Kwiaty w grudniu

  Dariusz Brożek

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Leszczyny powinny kwitnąć dopiero w lutym - mówi Agnieszka Winkler z Nadleśnictwa Międzychód

  - Leszczyny powinny kwitnąć dopiero w lutym - mówi Agnieszka Winkler z Nadleśnictwa Międzychód ©fot. Dariusz Brożek

  W lasach wysyp borówek i grzybów. Kwitną drzewa, a borsuki i bobry szaleją, zamiast przygotowywać się do snu zimowego.
  - Leszczyny powinny kwitnąć dopiero w lutym - mówi Agnieszka Winkler z Nadleśnictwa Międzychód

  - Leszczyny powinny kwitnąć dopiero w lutym - mówi Agnieszka Winkler z Nadleśnictwa Międzychód ©fot. Dariusz Brożek

  Nawet najstarsi leśnicy nie pamiętają takiego grudnia. Wysokie jak na koniec roku temperatury spowodowały, że w lasach można zbierać podgrzybki, sowy i zielonki. Pojawiły się także borówki. - Przyroda zupełnie oszalała - komentują leś-nicy.

  W piątkowe południe razem z nadleśniczym Piotrem Bielanowskim szukaliśmy przyrodniczych dziwactw w Puszczy Noteckiej. Zatrzymaliśmy samochód w lesie koło Kaplina. W ciągu kwadransa zebraliśmy słoiczek jagód. Owoce są wprawdzie nieco cierpkie, ale bardzo soczyste i dość duże. - Pierwszy raz w życiu zbieram jagody w grudniu - mówi P. Bielanowski.

  Wiosenne opryski

  W lasach buszują borsuki i bobry, które o tej porze roku powinny przygotowywać się do snu zimowego. Rosnące na skraju drogi leszczyny obsypane są zwisającymi kwiatami. - Te drzewa powinny kwitnąć dopiero w lutym - mówi Agnieszka Winkler z nadleśnictwa.

  Co będzie, jeśli przyjdą niskie temperatury i kwiaty wymarzną? Czy zakwitną ponownie wiosną przyszłego roku? P. Bielanowski twierdzi, że rośliny powinny wyjść z tego bez większego szwanku. - Czerwcowa i lipcowa susza była dla nich znacznie groźniejsza. Teraz nie przewiduję większych strat w leśnych uprawach - przekonuje.

  Na nietypową aurę narzekają rolnicy, którzy zaczęli wiosenne opryski ozimin. Zboża rosną jak na drożdżach, dlatego już teraz trzeba je pryskać preparatami przeciw robakom i różnym chorobom. - Zboże powinno się wysiewać między 25 i 30 września. Niektórzy zrobili to pod koniec sierpnia i teraz mają problemy - tłumaczy rolnik z Kamionnej Jerzy Mizera.

  Przyjdzie czas na cytrusy?

  W międzychodzkich ogródkach kwitną stokrotki, jasnozielonymi pąkami obsypane są krzewy i młode drzewa. - W parku Oscara Tietza zakwitły pigwowce. Już drugi raz w tym roku. Rosnące tam forsycje mają nabrzmiałe pąki i jeśli takie temperatury utrzymają się przez kilkanaście dni, to zakwitną. Akurat na Boże Narodzenie - mówi Wojciech Mamet, który koordynuje prace przy zieleni miejskiej.

  Pod koniec tygodnia temperatura w nocy oscylowała w granicach 6-7 st. Celsjusza, a w dzień sięgała nawet 14 stopni. Jak podkreślają meteorolodzy, w pierwszej dekadzie grudnia średnie temperatury były dwa razy wyższe niż zazwyczaj. I najwyższe od ponad 200 lat. Synoptycy zapowiadają ochłodzenie w pierwszych dniach tygodnia, a później kolejne ocieplenie. Mrozu i śniegu możemy się spodziewać najwcześniej w przyszłym tygodniu.

  - Za kilka lat będziemy sadzić w ogródkach cytryny - komentują leśnicy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Obejrzyj serial dokumentalny

  Obejrzyj serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego"