Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

  W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

  Obejrzyj wszystkie odcinki
  Zwiń
  Obejrzyj wideo
  Słubice: Antyfaszyści znów chcą zatrzymać neonazistów

  Słubice: Antyfaszyści znów chcą zatrzymać neonazistów

  Beata Bielecka

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - NPD uprawia politykę podsycającą antyeuropejskie i antypolskie nastroje - mówi rzecznik sojuszu Janek Lassau

  - NPD uprawia politykę podsycającą antyeuropejskie i antypolskie nastroje - mówi rzecznik sojuszu Janek Lassau ©Beata Bielecka

  Niemiecka NPD kolejny raz, w sobotę 10 listopada, wyjdzie na ulice, żeby namawiać do uszczelnienia granic i zerwania z Unią Europejską. Antyfaszyści chcą temu zapobiec. Namawiają do pokojowej blokady mieszkańców z obu stron Odry.
  - NPD uprawia politykę podsycającą antyeuropejskie i antypolskie nastroje - mówi rzecznik sojuszu Janek Lassau

  - NPD uprawia politykę podsycającą antyeuropejskie i antypolskie nastroje - mówi rzecznik sojuszu Janek Lassau ©Beata Bielecka

  Kamil Majchrzak, w latach 90. studiował prawo na Viadrinie i na własnej skórze doświadczył nienawiści wobec Polaków. Najpierw neonaziści pobili go kijem bejsbolowym, rok później jeden z nich przyłożył mu pistolet do skroni. Dziś pracuje w Bundestagu i zajmuje się m.in. problemami rasizmu i ksenofobii. Czynnie działa też w Sojuszu "Kein Ort fuer Nazis in Frankfurt (Oder)" (Frankfurt nad Odrą nie jest miejscem dla nazistów), który chce zablokować przemarsz neonazistów przez Frankfurt.

  Przeczytaj też: Brunatny jest w modzie (zdjęcia, wideo)

  Zablokować marsz!

  - Mam nadzieję, że i tym razem to się nam uda - Kamil nawiązuje do podobnego marszu, który w marcu zorganizowały niemieckie skrajnie prawicowe ugrupowania i ich sympatycy. - Neonazistom nie udało się wtedy przemaszerować przez Frankfurt, bo uniemożliwili im to zarówno mieszkańcy tego miasta jak i sąsiednich Słubic - mówi.

  W blokadę zaangażowały się liczne stowarzyszenia z obu stron granicy, przedstawiciele kościołów i wspólnot wyznaniowych, związki zawodowe, partie i inicjatywy antyfaszystowskie. - Cieszę się, bo udało nam się poszerzyć ten Sojusz i dzięki temu w naszym proteście 10 listopada weźmie udział jeszcze więcej osób z Polski. Będą m.in. związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej z Kostrzyna nad Odrą i Poznania, antyfaszyści z Wrocławia i innych miast, a także partyzant Batalionów Chłopskich Jan Paciejewski ze Słubic. On powita wszystkich w naszym imieniu - zapowiada Kamil.

  Słubiczanin wspiera Sojusz, bo w czasie wojny stracił wielu bliskich, a odradzający się faszyzm jest jego zdaniem zagrożeniem dla demokracji po obu stronach granicy i trzeba się temu przeciwstawiać.

  Przeczytaj też: Starcie neonazistów z antyfaszystami. Policja w akcji (zdjęcia)

  Niemcy przeciw Niemcom

  Jak podkreśla rzecznik Sojuszu Janek Lassau, Nacjonalistyczno-Demokratyczna Partia Niemiec (NPD), która organizuje marsz, aktualnie uprawia politykę podsycającą antyeuropejskie i antypolskie nastroje.

  - Niedawno związek powiatowy Maerkische Oderland zorganizował tydzień promujący akcję pod hasłem "Wyjść z Unii Europejskiej i uszczelnić granice" oraz kampanię na temat przestępczości na granicy. Na podstawie nieuzasadnionych uprzedzeń, próbują oni wytworzyć klimat strachu i nienawiści wobec Polaków - podkreśla Janek, który też jest absolwentem Viadriny, a obecnie pracuje w stowarzyszeniu Utopia i działa w ośrodku pomocy ofiarom napaści na tle nacjonalistycznym.

  Także w Polsce aktywne są grupy, które nawiązują do przedwojennego faszyzmu. - Jedną z nich jest Obóz Narodowo-Radykalny (ONR), który próbuje wciągnąć w to, co robi młodych ludzi - opowiada Kamil. - Podobnie jak niemieccy neonaziści żerują na obecnym kryzysie społecznym i ekonomicznym. Dlatego musimy współpracować ponad granicami - nawołuje do udziału w kontrdemonstracji.

  Neonaziści chcą rozpocząć swój marsz około południa. Wielu przyjedzie pociągami dlatego już w okolicach dworca Sojusz będzie chciał ich zablokować. - Zbieramy się już od rana, na wypadek, gdyby zorganizowali się wcześniej - zapowiada Kamil. Bieżące informacje o akcji znajdą się na stronie www.kein-ort-fuer-nazis.org/pl


  Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Lubuskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.gazetalubuska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo