W Gorzowie szkoły zawodowe wracają do łask

W Gorzowie szkoły zawodowe wracają do łask

Anna Rimke

Gazeta Lubuska

Aktualizacja:

Gazeta Lubuska

Urząd Miasta już zdecydował: od września na absolwentów gimnazjów czeka 30 klas w ogólniakach, tyle samo w technikach i 16 w szkołach zasadniczych.
W Gorzowie szkoły zawodowe wracają do łask

- Na politechnice będzie nam łatwiej, bo mamy przygotowanie i to nie tylko teoretyczne - mówią Bartosz Baumann i Arkadiusz Olobry z drugiej klasy technikum w elektryku ©fot. Kazimierz Ligocki

Wśród zawodów, jakich młodzi mogą się uczyć w Gorzowie, jest tylko jedna nowość - kucharz w technikum gastronomika przy ul. Kosynierów Gdyńskich. Do tej pory w tym fachu można się było kształcić jedynie w zawodówce i potem w technikum uzupełniającym.

- Mieliśmy ogromne zainteresowanie i mnóstwo pytań od gimnazjalistów o zawód kucharza, dlatego postanowiliśmy stworzyć taki oddział dla zdolniejszej młodzieży - tłumaczy Małgorzata Pawłowska, dyrektorka Zespołu Szkół Gastronomicznych.

Pracy nie zabraknie

W pozostałych gorzowskich szkołach dyrektorzy postawili na sprawdzone już kierunki i nie wprowadzają nowych.
Niektóre z nich zresztą były utworzone zaledwie dwa lata temu. Choćby mechatronik - bardzo popularny kierunek w elektryku przy ul. Dąbrowskiego czy technik weterynarii w ogrodniku przy ul. Śląskiej.

- Od dwóch lat kształcimy technika architektury krajobrazu. A na weterynarię w ubiegłym roku mieliśmy tylu chętnych, że można było utworzyć dwie klasy - mówi Marcin Szembek, dyrektor Zespołu Szkół Ogrodniczych przy ul. Poznańskiej. Jednak żeby kierunek był atrakcyjny, a poziom w miarę wysoki, szkoła poprzestała na jednym oddziale.

W całym województwie na technika weterynarii można uczyć się jak dotąd tylko w Gorzowie. - A pracy dla absolwentów nie brakuje. Tylko w naszym mieście jest ponad 20 przychodni weterynaryjnych - uzasadnia M. Szembek.

O tym, że mimo kryzysu w gospodarce i przewidywanego zastoju w budownictwie, zatrudnienia dla absolwentów nie braknie, jest też przekonany dyrektor budowlanki przy ul. Okólnej. - Jeśli kryzys naprawdę nas dopadnie potrwa dwa, trzy lata. A tyle trzeba się uczyć, żeby mieć zawód - mówi Maciej Szykuła, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych.

W ubiegłym roku w tej szkole do technikum budownictwa zgłosiło się tak dużo osób, że szkoła otworzyła jedną klasę więcej na tym kierunku.

Mają przygotowanie

Dyrektorzy zauważają, że do techników nie tylko przychodzi coraz więcej uczniów, ale też i coraz lepszych. A dzięki temu szkoły te mają szanse osiągać coraz lepsze wyniki z egzaminów.

- W ubiegłym roku przyjąłem dwóch olimpijczyków z maksymalną ilością punktów na świadectwie. Skoro tacy uczniowie wybierają technika, to można się pokusić o stwierdzenie, że te szkoły powoli wracają do łask - mówi Stanisław Jodko, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych przy ul. Dąbrowskiego.

Komentarze

Wszystkie komentarze (3) forum.gazetalubuska.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nasze akcje

Wideo