Nie chcą się skarżyć

  Nie chcą się skarżyć

  Sylwia Dobies

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Przedstawicielem policji wizytującym głogowskie gimnazja był Grzegorz Płatek.

  Przedstawicielem policji wizytującym głogowskie gimnazja był Grzegorz Płatek. ©fot. Sylwia Dobies

  Trójki Giertycha odwiedziły już prawie wszystkie głogowskie gimnazja. Wizytator z kuratorium, urzędnik i policjant przepytali uczniów, personel szkół, od dyrektora po sprzątaczkę.
  Przedstawicielem policji wizytującym głogowskie gimnazja był Grzegorz Płatek.

  Przedstawicielem policji wizytującym głogowskie gimnazja był Grzegorz Płatek. ©fot. Sylwia Dobies

  Prowadzone w gimnazjach wizytacje są elementem rządowego programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole". Wizytacje są szczegółowe i w każdej szkole trwają od godz. 12.00 do 18.00. W tym czasie komisja rozmawia z uczniami, nauczycielami, pracownikami administracji, sprawdza dokumenty, zabezpieczenia oraz interesuje się czy w szkole są przestrzegane przepisy bhp.

  Młodzież chętnie rozmawia

  Uczniowie odpowiadają też na zestaw pytań, opracowany przez ministerstwo dla wszystkich placówek oświatowych w kraju.

  - Młodzież bardzo chętnie dyskutuje, czasami nasza rozmowa schodzi również na tematy nie poruszone w pytaniach obowiązkowych - powiedział Zenon Gadomski, wizytator z kuratorium w Legnicy, który odwiedził Gimnazjum nr 5. - Na podstawie odpowiedzi uczniów stworzymy raport, ale wszelkie wnioski zostaną opracowane dopiero po zakończeniu wizytacji w gimnazjach. Powinno się to udać do 20 grudnia, bo od stycznia będą wizytowane szkoły podstawowe.

  Jak powiedział naczelnik wydziału edukacji urzędu miasta Tomasz Kuziak, uczniowie są pytani m.in. o to, do kogo zwracają się ze swoimi problemami, co mogą zrobić, żeby w szkole było bezpieczniej, czy mogą zgłaszać nieprawidłowości anonimowo.

  Wnioski będą później

  - Brałem udział w tych wizytacjach i nie mieliśmy ze strony uczniów żadnych niepokojących sygnałów - zapewnia T. Kuziak. - Wynika z nich, że uczniowie czują się bezpiecznie, a ze swoimi problemami zwracają się w pierwszej kolejności do pedagoga, później do rodziców, wychowawcy i do kolegów.

  Trójki odwiedzające szkoły prześlą wyniki wizytacji do kuratorium i wojewody. Trafią one nawet do ministerstwa. Będą mogli zapoznać się z nimi również nauczyciele i rodzice, choć nie będzie zaleceń pokontrolnych. We wnioskach z wizytacji zostaną tylko ustalenia komisji. Badaniom podlega okres funkcjonowania szkoły od roku 2005 do 2006.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Obejrzyj serial dokumentalny

  Obejrzyj serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego"