Nad Odrą może być piękniej, niż kiedykolwiek

  Nad Odrą może być piękniej, niż kiedykolwiek

  Krzysztof Zawicki

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Promenada, kawiarenki i fontanny znalazły się w projekcie zagospodarowania bulwaru nadodrzańskiego.
  Nadodrzański bulwar dziś nikogo nie zachwyca

  Nadodrzański bulwar dziś nikogo nie zachwyca ©fot. Krzysztof Zawicki

  Rozstrzygnięty został konkurs na ucywilizowanie tego rejonu miasta.

  O ile centrum Starego Miasta rozwija się dynamicznie i szybko, to północy jego rejon nadal straszy swoim wyglądem. Pojawiła się jednak szansa na zmianę na lepsze. W maju tego roku urząd miasta ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania tego terenu. W ubiegłym tygodniu nastąpiło jego rozstrzygnięcie.

  - Na konkurs nadesłano trzy prace - informuje Marcin Patyk z biura prasowego ratusza. - Komisja pod przewodnictwem naczelnika wydziału gospodarki przestrzennej i architektury Jerzego Załuckiego wybrała koncepcję zespołu projektowego z Wrocławia. Nagrodą było 15 tys. zł.

  Pokazać zabytki

  W założeniu projekt miał uwzględniać elementy architektoniczne przedwojennego Głogowa. Musiały być wyeksponowane m.in. ruiny klasztoru franciszkanów przy placu Franciszkańskim, ruiny kościoła św. Stanisława oraz dawny klasztor klarysek.

  - Cała koncepcja miała uwzględniać nowe elementy łączące odbudowywane Stare Miasto z sąsiednimi terenami - dodaje M. Patyk. - Dotyczy to podziemnego przejścia dla pieszych pod ul. Brama Brzostowska i okolic zamku. Ponadto przez Odrę na Ostrów Tumski ma być położona kładka pieszo-rowe-rowa.

  Zwycięska koncepcja nawiązuje do szachownicowego układu Starego Miasta. Bulwar ma dogodne dojście do rzeki, szeroki ciąg spacerowy, zaprojektowano dużo zieleni.

  Na razie brak kasy

  Ze wstępnych szacunków wynika, że ta inwestycja może kosztować 9-10 mln zł. Jedna z koncepcji mówi, że część pieniędzy mogłoby pochodzić z funduszy unijnych.
  - Każdy pomysł połączenia Odry ze Starym Miastem jest wart rozważenia - twierdzi prezydent Jan Zubowski. - Zawsze z zazdrością i zachwytem oglądam przedwojenne zdjęcia tego rejonu Głogowa.

  Prezydent dodał, że w kolegiacie opracowany jest projekt zagospodarowania terenów wokół tej świątyni i można te inwestycje połączyć. - Również miasto będzie rozważać, jak pozyskać na ten cel środki - dodaje J. Zubowski. - Na razie jednak trudno mówić o jakichkolwiek konkretach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Obejrzyj serial dokumentalny

  Obejrzyj serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego"