Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro na zamku w Międzyrzeczu pojawi się duch pięknej Małgorzaty

Dariusz Brożek
Około 21.00 w zamku ma się pojawić duch pięknej Małgorzaty.
Około 21.00 w zamku ma się pojawić duch pięknej Małgorzaty. fot. Archiwum muzeum
Atrakcją sobotniej nocy w muzeum mają być m.in. występy miejscowych wokalistów. Na zamkowych murach ma się pojawić zjawa siostrzenicy byłego kasztelana, którą - jak głosi legenda - 436 lat temu uwiódł Henryk Walezy, pierwszy elekcyjny król Polski.

W ramach sobotniej Nocy w Muzeum zainteresowani będą mogli od 18.00 do 22.00 za darmo zwiedzać placówkę. Będą też inne atrakcje. Mali artyści z teatru "Ananas" ze Szkoły Podstawowej nr 2 zaprezentują spektakl "Krzesło".

Wokalnymi uzdolnieniami popisywać się będą miejscowe wokalistki: Karolina Szulga, Iga Dajworska i Barbara Kłos, Suzana Furede oraz Aleksandra Jelonek, której na skrzypcach akompaniować będzie Katarzyna Kmieciak.

Małgorzata rzuci się do fosy

Największą atrakcję przygotowano na godz. 21.00. Na murach ma się pojawić duch Małgorzaty, urodziwej siostrzenicy byłego kasztelana międzyrzeckiego. Legenda głosi, że została uwiedziona przez pierwszego elekcyjnego króla Henryka Walezego i potem ze wstydu popełniła samobójstwo.

W 1574 r. przyszły monarcha podczas podróży z Francji do Krakowa zatrzymał się Międzyrzeczu, gdzie był witany przez wielkopolską szlachtę, dygnitarzy - m.in. starostę Jana Służewskiego oraz jego następcę na tym stanowisku Jana Zamoyskiego - oraz mieszczan. To fakt udokumentowany przez historyków. Międzyrzeccy muzealnicy dopisali do tych wydarzeń kolejną kartę.

Zgodnie z legendą, Walezjusz obiecał małżeństwo urodziwej szlachciance i ją uwiódł. Potem pojechał do Krakowa karetą ofiarowana przez międzyrzeckich mieszczan i szlachtę, został królem i zapomniał o dziewczynie. Tymczasem po kilku tygodniach wyszło na jaw, że Małgorzata zaszła z nim w ciążę.

Początkowo szlachcianka wierzyła w przysięgę Walezjusza. Kazała sobie uszyć ślubną suknię. Potem jednak zrozumiała, że monarcha jest wiarołomcą i ze sromoty rzuciła się z zamkowego muru do fosy.

Będzie plener i szturm na zamek

Legenda powstała na użytek sobotniej imprezy, ale muzealnicy gwarantują uczestnikom sporo atrakcji i emocji.

W maju w muzeum i sąsiadującym z nim średniowiecznym zamku odbędą się dwie inne ciekawe imprezy. W ostatniej dekadzie miesiąca zorganizowany tam zostanie plener rzeźbiarski, natomiast 29 bm. odbędzie się tak kolejna inscenizacja szturmu na zamek. Bitwa nawiązuje do wydarzeń z 1474 r., kiedy twierdzę zdobyły doborowe oddziały węgierskie - Fekete Sereg (Czarne Szeregi) wspierane przez Czechów, rycerzy księcia Jana II Szalonego z Żagania oraz wojska głogowskie i kożuchowskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska