Frankfurtczycy do neonazistów: Won stąd! (zdjęcia, wideo)

  Frankfurtczycy do neonazistów: Won stąd! (zdjęcia, wideo)

  Beata Bielecka

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Kontrdemonstracja przeciwko neonazistom.

  Kontrdemonstracja przeciwko neonazistom. ©Beata Bielecka

  - Nie przejdziecie! - zapowiadali dziś od rana antyfaszyści z obu stron granicy, którzy przyszli zatrzymać marsz nacjonalistycznej NPD i neofaszystowskich bojówek. I póki co, skutecznie im się to udaje.
  Kontrdemonstracja przeciwko neonazistom.

  Kontrdemonstracja przeciwko neonazistom. ©Beata Bielecka

  17 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Lubuskiej

  Kontrmanifestacja przeciwko neonazistom.

  Kontrmanifestacja przeciwko neonazistom

  Link do głównego zdjęcia

  Kontrmanifestacja przeciwko neonazistom. ©Mariusz Szpakowski  Kontrdemonstracja przeciwko neonazistom. Mariusz Szpakowski

  Kontrdemonstracja przeciwko neonazistom.
  (fot. Mariusz Szpakowski)

  Godz.17.30

  - Udało się!- cieszy się Kamil. Neonaziśći nie weszli do centrum. Zablkowano ich na obrzeżach starówki. NPD liczyła, że ich przeciwnicy się wykruszą. Ale oni od rana stali na zimnie i nie dawali za wygraną. Policja odprowadziła przed chwilą neofaszystów na dworzec. Wsiadają właśnie do pociągów. - Niech jadą i nie wracają - słychać wśród ludzi.

  Godz. 14.45

  Od blisko dwóch godzin neofaszyści stoją na frankfurckiej starówce ponieważ 500 metrów dalej, na trasie ich przemarszu zgromadziło się około 500 osób. Trwa próba sił. - Jak trzeba będzie będziemy tu stać do wieczora - mówi Salender. To samo słyszymy z ust Kamila Majchrzaka z Sojuszu. - Nie ruszymy się stąd - podkreśla. Wierzy, że uda się zatrzymać neonazistów. Tak jak w marcu, gdy po raz pierwszy w tym roku próbowali przejść głównymy ulicami miasta. I tak jak niedawno w Wolfgast, gdzie próbowali się dostać pod obóz dla uchodźców.

  Godz. 13.15

  Maszerujących z NPD co chwilę zatrzymuje policja, bo na ich trasie grupują się kontrdemonstranci. Neofaszyści chcą dotrzeć do granicy, ale policja im to skutecznie uniemożliwia. Tak dużo policji we Frankfurcie już dawno nie było, bo jak się okazuje posiłki ściągnięto z wielu landów. Salender pytany o liczbę policjantów nie chce jej jednak ujawnić.

  Godz. 12.15

  Kilka minut temu rozpoczął się marsz neonazistów. Idą w kierunku starówki, otoczeni kordonem policji. To, co o nich myśli wielu mieszkańców, wyraża dobitnie starsza kobieta, która woła zza barierek: - Won stąd!

  Ronny Zasowk z NPD Cottbus, twierdzi, że ten marsz jest po to, żeby uświadmić Niemcom jak wiele tracą przez to, że są w Unii Europejskiej. Dlatego na transparentach wielu z nich ma przekreślony znak UE. Chcą też powrotu kontroli na granicy, bo jak mówi Zasowk, od czasu jej zniesienia wzrosła przestępczość w Niemczech. - Nie jesteśmy przeciwko wszystkim Polakom, ale przeciwko tym, którzy kradną nam samochody - mówił nam.

  Godz. 11.45

  Jeszcze ich nie widać ale już słychać. Jak powiedział nam Peter Salender z prezydium policji we Frankfurcie udział w dzisiejszej manifestacji ma wziąć od 100 do 150 neofaszystów, którzy przyjechali nie tylko z Brandenburgii ale również z sąsiednich landów. Rocznie w Brandenburgii jest 6-7 demonstracji skrajnie prawicowych ugrupowań.

  Godz. 11.15

  Z nieoficjalnych informacji wynika, iż neofaszyści mają przyjechać na dworzec we Frankfurcie. Podróżni, którzy próbują w tym czasie się tam dostać mają z tym spore problemy, bo wszystkie drogi dojazdowe są zamknięte. Przed chwilą widzieliśmy małżeństwo z Polski, które ciągnęło po bruku walizki i przez skarpę dzielącą boczną uliczkę z dworcem próbowało dotrzeć do pociągu.

  W tej chwili okolica dworca zablokowana jest już z trzech stron. Wszędzie stoją ludzie sojuszu, bo nie chcą dopuścić, żeby neofaszyści jakąkolwiek drogą wydostali się poza dworzec.Dotychczas nie udało się dojechać grupie polskich związkowców z Kostrzyna, z Inicjatywy Pracowniczej, bo jak opowiadał nam przed chwilom jeden ze związkowców, przed Słubicami zatrzymała ich do kontroli policja oraz straż graniczna.

  Godz. 10.00

  Neonaziści chcą dzisiaj namawiać, żeby Niemcy wyszły z Unii Europejskiej. Spodziewani są w mieście około południa, ale już od 9.00 na placu w centrum Frankfurtu gromadzili się mieszkańcy, których do zablokowania neonazistów od wielu dni namawiał Sojusz "Frankfurt nad Odrą nie jest miejscem dla nazistów". Skupia przedstawicieli partii, organizacji społecznych, związków wyznaniowych, studentów i wszystkich tych, którzy sprzeciwiają się szerzeniu nacjonalistycznych haseł przez niemiecką NPD.

  Janek Lassau z Sojuszu woła do zebranych: - Faszyzm nie jest wolnością słowa, ale przestępstwem!

  Porządku cały czas pilnuje policja, która ma zapobiec ewentualnym zamieszkom. W tej chwili na kontrdemonstracji zebrało się około 400 osób, łącznie z nadburmistrzem Frankfurtu Martinem Wilke oraz prezydentem Uniwersytetu Viadrina dr Gunterem Pleugerem.
  Kontrdemonstracja przeciwko neonazistom. Mariusz Szpakowski

  Kontrdemonstracja przeciwko neonazistom.
  (fot. Mariusz Szpakowski)
  Nieruchomości z Twojego regionu

  Twój bezpłatny dostęp do www.gazetalubuska.pl wkrótce wygaśnie

  Zostań Czytelnikiem plus i otrzymaj:

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (45)

  Wszystkie komentarze (45) forum.gazetalubuska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo