Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fizjoterapia AWF otwarta. Jak budynek wygląda wewnątrz? [ZDJĘCIA]

Redakcja
W czwartek uroczyście otwarto budynek fizjoterapii w Zamiejscowym Wydziale poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie. Zainaugurowano także nowy rok akademicki.
W czwartek uroczyście otwarto budynek fizjoterapii w Zamiejscowym Wydziale poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie. Zainaugurowano także nowy rok akademicki. Artur Szymczak
- Budynek fizjoterapii zmieni jakość kształcenia - mówi Janusz Doś, który będzie prowadził zajęcia w zakładzie fizjoterapii. W czwartek 8 października uroczyście otwarto budynek fizjoterapii w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie. Przez ostatnie 35 lat mieścił się tam dom studenta. Z przedwojennego budynku pozostały tylko mury, całe wnętrze zostało przebudowane.

Przebudowa akademika rozpoczęła się 22 kwietnia 2010 r. Niestety, w styczniu 2012 r. nastąpiło przerwanie prac ze względu na upadłość wykonawcy. Konsekwencje? Konieczność wykonania inwentaryzacji wykonanych prac i zabezpieczenie budowy. To spowodowało dodatkowe koszty i zaczęły się problemy. W tym czasie ministerstwo finansów zmieniło zasady dofinansowywania inwestycji objętych regionalnym programem rozwoju, co postawiło pod znakiem zapytania kontynuowanie budowy.

- Nie pomogły liczne wizyty w ministerstwie nauki czy finansów. Ani pisma czy też uzasadnienia, odwołania i interpelacje poselskie. Czas uciekał i narastały emocje. W tej sytuacji znalazłem zrozumienie u ówczesnych włodarzy miasta, a następnie urzędu marszałkowskiego - mówi prof. Jerzy Smorawiński, rektor AWF.

Miasto przejęło część obiektów należących do AWF. Gorzów nabył od uczelni za 7 mln zł halę sportową przy ul. Słowiańskiej oraz stadion lekkoatletyczny przy ul. Wyszyńskiego. - To umożliwiło uczelni zlikwidować zadłużenia i inne koszty powstałe wskutek wstrzymania budowy. Jednak nie bylibyśmy w stanie zakończyć budowy bez przychylności zarządu województwa lubuskiego - dodaje prof. Smorawiński. Po dwóch latach przerwy prace znów ruszyły.

Studenci dostali nową bazę dydaktyczną: pracownie do zajęć w zakresie magnetoterapii, laseroterapii, diatermii, kinezyterapii, fizykoterapii, masażu, terapii manualnej. - Studenci będą pracować na nowoczesnym sprzęcie w laboratorium. Będą też mogli dokonywać analizy oceny narządu ruchu - podkreśla Janusz Doś. Co roku studia na fizjoterapii będą rozpoczynać dwie grupy, w sumie 72 osoby.

W budynku znajduje się 8 sal wykładowych, 4 seminaryjne, 6 sal do ćwiczeń i 6 laboratoriów, 7 sal do ćwiczeń dla fizjoterapii przystosowanych do badań. Przestrzeń przed gmachem fizjoterapii przypomina francuski ogród z alejkami, fontannami i nawierzchnią z kostki granitowej. Koszt budowy to prawie 29 mln zł. 80 proc. inwestycji sfinansowano z lubuskiego regionalnego programu operacyjnego na lata 2007-2013. 16 proc. pochodzi z ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego, a pozostałe 4 proc. z pieniędzy własnych uczelni.

Budynek fizjoterapii otwarto podczas oficjalnej inauguracji roku akademickiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska