Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To dopiero były zajęcia. Młodzież uczyła się strzelania i... zakładania min [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
Stacjonująca w Międzyrzeczu i Wędrzynie 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną współpracuje m.in. ze stowarzyszeniem proobronnym Pionier z Gubina. W ramach tego porozumienia żołnierze 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich przez pięć dni uczyli młodzież wojskowego abecadła.
Stacjonująca w Międzyrzeczu i Wędrzynie 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną współpracuje m.in. ze stowarzyszeniem proobronnym Pionier z Gubina. W ramach tego porozumienia żołnierze 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich przez pięć dni uczyli młodzież wojskowego abecadła. 17. WBZ
Strzelcy Konni Wielkopolscy z międzyrzecko-wędrzyńskiej brygady szkolili młodzież ze stowarzyszenia proobronnego Pionier z Gubina.

Stacjonująca w Międzyrzeczu i Wędrzynie 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną współpracuje m.in. ze stowarzyszeniem proobronnym Pionier z Gubina. W ramach tego porozumienia żołnierze 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich przez pięć dni uczyli młodzież wojskowego abecadła.

Młodzi pasjonaci wojska przeszli szkolenie strzeleckie oraz inżynieryjno-saperskiego oraz poznali tajniki obrony przez bronią masowego rażenia. Pierwszego dnia przeszlifowali zasady obowiązujące na terenie jednostki wojskowej. Poznali jej historię i tradycję, które kultywuje 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana oraz tradycje jej poszczególnych pododdziałów brygady.

Drugi dzień szkolenia rozpoczął się od treningu fizycznego. Następnie na placu ćwiczeń ogniowych w Wędrzynie dziewczęta i chłopcy zapoznali się z budową oraz praktycznym zastosowaniem min bojowych, maskowaniem ludzi i uzbrojenia.

Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia ze szkolenia ogniowego, podczas którego młodzież po raz pierwszy wykonała strzelanie na celność i skupienie. Najlepszy strzelec uzyskał 50 punktów, co zmotywowało pozostałych do dalszego doskonalenia umiejętności strzeleckich.

Bieg na orientację okazał się nie tylko dobrą zabawą, ale przede wszystkim pozwolił doskonalić umiejętności orientowania się w terenie, czytania mapy oraz posługiwania się busolą. Potem przyszedł czas na zajęcia z obrony przed bronią masowego rażenia. Ich uczestnicy zapoznawali się ze środkami ochrony przed skażeniami, zakładali maski przeciwgazowe oraz odzież ochronną.

Ostatnią odsłoną szkolenia była wizyta w izbie pamięci 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich – gospodarzy szkolenia. Młodzież wypytywała Strzelców Konnych o batalionowy sztandar, eksponaty zebrane w izbie oraz żołnierzy poległych na misjach poza granicami państwa. Na koniec „Pionierzy” obejrzeli film „Karbala” oraz wzięli udział w konkursie siłacza, który przeprowadzili zawodowi strongmani.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska