Grypa może przetrzebić całe przedszkole

  Grypa może przetrzebić całe przedszkole

  Tatiana Mikułko 95 722 57 72 tmikulko@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Grypa może przetrzebić całe przedszkole

  ©zeafonso/ sxc.hu

  - Wystarczy, że jedno ma katar, a od niego zarażają się następne. Pół biedy, jeśli to zwykła infekcja wirusowa, bo grypa potrafi przetrzebić całe przedszkole - mówi pediatra Krystyna Sławińska. I radzi, by hartować dzieci.
  Grypa może przetrzebić całe przedszkole

  ©zeafonso/ sxc.hu

  MOŻNA SIĘ SZCZEPIĆ

  MOŻNA SIĘ SZCZEPIĆ


  Jest już szczepionka przeciwko grypie, opracowana specjalnie na nadchodzący sezon epidemiczny. Zawiera składniki czterech wirusów, w tym AH1N1 odpowiedzialnego za pandemię sprzed dwóch lat. To oznacza, że po jej przyjęciu uodpornimy się także na ten zjadliwy wirus. Kosztuje ok. 40 zł. Zaszczepić można się w punktach szczepień lub gabinetach zabiegowych, ale po konsultacji z lekarzem.  - W jednym z przedszkoli w Gorzowie frekwencja spadła o połowę, bo dzieci chorują. A to dopiero wrzesień, więc szczyt zachorowań jeszcze przed nami.
  - Przyjmuję bardzo dużo przeziębionych przedszkolaków. Codziennie mam 40, a nawet więcej pacjentów. I ta liczba wciąż rośnie. Nic dziwnego, bo wczesna jesień sprzyja infekcjom. Choćby duże skoki temperatur - rano jest bardzo zimno, a w południe nawet 20 stopni. Stąd katarki, bóle gardła, infekcje górnych dróg oddechowych.

  - Chore dziecko w przedszkolu to...
  - ... skomplikowana sprawa. Katar jeszcze nie kwalifikuje do pozostawienia w domu. W przypadku przeziębienia często jest tak, że dziecko kończy jedno i wchodzi w drugie. Rodzice, w obawie przed utratą pracy, nie chcą brać zwolnień lekarskich. Myślę, że tu jest największy problem.

  - A gdy zakatarzony maluch pojawi się w przedszkolu?
  - Wystarczy, że kichnie na drugie dziecko i tamto już jest zarażone. To działa jak efekt domina, zwłaszcza w przypadku chorób zakaźnych. Moim zdaniem, przedszkolak nigdy nie będzie zdrowy, jeśli chodzi do grupy, gdzie jest 20-30 dzieci. Idealne byłyby grupy dziesięcioosobowe. Ale na to chyba nie ma szans.

  - Kiedy chore dziecko bezwzględnie powinno pozostać w domu?
  - Gdy gorączkuje, to nie ma prawa być w przedszkolu. Może stracić przytomność albo dostać drgawek. Okres rekonwalescencji nie powinien też się kończyć, gdy maluch wyzdrowieje. Powinien zostać w domu jeszcze dwa, trzy dni, chodzić na spacerki. I tu skarbem są dziadkowie. Tylko nie każdy może skorzystać z ich pomocy.

  - Co rodzice mogą zrobić, by podnieść odporność dzieci?
  - Normą jest, jeśli przedszkolak choruje pięć, sześć razy w roku. Przez to trzeba przejść. Namawiam rodziców, by hartowali pociechy. Bez względu na to, jaka jest pogoda, pół godziny spaceru codziennie to obowiązek. I nie należy maluchów przegrzewać.

  - Jeśli przedszkolak jest przeziębiony, jak mu pomóc?
  - Można dawać do picia herbatki z maliny i lipy, witaminę C, syropki ziołowe. Wiele infekcji zaczyna się od zatkanego noska, dlatego trzeba go udrażniać. Zwłaszcza na noc, by maluch mógł swobodnie oddychać.

  - Jest pani za szczepieniem dzieci przeciwko grypie?
  - Jeśli są chorowite, cierpią na przewlekłe choroby nerek, serca i chodzą do przedszkola, to tak. Jeśli nie chorują ponad normę, to niekoniecznie. Tę sprawę należy skonsultować z lekarzem.

  - Dziękuję.


  Nieruchomości z Twojego regionu

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Wszystkie komentarze (10) forum.gazetalubuska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Znasz świetnego sołtysa lub rolnika? [NOMINUJ]

  Znasz świetnego sołtysa lub rolnika? [NOMINUJ]

  Przedszkole na medal! [ZGŁOSZENIA]

  Przedszkole na medal! [ZGŁOSZENIA]

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?