Odra czeka na pasażerów!

Odra czeka na pasażerów!

Leszek Kalinowski

Gazeta Lubuska

Aktualizacja:

Gazeta Lubuska

Odra czeka na pasażerów!
Odra czeka na pasażerów!

Kilka dni temu "Generałem Kutrzebą” mogli popływać mieszkańcy Bytomia Odrzańskiego i Nowej Soli. Statek robił furorę! ©fot. Tomasz Gawałkiewicz/ZAFF

Rejsy - na razie pożyczonym - statkiem to jeden z punktów bogatego programu obchodów Dni Krosna, które rozpoczną się już w piątek!

MIASTO ŚWIĘTUJE

MIASTO ŚWIĘTUJE


PIĄTEK
- port: 9.00-20.00 - rejsy statkiem wycieczkowym po Odrze;
- Zamek Piastowski: 12.00 - uroczyste otwarcie Zamku Piastowskiego * 13.00 - otwarcie wystawy malarskiej Józefa Burlewicza * 14.00 - wykład prof. dra hab. Henryka Samsonowicza pt. Początki państwa polskiego * 15.00-19.00 - pokazy walk rycerskich w wykonaniu Bractwa Rycerzy Ziemi Międzyrzeckiej * 17.00 - inscenizacja historyczna w wykonaniu uczniów gimnazjum im. H. Brodatego * 19.30 - koncert muzyki średniowiecznej i tradycyjnej w wykonaniu zespołu Charivari * 21.30 - spektakl plenerowy pt. ,,Winne" w wykonaniu Teatru Terminus A Quo z Nowej Soli * 23.00 - niespodzianka i pokaz sztucznych ogni.

SOBOTA
- port: 9.00-20.00 - rejsy statkiem wycieczkowym * 11.00-14.00 - pokaz sprzętu wojskowego;
- amfiteatr: 16.00 - zespół Polanie (jubileusz 20-lecia) oraz zespoły przedszkolne i szkolnych * 18.00 - finał przeglądu amatorskich zespołów muzycznych Chałturnik 2008 * 19.30 - Humor i muzyka - Mirek Grajek * 20.30 - zespół Romantica * 21.30 - koncert gwiazdy wieczoru - Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem.

NIEDZIELA
- port: 8.00 - Międzynarodowe Zawody Wędkarskie ,,Złota Rybka" * 9.00-20.00 - rejsy statkiem wycieczkowym * 12.00 - festyn z okazji Dnia Dziecka * 14.00 - wyścigi na wesoło - rywalizacja sportowa szkół * 16.00 - zawody Strongman.Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku popływamy nie tylko z okazji dni miasta. Jak już informowaliśmy, Krosno wspólnie z innymi gminami (Bytom Odrzański, Nowa Sól, Kostrzyn nad Odrą, Sulechów, Słubice) kupuje dwa statki. Każdy z nich ma zabrać na pokład 120 osób oraz kilkadziesiąt rowerów.

- Będą to statki o małym zanurzeniu, by mogły pływać nawet wtedy gdy Odra będzie nisko - mówi burmistrz Andrzej Chinalski. - Planujemy, że będą mogły odbywać się na nich konferencje, przyjęcia… Właśnie zatwierdziliśmy ostateczną wersję, która wszystkich zadowala. Aktualnie jest już opracowywana dokumentacja techniczna na budowę statku. Wnioski zostały złożone do ministerstwa rozwoju regionalnego na zakup dwóch jednostek.

Koszt jednego statku to ok. 2 mln zł. Burmistrz jest pewny, że za rok rejsy po Odrze będą odbywać się regularnie.

Teraz nadodrzańskie gminy świętują. Wypożyczyły więc ,,Generała Kutrzebę", by w weekendy uatrakcyjniały czas mieszkańcom i ich gościom. Rejsy cieszą się wielką popularnością, ceny biletów są różne w różnych miejscowościach. Jak będzie w Krośnie?

W Dzień Dziecka, czyli w niedzielę, najmłodsi mieszkańcy popływają za darmo. Szkoły także zorganizują bezpłatne wyprawy.

- W porcie stanie punkt sprzedaży biletów na rejsy, które odbywać się będą co godzinę - dodaje A. Chinalski. - Dorośli za bilet zapłacą 4 zł, a dzieci - 2 zł.

Statek to tylko jedna z wielu atrakcji, przygotowanych z okazji Dni Krosna. Z pewnością nie zabraknie chętnych do zwiedzenia wyremontowanego Zamku Piastowskiego. Tym bardziej że z okazji otwarcia bram zabytku odbędą się pokazy walk rycerskich, inscenizacja historyczna, spektakl teatralny i pokaz sztucznych ogni. Wesoło i głośno będzie też w amfiteatrze, gdzie zobaczymy m.in. występy zespołu Polanie, który obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Gwiazdą święta miasta będzie Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem.

Komentarze

Wszystkie komentarze (13) forum.gazetalubuska.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo