Ten miecz ma 3.600 lat. Był z wojownikiem do końca......

  Ten miecz ma 3.600 lat. Był z wojownikiem do końca... [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Artur Szymczak

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Górzyca, 12 km od Kostrzyna. To tam archeologowie znaleźli najstarszy miecz na ziemiach polskich. - Odkryliśmy cmentarzysko ludności kultury mogiłowej. W jednym grobie znaleźliśmy miecz, który ma 3.600 lat - mówi Krzysztof Socha, archeolog z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.
  W Górzycy archeolodzy odkryli najstarszy miecz w Polsce. Ma 3.600 lat. Ponadto w mogiłach znaleziono inne przedmioty.
  1/21
  przejdź do galerii

  W Górzycy archeolodzy odkryli najstarszy miecz w Polsce. Ma 3.600 lat. Ponadto w mogiłach znaleziono inne przedmioty. ©Artur Szymczak

  Prace badawcze w Górzycy rozpoczęły się w 2008 r. Rok później został znaleziony miecz. Ale dopiero teraz znalazły się pieniądze, które umożliwiły dokonanie ekspertyzy odkrytych w mogiłach przedmiotów. W 35 grobach było 115 przedmiotów lub ich fragmentów. Dominują wyroby z brązu, m.in. broń, narzędzia oraz ozdoby ciała i stroju, w tym szpile (jedna do trzech w grobie), wieloelementowe naszyjniki, pierścionki, naramienniki i inne ozdoby obręczowe, ozdoby głowy i włosów, małe ozdoby spiralne z drutu oraz uzbrojenie i narzędzia wykonane z brązu (sztylety, siekierki). Znaleziono także naczynia ceramiczne i grociki krzemienne. Rzadkim znaleziskiem jest paciorek szklany, odkryty w grobie ciałopalnym.

  Jednak najcenniejszy jest 52-centymetrowy miecz, który zachował się w dobrym stanie. - Miecz został odkryty w grobie wojownika. Oprócz miecza dostał on na ostatnią drogę jeszcze siekierkę, ozdoby, naczynie i grociki krzemienne. Prawdopodobnie do grobu został złożony też łuk, więc był on wyspecjalizowanym wojownikiem - mówi Krzysztof Socha. O tym, że w grobowcu znajdował się jeszcze łuk mogą świadczyć groty strzał.

  Cmentarzysko ludności kultury mogiłowej z Górzycy jest największą rozpoznaną archeologicznie nekropolią społeczności tej jednostki kulturowej w Polsce. Odnotowano różne formy grobów. Z obstawą kamienną, z brukiem kamiennym, tzw. domy zmarłych, czy struktury kamienno-drewniane. Ich różnorodność może świadczyć o różnym statusie społecznym pogrzebanych w nich zmarłych. - To znalezisko nie zmienia w jakiś sposób historii, ale pokazuje, że ludność w drugim okresie epoki brązu miała wyspecjalizowanych wojowników - podkreśla archeolog Socha.

  Projekt realizowany jest we współpracy z Urzędem Gminy w Górzycy oraz Muzeum Twierdzy Kostrzyn, przy ich finansowym wsparciu. Ponadto Oddział Lubuski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich otrzymał od Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na badania.

  Pod koniec tego roku ukaże się publikacja zawierająca wyniki analiz. Będzie ją można pobrać z internetu.

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Lubuskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Inspiracje na wakacje? Mamy to!

  Inspiracje na wakacje? Mamy to!

  Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

  Niezawodne światłowody (materiał informacyjny Orange)

  Lato i piękne dziewczyny, a wśród nich MISS LATA [ZGŁOŚ]

  Lato i piękne dziewczyny, a wśród nich MISS LATA [ZGŁOŚ]