Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni uchwalili herb powiatu międzyrzeckiego

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
- Komisja zatwierdziła dopiero szóstą wersję herbu - mówi autor godła Aleksander Migdal, plastyk z Przytocznej.
- Komisja zatwierdziła dopiero szóstą wersję herbu - mówi autor godła Aleksander Migdal, plastyk z Przytocznej. fot. Dariusz Brożek
Po blisko czterech latach przepychanek z heraldykami, radni ustalili jednogłośnie godło powiatu. Przedstawia głowę orła na czerwonym polu z dwoma białymi wstęgami.

Uchwała w sprawie nadania powiatowi herbu zapadła podczas wtorkowej sesji. Radni podjęli ją jednogłośnie. Zatwierdzili też pieczęć, flagę i baner. Godło przedstawia głowę orła na czerwonym polu. Na dole i górze tablicę herbową przecinają w poziomie dwie białe wstęgi, które symbolizują największe rzeki powiatu; Wartę i Obrę.

Projekt opracował artysta plastyk z Przytocznej Aleksander Migdal. Pomagał mu historyk z Wyszanowa dr Marceli Tureczek, który jest wykładowcą na Uniwersytecie Zielonogórskich.

- To była szósta wersja herbu. Procedury związane z jego uchwaleniem zajęły nam prawie cztery lata - zaznacza Bogusław Maciejczak, sekretarz powiatu.

Dokumenty trafią do muzeum

Pierwsze wersje odrzuciła komisja heraldyczna działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Międzyrzeczanie uwzględnili uwagi heraldyków, ale wtedy komisja zawiesiła działalność. Dopiero 10 września wznowiła obrady i zatwierdziła projekt, potem korzystną decyzję wydał minister.

- Książkę można napisać o naszych zabiegach związanych z uchwaleniem godła. Wszystkie dokumenty złożymy w muzeum - zapowiada starosta Grzegorz Gabryelski.

Godło ma promować powiat

Inspektor z wydziału edukacji i promocji Przemysław Ludek tłumaczy, że herb będzie promować powiat w dokumentach, wydawnictwach i gadżetach reklamowych. Nie wszyscy mieszkańcy podzielają entuzjazm urzędników.

- Herb to rzecz wtórna. Najważniejsze jest to, żeby starostwo sprawnie działało - twierdzi Joanna Malicka, która akurat załatwiała tam urzędowe sprawy.

Powiat międzyrzecki jest jednym z najstarszych w regionie. Jak podkreśla muzealnik Ryszard Patorski, decyzję o jego utworzeniu podjął Sejm Czteroletni 2 listopada 1791 r., ale nie zdążono jej wcielić w życie. Powiat utworzyli dopiero dwa lata później Prusacy po drugim rozbiorze Rzeczypospolitej. Obejmował tereny od Skwierzyny do Pniew. W 1817 r. z jego północno-wschodniej części wydzielono powiat międzychodzki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska