Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kostrzynie oddali hołd Sybirakom [ZDJĘCIA]

Materiały Zespołu Szkół, oprac. (pik)
Kostrzyńscy Sybiracy, mieszkańcy miasta i młodzież oddali hołd zesłańcom.
Kostrzyńscy Sybiracy, mieszkańcy miasta i młodzież oddali hołd zesłańcom. Materiały Zespołu Szkół w Kostrzynie
We wrześniu wspominamy 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej i napaści Armii Czerwonej na Polskę. - Pragniemy przypomnieć o losach mieszkańców wschodnich kresów i wydarzeniach syberyjskiej katorgi setek tysięcy Polaków. Szczególnie młodym ludziom chcemy przekazać prawdę o deportacji Polaków na Syberię i do Kazachstanu- mówi Marian Pezowicz, Prezes Kostrzyńskiego Koła Związku Sybiraków.

Pamiętając o losach polskich zesłańców dnia 17 września 2007 roku uczniowie Zespołu Szkół w Kostrzynie nad Odrą we współpracy ze środowiskiem kostrzyńskich Sybiraków, zorganizowali uroczyste obchody Dnia Sybiraka. Tego dnia wyruszył Pierwszy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru pod pomnik Sybiraków. Obchody Dnia Sybiraka były okazją do spotkania ciekawych ludzi, rozmów i poznania ich wspomnień.

Tego dnia odczytano uroczysty Apel Pamięci przywołujący wyjątkowe czasy i wyjątkowych ludzi – polskich zesłańców. Tegoroczny Marsz Pamięci Polskiego Sybiru jest organizowany po raz jedenasty, aby upamiętnić 77. rocznicę masowych deportacji Polaków na Syberię i do Kazachstanu oraz 60. rocznicę ostatniej masowej repatriacji naszych rodaków do kraju. Wszyscy biorąc godny udział w dzisiejszej uroczystości oddajemy hołd Sybirakom i zapewniamy, że ich przeżycia będą w naszej pamięci, bo „Nie umiera ten, kto trwa wiecznie w pamięci żywych”.

Prezes kostrzyńskiego koła Związku Sybiraków Marian Pezowicz powiedział: - Marsz to żywa lekcja historii. Naród, który jej nie zna, przestaje istnieć. Chcemy więc pokazać młodzieży szkolnej i harcerzom jak cierpieliśmy. Tym bardziej że wśród nas żyją świadkowie, ofiary, które przeżyły piekło Syberii. Sybiracy ciągle o tym myślą. Patrząc na zgromadzoną dzisiaj na Placu Wojska Polskiego młodzież przekonany jestem, że pamięć o polskich zesłańcach wciąż żyje!

Przeczytaj tez: Sybiracy pamiętają o wrześniu 1939 r.

Na Syberię zsyłano uczestników polskich powstań narodowych: kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego. Na przełomie XIX i XX stulecia na Syberię zsyłani byli działacze konspiracji niepodległościowej, w tym Józef Piłsudski.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach niewoli, do kraju zaczęli napływać Polacy z różnych zakątków Rosji. Środowisko to zesłańców wkrótce zaczęło się jednoczyć, w wyniku czego w 1928 roku powstał Związek Sybiraków. Jego zadaniem było kultywowanie pamięci o zesłańcach i szerzenie narodowego patriotyzmu.

17 września 1939 r. wojska sowieckie Frontów Białoruskiego i Ukraińskiego niespodziewanie przekroczyły wschodnią granicę Rzeczypospolitej realizując ustalenia tajnego protokołu niemiecko-radzieckiego paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zakończeniu działań o charakterze militarnym przystąpiono do działań represyjnych w stosunku do ludności kresowej. Na Syberię i do Kazachstanu trafiła ludność przymusowo przesiedlona z ziem polskich w toku operacji deportacyjnych przeprowadzonych w lutym i czerwcu 1940 r. oraz w maju i czerwcu 1941 r. Syberyjską codzienność Polaków stanowiły nieustanna troska o kawałek chleba oraz ciężka praca, często ponad ludzkie siły. Następne wywózki prowadzone były jeszcze w latach 1945-1953, w ten sposób rozprawiano się z żołnierzami Armii Krajowej i ludnością, która nie akceptowała sowieckiej władzy na ziemiach polskich.

Zobacz też wideo: Dzień Sybiraka w Zielonej Górze

Zobacz też: Dzień Sybiraka - Kostrzyński Marsz Pamięci Polskiego Sybiru (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska