. Izdebskiego wspiera go także Janusz L. Wiśniewski - autor słynnej Samotności w sieci. Do końca kwietnia park zostanie uporządkowany. Pojawią się w nim nasadzenia, ławki, wymienione zostanie oświetlenie, odtworzony zostanie historyczny układ ścieżek.

  Całość będzie gotowa jeszcze przed sezonem letnim. Wszystko ma kosztować ponad 40 tys. zł. Większość pieniędzy uda się zdobyć z Euroregionu. - Dofinansowanie ma wynieść aż 85 procent. Zrobimy coś fajnego w gminie - podkreśla Marta Rusakiewicz, dyrektorka biblioteki, która koordynuje projekt. W parku mają się również znaleźć rzeźby o tematyce miłosnej, które wykonają uczestnicy polsko-niemieckich warsztatów florystycznych i rzeźbiarskich. - Dzięki temu wokół ławeczki pojawią się też motywy kwiatowe - dodaje M. Rusakiewicz.

  Ze względu na to, że park jest zabytkowy nad wszystkim czuwa też konserwator zabytków. - Pomysł podoba mi się i myślę, że z efektów zadowoleni będą mieszkańcy i turyści. To miejsce wiąże miasto z jeziorem. Teraz zostanie uporządkowane, będzie też miało konkretną myśl przewodnią. Nową, prostą i elegancką balustradę, z motywami miłosnymi, zyska też mostek nad kanałem, który znajduje się w pobliżu - zaznacza Błażej Skaziński, kierownik gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Park jest w typie krajobrazowym i projekt musi zachować ten charakter.

  Jak będzie wyglądała ławeczka, która znajdzie się w specjalnym zakolu? Projektanta i wykonawcę wyłoni konkurs, który w piątek ogłosiła gmina. - Chcemy, by ławeczka miłości była parkową dominantą. Miejscem spotkań zakochanych, jak i tych szukających miłości, którzy chętnie będą się tam fotografować - tłumaczy Edyta Suszek-Kluszczyk z urzędu. - Park ma promować miasto, jako miejsce szczęśliwej miłości.

  Michalina Wisłocka to lekarka, ginekolog, cytolog i seksuolog. Była współzałożycielką Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, w którym zajmowała się leczeniem niepłodności i antykoncepcją. Była autorką książek z dziedziny seksuologii. A jej poradnik Sztuka kochania, wydany w 1976 r., stał się bestsellerem (łącznie wydano 7 mln egzemplarzy) i zapoczątkował większą otwartość w sprawach seksu i życia seksualnego w Polsce. Wisłocka zmarła siedem lat temu.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wydarzenia Zielonogórskie 1960

  Wydarzenia Zielonogórskie 1960

  Akcja

  Akcja "Gazety Lubuskiej" - STOP DOPALACZOM

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!