Dzięki nowemu tomografowi lekarze z Międzychodu szybciej...

Dzięki nowemu tomografowi lekarze z Międzychodu szybciej zdiagnozują każdą chorobę

Dariusz Brożek 95 742 16 83 dbrozek@gazetalubuska.pl

Gazeta Lubuska

Aktualizacja:

Gazeta Lubuska

Dzięki nowemu tomografowi lekarze z Międzychodu szybciej zdiagnozują każdą chorobę
Dzięki nowemu tomografowi lekarze z Międzychodu szybciej zdiagnozują każdą chorobę

- To bardzo nowoczesny tomograf. Ułatwia nam pracę, ale przede wszystkim ratuje zdrowie i życie pacjentów - mówi lekarz Jacek Smoczyński. ©fot. Dariusz Brożek

Mamy dwie dobre wiadomości dla pacjentów szpitala. Uruchomiono już pracownię tomograficzną, a w dodatku trwają prace nad projektem nowego pawilonu diagnostyczno-zabiegowego.
Najnowszym nabytkiem szpitala powiatowego jest nowoczesny szesnastorzędowy tomograf firmy GI Medical System. - Ratuje życie naszym pacjentom. Teraz możemy szybciej zdiagnozować ich urazy czy choroby - zaznacza lekarz Jacek Smoczyński,

Lekarze wykonują około dziesięciu badań tomograficznych dziennie. Prześwietlani są pacjenci, a także ofiary wypadków i osoby skierowane przez specjalistów. Medycy zaznaczają, że tomograf jest znacznie bardziej skuteczny niż rentgen i ultrasonograf razem wzięte.


- Badamy nim między innymi urazy wewnętrzne. Na przykład jamy brzusznej, ale również złamania i choroby - dodaje dr J. Smoczyński.

Przy pomocy Brukseli

Wyniki są odczytywane na miejscu przez międzychodzkich specjalistów-radiologów. Dyrektor Bogdan Struk zamierza jednak podpisać umowę z którymś z renomowanych ośrodków radiologicznych. Fachowcy będą je otrzymywać internetem, a po godzinie miejscowi lekarze dostaną od nich z powrotem opisy. Wicedyrektor Maciej Bak wyjaśnia, że podobne rozwiązania są powszechnie praktykowane na całym świecie. - Telemedycyna to przyszłość - dodaje.

Na zakup urządzenia i adaptację pomieszczeń na pracownię placówka wydała 2,4 mln zł. Skąd pieniądze? M. Bak odpowiada, że ponad 1,2 mln zł to unijna dotacja, przyznana za pośrednictwem Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Resztę wyłożył szpital. Zdaniem lekarzy, było warto, bo to potrzebne urządzenie. Potwierdzają to pacjenci. - Przecież chodzi o nasze zdrowie. A na nim nie można oszczędzać - zaznacza Zofia Marecka.

Na Euro będą gotowi

Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał z lecznicą kontrakt na badania, dlatego jej dyrektor nie musi się martwić o pieniądze. Teraz kolejnym wyzwaniem jest dla niego i starosty Juliana Mazurka budowa nowego pawilonu diagnostyczno-zabiegowego.

Projektanci z Warszawy i Wrocławia ślęczą już nad dokumentacją. Kiedy zakończą prace? Zastępca dyrektora zapewnia, że projekt ma być gotowy do lipca. Na razie na jego biurku leży skoroszyt z tzw. wizualizacjami. Przedstawiają nowoczesny, przeszklony budynek, który ma powstać na wewnętrznym parkingu. Jego powierzchnia to prawie 3 tys. m. kw. Powstanie tam blok operacyjny oraz oddział ginekologiczno-noworodkowy, który przeniesiony zostanie z sierakowskiego szpitala.

Latem szpital wystąpi o pozwolenie budowlane, a jesienią ogłosi przetarg. Zdaniem wicedyrektora, jest szansa, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Ich finał zaplanowano na połowę 2012 r. - Na mistrzostwa Euro będziemy gotowi - zapowiada.

Koszt tej inwestycji oszacowano wstępnie na 12 mln zł. Skąd placówka weźmie pieniądze? M. Bak liczy na kolejne unijne dotacje. A jeśli ich jednak nie dostanie? - Podjęliśmy już decyzję, że poręczymy kredyt i podzielimy się kosztami, Połowę inwestycji ma spłacić powiat, a drugą szpital - deklaruje Jędrzej Schubert, wicestarosta międzychodzki.

Szpital w pierwszej lidze

Nasi rozmówcy zgodnie zaznaczają, że międzychodzki szpital to przysłowiowa pierwsza liga. Wychwalają kwalifikacje personelu, co potwierdzają też eksperci. Wiele razy pisaliśmy o certyfikatach i wysokich lokatach placówki w rozmaitych rankingach. Wicestarosta zaznacza jednak, że funkcjonowania placówki nie można rozpatrywać w oderwaniu od nienajlepszej przecież sytuacji służby zdrowia.

- W czwartek po sesji rady powiatu będziemy debatować o perspektywach i problemach szpitala oraz tak zwanej podstawowej opieki zdrowotnej. Liczymy na obecność i wyjaśnienia przedstawicieli wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi.

Komentarze

Wszystkie komentarze (10) forum.gazetalubuska.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nasze akcje

Wideo