Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz wstępu do lasów. Sprawdź gdzie obowiązuje [MAPA]

Redakcja
Najczęstszą przyczyną wystawiania zakazów wstępu do lasów w okresie od 1 marca do 30 września są zagrożenie związane z pożarem
Najczęstszą przyczyną wystawiania zakazów wstępu do lasów w okresie od 1 marca do 30 września są zagrożenie związane z pożarem Pixabay
Często zdarza się nam planować wycieczkę, której trasa obejmuje tereny leśne. Wypoczynek na łonie natury, wśród otaczającego szumu drzew preferuje większość z nas. Skąd jednak wiedzieć i jak sprawdzić, że miejsce do którego aktualnie się wybieramy objęte jest zakazem? Warto to sprawdzić, bowiem za złamanie przepisu grozi wysoki mandat.

Nawet jeśli chcielibyśmy tylko pospacerować po lesie, możemy niemiło się rozczarować, w sytuacji, kiedy na danym terenie obowiązuje zakaz wstępu. Obecnie w Polsce jest dziesięć miejsc (stan na wtorek, godz. 17.00), gdzie panuje bezwzględny zakaz wchodzenia do lasów. W województwie lubuskim tyczy się to wyłącznie nadleśnictwa Nowa Sól, w których występuje tzw. zagrożenie nadzwyczajne. Związane jest ono z silnymi wichurami, które przeszły przez region podczas weekendu 26-27 czerwca.

Zagrożenie średnie w lubuskich lasach występuje w nadleśnictwie:

  • Rzepin
  • Ośno Lubuskie
  • Sulęcin
  • Lubniewice
  • Skwierzyna
  • Międzyrzecz
  • Trzciel

W pozostałej części woj. lubuskiego stan zagrożenia pożarowego jest mały. Aktualnie nigdzie więcej - poza Nową Solą - w regionie nie ma zakazu wchodzenia do lasów. Żeby móc go wprowadzić - w przypadku zagrożenia pożarowego - musi wystąpić określona sytuacja. Przez pięć dni z rzędu wilgotność ściółki w lasach musi wynosić poniżej 10 procent. Ponadto leśnicy zawsze informują, że decyzje związane z zakazem są podejmowane z rozwagą, aby nie ograniczać ludziom możliwości spacerów w lasach.

Mapa okresowych zakazów wstępu do lasu na terenie Polski

Warto zwrócić uwagę, że najczęstszą przyczyną wystawiania zakazów wstępu do lasów w okresie od 1 marca do 30 września są zagrożenie związane z pożarem. Wówczas zgodnie z ustawą o lasach nadleśniczy może wprowadzić zakaz wstępu do lasu, jeśli drzewostany lub runo leśne zostały uszkodzone. Zakaz zapewnia wtedy bezpieczeństwo ludziom, np. w lesie, w którym przeszedł huragan, gdzie nadłamane drzewa stanowią duże zagrożenie. Ponadto w sytuacjach, gdy występuje duże zagrożenie pożarowe - aby człowiek nie wywołał w lesie pożaru oraz kiedy wykonywane są zabiegi związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna (np. opryski preparatami chemicznymi).

W ciągu panującej suszy pożar rozprzestrzenia się błyskawicznie. Zobacz gigantyczne pożary w Kalifornii, do których doszło 22-23 czerwca, gdzie ewakuowano kilka tysięcy osób:

Okresowy zakaz wstępu do lasu na ternie Nadleśnictwa Nowa Sól:

Bądźmy przygotowani na to, że jak tylko wzrosną temperatury leśniczy może pokusić się o wystosowanie zakazu. Zanim wybierzemy się w podróż, warto sprawdzić na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, w których miejscach aktualnie występuje zakaz spowodowany zagrożeniem pożarowym. Przypomnijmy, że za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Przeczytaj też:

Po wichurze w gminie Otyń część domów bez prądu [ZDJĘCIA]

  • Nawałnica połamała rusztowania na budowie S3 koło Nowego Miasteczka [ZDJĘCIA]
  • Nawałnica nad Lubuskiem. Powalone drzewa, uszkodzone dachy i płoty [ZDJĘCIA]
  • Gwałtowne burze przeszły na Lubuskiem. Trwa usuwanie skutków nawałnicy, która w sobotę, 25 czerwca, przeszła nad Otyniem.

    Nawałnica nad Lubuskiem. Powalone drzewa, uszkodzone dachy i...

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska