Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcyjny leśny postój pod Sulechowem

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
Sulechowski nadleśniczy Jarosław Pańczuk cieszy się, że to w jego nadlesnictwie zainaugurowano budowę leśnych postyojów. Obok Iwona Patalan-Misiaszek zajmująca się edukacją leśną.
Sulechowski nadleśniczy Jarosław Pańczuk cieszy się, że to w jego nadlesnictwie zainaugurowano budowę leśnych postyojów. Obok Iwona Patalan-Misiaszek zajmująca się edukacją leśną. Mariusz Kapała
Przy lubuskich drogach Lasy Państwowe chcą postawić stylizowane miejsca postojowe dla kierowców. Pierwszy z nich już funkcjonuje przy wylocie z miasta w kierunku Kargowej, drugi na Krosno. Będzie ich aż 50!

- O tak, taki postój jest bardzo przydatny i podoba mi się - mówi zielonogórzanka Edyta Bryćko. Właśnie wysiadła na nowym postoju na Krężołach z służbowego samochodu, żeby "rozprostować kości". - Często tędy jeżdżę do Poznania. Gdy wracam właśnie tutaj się zatrzymuję i wietrzę auto. Bo jak się cały czas używa klimy to takie przewietrzenie się przyda. Poza tym chwilę odpoczywam przed powrotem do domu.

Zdaniem pani Edyty, w tak zadbanym miejscu przyjemnie się zatrzymać, bo jest tu sympatycznie i estetycznie. Tym bardziej, że do budowy wykorzystano surowe, ale zakonserwowane drewno, a nie plastik. Wokół zaś las, a w pobliżu pomnikowa sosna Waligóra...

- Tylko wkurzające są te panienki, z którymi ani policja, ani straż miejska nie mogą sobie poradzić - rzuca zdenerwowany kierowca (nie chce się przedstawić). - Człowiek staje, żeby odpocząć, a tu od razu przychodzi kobita z ofertą. Złość bierze, że nie one dają spokoju...

Chwilę wcześniej parking opuścił radiowóz policji, lecz smagła dziewoja nadal sobie siedziała na drewnianej, ekologicznej ławie ufundowanej - jak i cały parking - przez Dyrekcję Regionalną Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Niestety, zgodnie z prawem, kobiet lekkich obyczajów nie można ukarać. Nie ma na to przepisu...

Ideę budowy tego rodzaju miejsc postoju (nie wolno ich nazywać parkingami, bo nie spełniają wymogów) realizuje właśnie zielonogórska dyrekcja lasów. - Miejsca typują nadleśnictwa w pobliżu dróg, przede wszystkim z myślą o zmotoryzowanych chcących spędzić trochę czasu w lesie - mówi rzecznik dyrekcji Janusz Zawada. - Można wtedy w cywilizowanych warunkach odpocząć, zjeść posiłek. Każde miejsce pomieści od kilku do kilkunastu samochodów.

Dyrekcja przewiduje, że jeszcze przed tegorocznym okresem grzybobrania, czyli do jesieni takich postojów powstanie w regionie około 50. Budowane są wg projektu przygotowanego przez Ośrodek Transportu Leśnego w Świebodzinie, a ich produkcja odbywa się w Zakładzie Drzewnym w Klenicy (należącym do OTL Świebodzin). - To generuje dodatkowe miejsca pracy w regionie - uzupełnia rzecznik dodając, że postoje są funkcjonalne, tanie, ekologiczne i przyjazne dla środowiska. - No i dobrze się komponują z leśnym otoczeniem - twierdzi J. Zawada.

- Koszt dwóch postojów wyniósł 105 tys. zł - podaje Jarosław Pańczuk, sulechowski nadleśniczy.
Zatem na razie mamy dwa pierwsze miejsca postojowe w gminie i nadleśnictwie Sulechów. To drugie koło wsi Laskowo przy drodze wojewódzkiej Sulechów - Krosno Odrz. Zostały oddane do użytku w zeszłym tygodniu.

- W planie na przyszły rok mamy następne trzy tego rodzaju miejsca postojowe - obiecuje nadleśniczy Pańczuk.

Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska