Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odra jest wysoka, więc na rzece ruch [ZDJĘCIA]

oprac. (pik)
Odrą transportowana do odbiorcy jest m . in. barka, która została wyprodukowana w stoczni we Wrocławiu.
Odrą transportowana do odbiorcy jest m . in. barka, która została wyprodukowana w stoczni we Wrocławiu. Jakub Pikulik
- To niecodzienny widok. Kiedyś barki na Odrze i Warcie to było coś normalnego. Teraz, gdy barka pojawi się na Odrze, to ludzie robią zdjęcia i pokazują ją dzieciom, jako prawdziwą rzadkość - mówi nasz Czytelnik. Ruch na Odrze możliwy jest dzięki temu, że rzeka ma wysoki poziom.

Zaledwie wczoraj informowaliśmy o tajemniczym ładunku, który był transportowany barkami na Odrze. Okazało się, że ładunkiem były cztery olbrzymie, 20-tonowe zbiorniki, wykorzystywane w przemyśle browarniczym.

Również wczoraj do naszej redakcji zadzwonił Czytelnik, który poinformował, że na Odrze między Ługami Górzyckimi, a Kostrzynem, zatrzymała się barka. - Być może osiadła na mieliźnie? - zastanawiał się nasz rozmówca. Sprawdziliśmy ten sygnał w Nadzorze Wodnym w Słubicach. - Nie mieliśmy sygnałów, żeby jakakolwiek jednostka miała problemy na podległym nam odcinku rzeki. Być może załoga zacumowała w tym miejscu na noc, a może napełniali zbiorniki balastowe, żeby zwiększyć zanurzenie, by przepłynąć pod mostami nad Odrą w Kostrzynie - mówi Kasper Jędrzychowski, kierownik Nadzoru Wodnego w Słubicach.

Barka, na którą natknął się i sfotografował nasz Czytelnik, to jednostka wybudowana w stoczni we Wrocławiu i transportowana drogą wodną do odbiorcy na zachodzie Europy. - Czas, kiedy rzeka ma podwyższony poziom, jest wykorzystywany przez różne firmy do transportowania towarów, których transport drogą lądową byłby bardzo utrudniony i bardzo kosztowny - mówi K. Jędrzychowski. Z tego powodu w ostatnim czasie na Odrze możemy zobaczyć tak wiele barek.

Poziom rzeki wzrósł kilka tygodnie temu po wiosennych roztopach i ulewach, które nawiedziły szczególnie południową część Polski.

Przeczytaj też: Wysoka woda zalewa Park Narodowy „Ujście Warty”. Niektóre szlaki niedostępne dla turystów

Zobacz też wideo: Specjalna komisja wyjaśnia przyczyny zapadnięcia nabrzeża Odry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska