BOŻENA BRYL 0 95 758 07 61 bbryl@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Na Collegium Polonicum Magdalena Kalkowska przyjechała z Wałbrzycha. Będzie studiować politologię. - To tak, jakbym wybrała naukę na zachodzie Europy - mówi.
  Świeżo upieczeni studenci mówią, że Słubice to dla nich nadzieja nie tylko na solidne wykształcenie. Chcą się perfekcyjnie nauczyć języków i marzą o dobrej pracy, może po drugiej stronie Odry.

  Ich starsi koledzy opowiadają o wielkich możliwościach, jakie daje nauka tuż przy granicy. Wystarczy przejść przez most, żeby we Frankfurcie spotkać się z rówieśnikami z wielu krajów, bo studiują na Viadrinie. No i blisko jest Berlin, gdzie można znaleźć wszystko, czego się chce. Studentka II roku politologii Danuta Wójcik z Międzyrzecza mówi, że w stolicy Niemiec spędziła sylwestra.

  - Jesteśmy tu u siebie, możemy myśleć o nauce i pracy także za Odrą, tam też często się bawimy - wyjaśnia.

  Jej kolega z roku Dawid Sikorski dodaje, że Słubice to małe miasto, ale z ogromną bramą w świat. Collegium Polonicum jest wspólną placówką Viadriny i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  Prezydent niemieckiej uczelni Gesine Schwan i rektor Stanisław Lorenc stale zachęcają słubickich studentów, żeby korzystali ze wszystkich możliwości edukacyjnych, językowych czy kulturowych, jakie stwarzają studia w Słubicach. W Collegium jest już 15 kierunków - teraz przybyła komunikacja międzykulturowa. Uczy się tu półtora tysiąca młodych ludzi. W tym roku 255 osób rozpoczęło studia dzienne i ponad 90 zaoczne.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Partner serwisu

  ILTRANS

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Kup podręczniki do języków obcych w atrakcyjnych cenach. Sprawdź!

  Kup podręczniki do języków obcych w atrakcyjnych cenach. Sprawdź!