Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia polska wieś pożegnała się z ulicą Bieruta. To lubuska Rudnica (wideo)

Agnieszka Drzewiecka, wideo: TVN24/x-news
Bronisław Prondziuk postawił tabliczkę z nazwą ulicy, by inni łatwiej trafiali do jego skupu grzybów.
Bronisław Prondziuk postawił tabliczkę z nazwą ulicy, by inni łatwiej trafiali do jego skupu grzybów. Agnieszka Drzewiecka
- Ludzie już nie kojarzą, kim był Bierut. Co dla nich za różnica, czy mieszkają na Bieruta czy na Gorzowskiej - mówi mieszkaniec Rudnicy w gminie Krzeszyce, ostatniej polskiej wsi, w której była ul. Bieruta.

Zwykły dzień wsi Rudnica. Po ulicy prowadzącej do samego lasu ktoś zagania kury na posesję. Rozbiegły się po okolicy i za nic nie chcą wrócić na swoje podwórko. Pod innym domem ktoś zamiata liście, ktoś rąbie drewno. Spokój. Nic nie wskazuje na to, że ostatnimi dniami o wsi Rudnica, a konkretnie o tej właśnie małej uliczce na skraju wsi, było głośno w całym kraju.

Przez ostatnie 60 lat była to bowiem ulica Prez. Bieruta. Dziś już nie jest, przynajmniej nieoficjalnie. We wtorkowy wieczór w sali wiejskiej mieszkańcy i wójt Stanisław Peczkajtis zadecydowali, że usuwają starą nazwę, a nadają nową: ul. Gorzowska. Trzeba jeszcze spełnić formalności, 3 marca uchwałę o zmianie nazwy ulicy ma podjąć rada gminy. A wszystko rozpoczął Instytut Pamięci Narodowej...

Bolesław Bierut (ur. 18 kwietnia 1892 w Rurach Brygidkowskich, zm. 12 marca 1956 w Moskwie) - polski polityk, działacz komunistyczny, agent NKWD, przewodniczący Krajowej Rady Narodowej od 1944, pierwszy przywódca Polski Ludowej, Prezydent RP od 1947, przywódca PZPR (od 1948 roku jako Sekretarz Generalny, a od 17 marca 1954 I Sekretarz KC), Prezes Rady Ministrów PRL od 1952, poseł na Sejm PRL I kadencji, członek Komisji Wojskowej Biura Politycznego KC PZPR nadzorującej tzw. Ludowe Wojsko Polskie od maja 1949 roku. Bilans rządów "Tomasza" to także ok. 100 tys. ofiar różnorakich represji. (Wikipedia)

Więcej o tej sprawie przeczytasz w sobotnio-niedzielnym - 21-22 lutego - papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej"

Mieszkają przy ul. Bieruta, zmiany nie chcą. "Nieważne, kim był":

Zobacz też: Ostatnia, Zapomniana, Bezludna... Ze smutku ulicom nazwy dali?

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska