Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Manifestacja przeciwko uchodźcom. Władze Słubic i Frankfurtu wysyłają pismo

Renata Hryniewicz
Podobna manifestacja odbyła się kilka miesięcy temu we Frankfurcie. Brali w niej udział mieszkańcy Frankfurtu i Słubic.
Podobna manifestacja odbyła się kilka miesięcy temu we Frankfurcie. Brali w niej udział mieszkańcy Frankfurtu i Słubic. Renata Hryniewicz
W odpowiedzi na zapowiedź manifestacji przeciw uchodźcom władze Słubic i Frankfurtu nad Odrą wystosowały list.

„Narodowe Słubice” zapowiedziały ogólnopolską manifestację, sprzeciwiającą się napływowi imigrantów do Europy. Manifestacja ma się odbyć 7 maja o godz. 13.00 na Placu Bohaterów w Słubicach.

W odpowiedzi na planowaną manifestację otrzymaliśmy list, w którym swoje stanowisko zajęli: Tomasz Ciszewicz burmistrz Słubic, dr Martin Wilke, nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą, prof. Alexander Woell, prezydent Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Collegium Polonicum w Słubicach, Mariusz Olejniczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach i Wolfgang Neumann, przewodniczący Rady Miejskiej we Frankfurcie nad Odrą.

Poniżej treść listu:
"Z niepokojem przyjęliśmy informację, że nieformalna organizacja "Narodowe Słubice" organizuje 7 maja manifestację, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec faktu, że w sąsiadującym ze Słubicami Frankfurcie zamieszkali uchodźcy. Dzielenie ludzi na „swoich” i „obcych” nakręca spiralę nienawiści i temu się sprzeciwiamy. Słubice i Frankfurt są dziś wzorem polsko-niemieckiego pojednania właśnie dlatego, że otworzyliśmy się na „obcych” i z determinacją burzyliśmy w naszych głowach mury uprzedzeń i stereotypów. Na tej bazie stworzyliśmy Dwumiasto, które szczyci się dziś Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Collegium Polonicum w Słubicach, wspólną linią autobusową, siecią ciepłowniczą i tym, że do naszych przedszkoli i szkół razem chodzą mieszkańcy obu miast. Przykłady można by mnożyć, a ich wspólnym mianownikiem było właśnie otwarcie się na sąsiadów i pozbycie się lęku. W czerwcu będziemy świętować 25-lecie podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i bilans tych lat jest naszym sukcesem. Tak jak niegdyś wierzyliśmy, że sąsiedztwo z „obcymi” zza rzeki może się udać, tak dziś wierzymy, że uchodźcy, którzy schronili się w Europie przed wojną, napiszą razem z nami kolejny traktat o dobrym sąsiedztwie. Słubice i Frankfurt to miasta multikulturowe, w których dobrze się czują zarówno studenci z Europy, jak również z Afryki czy Bliskiego Wschodu. Bliska jest nam tolerancja, choć wiemy, że to nie wystarczy, żeby poradzić sobie z wszystkimi lękami. Jednak brak tolerancji jest często źródłem fanatyzmu. A ten rodzi jedynie zło".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska