Słubice: Antyfaszyści znów chcą zatrzymać neonazistów

  Słubice: Antyfaszyści znów chcą zatrzymać neonazistów

  Beata Bielecka

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - NPD uprawia politykę podsycającą antyeuropejskie i antypolskie nastroje - mówi rzecznik sojuszu Janek Lassau

  - NPD uprawia politykę podsycającą antyeuropejskie i antypolskie nastroje - mówi rzecznik sojuszu Janek Lassau ©Beata Bielecka

  Niemiecka NPD kolejny raz, w sobotę 10 listopada, wyjdzie na ulice, żeby namawiać do uszczelnienia granic i zerwania z Unią Europejską. Antyfaszyści chcą temu zapobiec. Namawiają do pokojowej blokady mieszkańców z obu stron Odry.
  - NPD uprawia politykę podsycającą antyeuropejskie i antypolskie nastroje - mówi rzecznik sojuszu Janek Lassau

  - NPD uprawia politykę podsycającą antyeuropejskie i antypolskie nastroje - mówi rzecznik sojuszu Janek Lassau ©Beata Bielecka

  Kamil Majchrzak, w latach 90. studiował prawo na Viadrinie i na własnej skórze doświadczył nienawiści wobec Polaków. Najpierw neonaziści pobili go kijem bejsbolowym, rok później jeden z nich przyłożył mu pistolet do skroni. Dziś pracuje w Bundestagu i zajmuje się m.in. problemami rasizmu i ksenofobii. Czynnie działa też w Sojuszu "Kein Ort fuer Nazis in Frankfurt (Oder)" (Frankfurt nad Odrą nie jest miejscem dla nazistów), który chce zablokować przemarsz neonazistów przez Frankfurt.

  Przeczytaj też: Brunatny jest w modzie (zdjęcia, wideo)

  Zablokować marsz!

  - Mam nadzieję, że i tym razem to się nam uda - Kamil nawiązuje do podobnego marszu, który w marcu zorganizowały niemieckie skrajnie prawicowe ugrupowania i ich sympatycy. - Neonazistom nie udało się wtedy przemaszerować przez Frankfurt, bo uniemożliwili im to zarówno mieszkańcy tego miasta jak i sąsiednich Słubic - mówi.

  W blokadę zaangażowały się liczne stowarzyszenia z obu stron granicy, przedstawiciele kościołów i wspólnot wyznaniowych, związki zawodowe, partie i inicjatywy antyfaszystowskie. - Cieszę się, bo udało nam się poszerzyć ten Sojusz i dzięki temu w naszym proteście 10 listopada weźmie udział jeszcze więcej osób z Polski. Będą m.in. związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej z Kostrzyna nad Odrą i Poznania, antyfaszyści z Wrocławia i innych miast, a także partyzant Batalionów Chłopskich Jan Paciejewski ze Słubic. On powita wszystkich w naszym imieniu - zapowiada Kamil.

  Słubiczanin wspiera Sojusz, bo w czasie wojny stracił wielu bliskich, a odradzający się faszyzm jest jego zdaniem zagrożeniem dla demokracji po obu stronach granicy i trzeba się temu przeciwstawiać.

  Przeczytaj też: Starcie neonazistów z antyfaszystami. Policja w akcji (zdjęcia)

  Niemcy przeciw Niemcom

  Jak podkreśla rzecznik Sojuszu Janek Lassau, Nacjonalistyczno-Demokratyczna Partia Niemiec (NPD), która organizuje marsz, aktualnie uprawia politykę podsycającą antyeuropejskie i antypolskie nastroje.

  - Niedawno związek powiatowy Maerkische Oderland zorganizował tydzień promujący akcję pod hasłem "Wyjść z Unii Europejskiej i uszczelnić granice" oraz kampanię na temat przestępczości na granicy. Na podstawie nieuzasadnionych uprzedzeń, próbują oni wytworzyć klimat strachu i nienawiści wobec Polaków - podkreśla Janek, który też jest absolwentem Viadriny, a obecnie pracuje w stowarzyszeniu Utopia i działa w ośrodku pomocy ofiarom napaści na tle nacjonalistycznym.

  Także w Polsce aktywne są grupy, które nawiązują do przedwojennego faszyzmu. - Jedną z nich jest Obóz Narodowo-Radykalny (ONR), który próbuje wciągnąć w to, co robi młodych ludzi - opowiada Kamil. - Podobnie jak niemieccy neonaziści żerują na obecnym kryzysie społecznym i ekonomicznym. Dlatego musimy współpracować ponad granicami - nawołuje do udziału w kontrdemonstracji.

  Neonaziści chcą rozpocząć swój marsz około południa. Wielu przyjedzie pociągami dlatego już w okolicach dworca Sojusz będzie chciał ich zablokować. - Zbieramy się już od rana, na wypadek, gdyby zorganizowali się wcześniej - zapowiada Kamil. Bieżące informacje o akcji znajdą się na stronie www.kein-ort-fuer-nazis.org/pl


  Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Lubuskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.gazetalubuska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo