Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi żołnierze będą tarczą i mieczem zjednoczonej Europy

Dariusz Brożek
Weimarską Grupą Bojową dowodzić będzie gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak – dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.
Weimarską Grupą Bojową dowodzić będzie gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak – dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Dariusz Brożek
Dowódca międzyrzeckiej brygady gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak przez pół roku ma dowodzić europejskimi siłami szybkiego reagowania. Ich trzonem będą jego podwładni z Międzyrzecza i Wędrzyna. Przygotowują się do tego podczas manewrów "Wyzwanie 12".

Przeczytaj też: Ostre strzelanie z jeziora

"Wyzwanie 12" to jedne z największych w tym roku manewrów wojsk lądowych. Odbywają się na terenie trzech województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Uczestniczy w nich ponad 1,7 tys. żołnierzy i blisko 500 pojazdów. W tym transportery rosomak, samobieżne armato-haubice dana, zestawy przeciwlotnicze hibneryt, śmigłowce, samoloty transportowe, promy morskie oraz wiele innych. Szkolą się i współdziałają ze sobą cztery rodzaje naszych sił zbrojnych: Wojska Lądowe, Marynarka Wojenna, Siły Powietrzne oraz Żandarmeria Wojskowa.

Jaki jest cel ćwiczenia? To ostatni sprawdzian batalionu manewrowego przed jego dyżurem w europejskich siłach szybkiego reagowania, czyli w Weimarskiej Grupie Bojowej Unii Europejskiej. Jego filarem będą żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Od stycznia do lipca przyszłego roku jego mają być przygotowani do natychmiastowego wyjazdu w region dotknięty klęską żywiołową, lub wewnętrznymi zamieszkami.

Grupą ma dowodzić gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak - dowódca elitarnej brygady z Międzyrzecza, natomiast dowódcą batalionu jest ppłk Rafał Miernik - jeden z najbardziej doświadczonych oficerów liniowych w wojskach lądowych.

Przez tydzień zespół certyfikujący składający się z żołnierzy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej ma oceniać przygotowanie batalionu manewrowego do planowania, organizowania i prowadzenia zadań w strefie zdemilitaryzowanej.
Od poniedziałku pododdziały przemieszczają się w różne rejony Polski. Pierwszy kierunek to Świnoujście, gdzie odbędzie się załadunek i rozładunek na transport morski w oparciu o port wojenny 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Drugi kierunek to 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu, gdzie realizowane będą procedury załadunku na samoloty Herkules. W Żaganiu odbędzie się transport operacyjny, tzn. przerzut sił i sprzętu drogą kolejową.

Ponadto część sił będzie rozmieszczona w bazach, które symulują faktyczny rejon działania. Tam będą wykonywały szereg zadań o charakterze militarnym i pozamilitarnym. Ponadto pozostaną w gotowości do wykonywania zadań bojowych - w tym strzelań i patroli - jako siły szybkiego reagowania QRF (ang. Quick Reaction Forces).

Pododdziały WGB UE zabezpieczą także przebieg symulowanej konferencji pokojowej oraz rozpoczną organizację i ochronę obozu dla uchodźców. Istotnym elementem będzie zapewnienie bezpieczeństwa oraz swobody przemieszczania w ramach prowadzonych działań stabilizacyjnych i humanitarnych w rejonie odpowiedzialności.

Trzon z Wędrzyna i Międzyrzecza

Ćwiczenie "Wyzwanie 12" oraz późniejsza certyfikacja międzynarodowa "Common Chalange 12" jest ważnym elementem przygotowania Weimarskiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej. Podczas "Wyzwania 12" certyfikacji podlega batalion manewrowy będący przysłowiową tarczą i mieczem Weimarskiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej.

Batalion manewrowy sformowano na bazie 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich stacjonującego w garnizonie Wędrzyn. Uzupełniają go żołnierze 1. batalionu Ziemi Rzeszowskiej z Międzyrzecza. Dodatkowym wsparciem jest pluton przeciwlotniczy z dywizjonu artylerii przeciwlotniczej, grupa wsparcia ogniowego utworzona z artylerzystów 7 dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej oraz sekcja rozpoznania skażeń z batalionu dowodzenia Strzelców Wielkopolskich. Dzięki temu wzmocnieniu batalion jest zdolny do prowadzenia samodzielnych działań w różnych rejonach konfliktów.

Weimarska Grupa Bojowa UE

Pomysł stworzenia europejskich grup bojowych po raz pierwszy zaprezentowali premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i prezydent Francji Jacques Chirac na dwustronnym spotkaniu w Le Toquet w lutym 2003 roku. W 2004 r. opracowano ostateczną decyzję o nazwie Cel Operacyjny 2010 (Headline Goal 2010). Stanowi ona uzupełnienie i uaktualnienie wcześniejszego programu pt. Europejski Cel Operacyjny (Helsinki European Headline Goal), przyjętego w 1999 roku, którego głównym celem było utworzenie Europejskich Sił Szybkiego Reagowania, wyposażenie ich w niezbędne do skutecznego działania wojskowe zdolności operacyjne i planistyczne.

Grupy Bojowe Unii Europejskiej stanowią siły szybkiego reagowania, mogą przede wszystkim brać udział w operacjach zarządzania kryzysowego, w tym przywracania pokoju i stabilizacji sytuacji po konfliktach zbrojnych. W krótkim czasie są zdolne przemieścić się we wskazany region i wykonywać powierzone zadania.

5 listopada 2011 r. w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy Unii Europejskiej w Brukseli podpisano porozumienie w sprawie utworzenia Weimarskiej Grupy Bojowej
w 2013 r. Dokument w imieniu Ministrów Obrony podpisali Wojskowi Przedstawiciele przy Komitecie Wykonawczym NATO i UE Polski, Francji i Niemiec: generał dywizji Janusz Bojarski, wiceadmirał Xavier Païtard i generał broni Roland Kather.

Weimarska Grupa Bojowa Unii Europejskiej wejdzie w półroczny dyżur w styczniu 2013 r. Działalność Weimarskiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej opiera się na podstawowych prawach unijnych a podejmowane akcje są zgodne z polityką Unii Europejskiej.
Weimarską Grupę Bojową Unii Europejskiej tworzą żołnierze z Polski, Niemiec
i Francji. Polsce przypada rola państwa ramowego (ang. framework nation)
i otrzymała ona zadanie utworzyć Dowództwo Sił i wyznaczyć jego dowódcę. Niemcy pełnią funkcję państwa wiodącego w zakresie zabezpieczenia logistycznego, natomiast Francja jest odpowiedzialna za obszar zabezpieczenia medycznego. Oprócz tego podziału wszystkie trzy kraje zobowiązały się do zapewnienia grupie bojowej niezbędnych sił, wsparcia bojowego a także dostarczenia odpowiedniego personelu, który tworzyłby Dowództwo Sił i Dowództwo Operacji.

Zadanie zbudowania Weimarskiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej otrzymała
17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, Wędrzyna i Krosna Odrzańskiego. Jednocześnie obok zasadniczych sił z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i innych jednostek 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, Grupę uzupełnią dodatkowo żołnierze: 2. Korpusu Zmechanizowanego, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, Brygady Wsparcia Dowodzenia, 1. Brygady Lotnictwa Taktycznego, 10. Brygady Logistycznej, 1. i 2. Pułku Saperów, 9. Pułku Rozpoznawczego, Centrum Szkolenia na potrzeby Sił Pokojowych, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych oraz Centrum Wsparcia Mobilnych Systemów Dowodzenia.

Weimarska Grupa Bojowa Unii Europejskiej liczy około 2.100 żołnierzy, posiada własne środki transportu strategicznego, jest zdolna do przerzutu wojsk w rejon operacji w ciągu 10 dni i może samodzielnie prowadzić działania przez okres czterech miesięcy. Może wykonywać zadania niemal w każdym zapalnym zakątku świata w promieniu 6.000 km. od Brukseli.

Żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej to w większości weterani misji w Iraku, Afganistanie i Czadzie. Pierwszą Grupę Bojową Unii Europejskiej (GBUE), w której to Polska była państwem ramowym przygotowano i powołano również na bazie 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, a swój dyżur bojowy grupa miała w pierwszym półroczu 2010 roku. "Polska" Grupa bojowa liczyła wówczas ponad 3.000 żołnierzy. Polscy wojskowi to ponad połowa całej obsady etatowej.

W ramach przygotowań do osiągnięcia gotowości przedstawiciele grupy bojowej przecierali szlaki podczas jednych z największych międzynarodowych manewrów wojskowych w Europie w 2008 i 2009 r, w "Common Effort 08" w Mourmelon we Francji oraz w "European Endeavour 09" w Wildflecken w Niemczech. Ostateczna certyfikacja GBUE I/2010 odbyła się w listopadzie 2009 r. podczas międzynarodowego ćwiczenia "Common Chellange 09", które odbyło się na poligonie w Wędrzynie. Polaków uzupełniali wtedy Niemcy, Słowacy, Litwini i Łotysze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska