Prąd nie dla biednych

  Prąd nie dla biednych

  Sylwia Dobies

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Budynki Socjalne przy ul. Krochmalnej, choć ładne okazały się nietrafioną inwestycją.

  Budynki Socjalne przy ul. Krochmalnej, choć ładne okazały się nietrafioną inwestycją. ©fot. Sylwia Dobies

  - Trzeba zmienić sposób ogrzewania budynków socjalnych przy ul. Krochmalnej, bo wybrano najdroższy z możliwych - uważają nowe władze.
  Budynki Socjalne przy ul. Krochmalnej, choć ładne okazały się nietrafioną inwestycją.

  Budynki Socjalne przy ul. Krochmalnej, choć ładne okazały się nietrafioną inwestycją. ©fot. Sylwia Dobies

  Jak już informowaliśmy w "GL", wyszło na jaw wiele wad w wybudowanych przez miasto mieszkaniach socjalnych. Niektóre z zastosowanych w nich rozwiązań technicznych okazały się chybione. Mieszkańcy nowych budynków przy ul. Krochmalnej narzekają na wilgoć na ścianach i sufitach oraz bardzo wysokie koszty ogrzewania na prąd. Płacą po 500 zł miesięcznie za ogrzanie jednopokojowych mieszkań.

  Pomysł był nietrafiony

  Inwestor wybrał najtańszy sposób ogrzewania ze względów inwestycyjnych, ale w eksploatacji jest on najdroższy.
  - To był zły pomysł - uważa wiceprezydent miasta Leszek Szulc. - Mieszkające tam osoby po prostu nie stać na płacenie kilkusetzłotowych rachunków za energię elektryczną. Gmina ma obowiązek zagwarantowania ludziom mieszkającym w lokalach socjalnych minimalnych opłat, a ogrzewanie elektryczne tego nie zapewnia. Zmienimy ten system na oszczędniejszy. Lada dzień zdecydujemy na jaki. Naczelnik wydziału inwestycji ma dopilnować, by poprawiono wentylację w lokalach, m.in. poprzez wykonanie nawiewów w oknach.

  Z kolei wiceprezydent Leszek Rybak będzie czuwał nad wykonaniem projektu ekonomiczniejszego systemu ogrzewania budynków. W ratuszu zastanawiają się też, czy nie odstąpić od wybudowania kolejnego planowanego bloku socjalnego przy ul. Krochmalnej. Zlecony w ubiegłym roku projekt i dokumentacja są na ukończeniu. Wiceprezydent L. Szulc zapewnia, że trzeba byłoby całkowicie zmienić systemy wentylacji i ogrzewania. Nie podoba mu się też lokalizacja takich mieszkań.

  Powinni być rozrzuceni

  - Uważam, że przenosząc ludzi z eksmisji poza miasto, grupując ich w jednym miejscu, pogłębia się tylko patologię - twierdzi. - A już na pewno nie powinny trafiać tam dzieci. Lepiej, żeby takie rodziny mieszkały w rozproszeniu na terenie miasta i integrowały się z normalnym środowiskiem.

  Władze miasta planują w przyszłym roku kupić mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej. Będą prowadzić też rozmowy z Agencją Mienia Wojskowego w sprawie przekształcenia obiektów koszarowych na mieszkania dla ubogich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Obejrzyj serial dokumentalny

  Obejrzyj serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego"