Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby rozpaliły wyobraźnię i emocje numizmatyków

(dab)
- Ten medal wybiliśmy z okazji sesji – mówi Adam Wojtkowiak, prezes zielonogórskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
- Ten medal wybiliśmy z okazji sesji – mówi Adam Wojtkowiak, prezes zielonogórskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Dariusz Brożek
Odkryte w naszym regionie skarby monet były tematem sesji naukowej, która odbyła się w muzeum w Międzyrzeczu. Lokalną ciekawostką jest medal wybity z tej okazji.

Kilkudziesięciu numizmatyków z całego regionu wzięło udział w sesji, która odbyła się w sobotę w muzeum im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu. Jak podkreślał prezes zielonogórskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Adam Wojtkowiak, to była pierwsza lubuska sesja numizmatyczna. - Wcześniej odbywały się podobne sesje, ale ich tematyka była bardzo szeroka i wykraczała poza Ziemię Lubuską.. Po raz pierwszy skupiliśmy się na tematach związanych z naszym regionem - mówił.

Dlaczego numizmatycy spotkali się w Międzyrzeczu, a nie np. we Wschowie, gdzie dawniej znajdowała się jedna z siedmiu królewskich mennic? - Bo dyrektor muzeum Andrzej Kirmiel zainteresował się tym tematem. Czekamy na podobne propozycje - mówi A. Wojtkowiak.

W jednej z sal muzeum wystawiono w gablotach okolicznościowe monety i medale. M.in. medal wybity z okazji sesji. Jego awers poświęcony jest lubuskiemu oddziałowi PTN, a rewers międzyrzeckiemu muzeum.

Znany gorzowski numizmatyk dr Tadeusz Szczurek - autor wielu książek i publikacji na temat monet i historii polskiego pieniądza - wygłosił referat na temat różnić w obiegu monetarnym na terenie Nowej Marchii i Ziemi Torzymskiej w późnym średniowieczu. O skarbie monet z Sulechowie opowiadała Marlena-Magda-Nawrocka, zaś archeolog Maksymilian Frąckowiak poświęcił swój wykład tzw. żetonom dominalnym z międzyrzeckiego majątku ziemskiego.

O skarbie odnalezionym wiosną 1999 r. koło Sieniawy opowiadał Paweł Kaźmierczak. O odkryciu tych monet pisaliśmy 15 lat temu kilka razy w "GL". Przypominamy, że podczas zalesiania terenów po kopalni robotnicy odnaleźli kilkaset monet z XVI i XVII w. Po naszych publikacjach dyrektorowi muzeum w Świebodzinie Markowi Nowackiemu i dr T. Szczurkowi udało się uratować ponad 80 z nich.

Międzyrzecki regionalista Ryszard Patorski zaznaczał, że w zbiorach miejscowego muzeum znajduje się skarb odnaleziony przed laty w Zamostowie koło Międzyrzecza. - Udało się uratować około 900 monet. Według naszych szacunków, było ich tam około dwóch tysięcy - mówił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska