Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy wiosnę zimą. Cierpią na tym zwierzęta [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Lekarz weterynarii, Agata Leraczyk mówi, że zwierzęta zbyt wcześnie wybudzają się z zimowego snu.
Lekarz weterynarii, Agata Leraczyk mówi, że zwierzęta zbyt wcześnie wybudzają się z zimowego snu. Artur Szymczak
Nietoperze zmieniają kwatery na zimniejsze, jeże się przebudzają... Zwierzęta "wariują" z powodu pogody. Mamy środek kalendarzowej zimy, a temperatury wiosenne.

Na anomalie pogodowe najszybciej reagują zwierzęta, które wybudzają się ze snu zimowego. - W takiej sytuacji tracą mnóstwo energii i tłuszczu zgromadzonego przed zimą. Jeżeli po wybudzeniu nie otrzymają odpowiedniej ilości pokarmu, giną z głodu, bo ponowne zapadnięcie w sen zimowy powoduje u nich duży wydatek energii - mówi Agata Leraczyk, lekarz weterynarii gabinetu DogVet.

O tym, że zwierzęta "wychodzą" z zimowego snu dowodzi spotkanie naszego Czytelnika, który podczas niedzielnego spaceru nad Kłodawką spotkał leżącego na ścieżce nietoperza. - Początkowo myślałem, że to żaba. Chcąc pokazać córce zwierzątko podszedłem bliżej i okazało się, że małe nieporadnie pełzające stworzonko, to nietoperz. Wziąłem biedaka, bo szedł środkiem ścieżki dla pieszych. Pokazałem córce i zaniosłem go w pobliskie zarośla, by nic mu się nie stało - mówi Piotr Siuda.

Sprawdziliśmy jak się zachowują jeże, które zimę spędzają w gorzowskiej przychodni weterynaryjnej DogVet. Reagują podobnie na zmieniającą się pogodę i zaczynają się wybudzać.

Problem dotyczy głównie jeży i nietoperzy, które powinny się budzić na przełomie marca i kwietnia. Zbyt wczesne wyjście zwierzęcia ze stanu hibernacji może okazać się tragiczne w skutkach. W lutym temperatura w nocy jest zdecydowanie niekorzystna dla tych zwierząt. Ponadto nie ma jeszcze odpowiedniej ilości pokarmu dla nich. - Przy cieplejszej pogodzie nietoperze czasami zmieniają swoją kwaterę na zimniejszą. Dlatego możemy obserwować ich przemieszczanie się - mówi Jolanta Węgiel, redaktor naczelna portalu nietoperze.pl, która badaniami i ochroną nietoperzy zajmuje się od ponad 20 lat.

Nietoperze w okresie zimowym przebywają w jaskiniach, piwnicach czy na strychach. Ale przebywają w grupach, bo to pozwala im się ogrzewać nawzajem. - Gdy pojedynczy osobnik się obudzi to nie ma szans na przeżycie. Nie ma zapasu energii, by ponownie zapaść w sen zimowy - dodaje Agata Leraczyk.

Jednak jak zapewnia weterynarz, możemy pomóc nietoperzom czy jeżom zabierając je do domu i dokarmiać do nadejścia prawdziwej wiosny. Należy pamiętać, by zabierać tylko zwierzęta słabe i wycieńczone. - Możemy kupić w sklepie zoologicznym owady karmowe i podawać je zwierzętom - mówi Agata Leraczyk.

Nietoperze występujące w naszym regionie są zwierzętami owadożernymi lub roślinożernymi i nie są groźne dla człowieka. Ale należy zdawać sobie sprawę, że mogą przenosić wściekliznę. Jeże i nietoperze są pod ścisłą ochroną.

Przeczytaj też: Morsy z Klubu Eskimo w akcji! [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska