Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Górzycy znowu trafiono na ślady sprzed tysięcy lat! Znaleziono też średniowieczną fosę. Broniła dostępu do siedziby biskupów lubuskich?

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Archeolodzy trafili na średniowieczną fosę, która prawdopodobnie otaczała znajdującą się w tym miejscu siedzibę biskupów lubuskich.
Archeolodzy trafili na średniowieczną fosę, która prawdopodobnie otaczała znajdującą się w tym miejscu siedzibę biskupów lubuskich. Jakub Pikulik
Już od tygodnia archeolodzy z Muzeum Twierdzy Kostrzyn prowadzą badania na działce w Górzycy, na której niebawem ma stanąć dom jednorodzinny. Pod ziemią znaleziono sporo niespodzianek. Największą jest fragment średniowiecznej, zasypanej fosy.

Na pierwszy rzut oka wykop pod domek jednorodzinny wygląda zwyczajnie. W oczy rzucają się jedynie trzy stopnie i posadzka - pozostałości dawnej piwnicy. - W XIX w. powstał tu folwark, który funkcjonował aż do II wojny światowej. Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że był tu radziecki skład amunicji. Zabudowania zostały zniszczone w końcowej fazie wojny lub niedługo po niej. Te stopnie i posadzka to pozostałości dawnej, folwarcznej piwnicy - wyjaśnia Krzysztof Socha, archeolog w Muzeum Twierdzy Kostrzyn, który nadzoruje badania w Górzycy. Uczestniczą w nich też członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Tempelburg

Ale to nie wszystko. Wprawne oko zauważy na ziemi ciemniejszy ślad. To pozostałość po średniowiecznej fosie. - Prawdopodobnie otaczała ona siedzibę biskupów lubuskich, która znajdowała się w tym rejonie. Nie wiemy kiedy zasypano fosę. Wiemy natomiast, że użyto do tego m. in. potłuczonej ceramiki. Teraz te potłuczone naczynia odkrywamy. Pochodzą m. in. z Bolesławca - mówi K. Socha.

Prawdopodobnie fosa otaczała siedzibę biskupów lubuskich, która znajdowała się w tym rejonie. Nie wiemy kiedy zasypano fosę. Wiemy natomiast, że użyto do tego m. in. potłuczonej ceramiki. Teraz te potłuczone naczynia odkrywamy.

Z siedzibą biskupów lubuskich w Górzycy wciąż wiąże się wiele tajemnic. Nie wiadomo dokładnie jak wyglądała. Biskupi zajmowali to miejsce w latach 1276-1325. Później mieszkańcy pobliskiego Frankfurtu nad Odrą w odwecie spalili i zniszczyli ich siedzibę. Przy okazji każdej inwestycji prowadzonej w tym rejonie nadzór nad pracami pełnią archeologowie. - I za każdym razem odkrywamy rąbek tajemnicy związanej w siedzibą biskupów. Tak też jest w tym przypadku. Poznaliśmy umiejscowienie fosy, znaleźliśmy sporo monet, m. in. z Pomorza, Brandenburgii, Saksonii, czy państwa krzyżackiego. Przed nami jeszcze przekopanie fosy, musimy się dostać do jej dna - tłumaczy archeolog. W wykopie natrafiono też na polską monetę - złotówkę z 1949 r.

W fosie i okolicy archeolodzy znaleźli m. in. monety. Są też pozostałości walk w 1945 r.
W fosie i okolicy archeolodzy znaleźli m. in. monety. Są też pozostałości walk w 1945 r. Jakub Pikulik

Przeczytaj też: Takiej historii Górzycy mogą pozazdrościć inne miasta. Posłuchaj o jej dziejach

Jakby tego było mało, w wykopie trafiono też na pozostałości kultury łużyckiej z epoki żelaza (około 2,5 tys. lat przed naszą erą). - To prawdziwy kulturowy misz-masz. W jednym miejscu trafiamy na ślady osadnictwa z różnych epok. To tylko potwierdza, że ta okolica już od tysięcy lat była atrakcyjnym miejscem do życia. Teren jest tu nieco podwyższony, w pobliżu jest rzeka. Ludzie chętnie się tu osiedlali - mówi K. Socha. Historia zatacza koło, bo archeolog mówi te słowa reporterowi „GL” stojąc w wykopie, w którym niebawem rozpocznie się budowa nowego domu.

W jednym miejscu trafiamy na ślady osadnictwa z różnych epok. To tylko potwierdza, że ta okolica już od tysięcy lat była atrakcyjnym miejscem do życia.

To nie pierwsze odkrycie archeologiczne w tym rejonie w ostatnim czasie. Wcześniej historycy sprawdzali, co kryje ziemia dosłownie kilkadziesiąt metrów dalej. Wtedy również sprawdzano grunty, na których już zostały wybudowane domy. Okazało się, że natrafiono wówczas na ślady osadnictwa sprzed 10 tys. lat!

Czytaj więcej o Kostrzynie nad Odrą: **Kostrzyn nad Odrą - informacje, wydarzenia, artykuły**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska