Notowani wybrańcy nie będą w radzie

  Notowani wybrańcy nie będą w radzie

  Sylwia Dobies

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Skandal w Przemkowie. Trzech wybranych przez mieszkańców radnych jest notowanych w rejestrze karnym. Byli skazani m.in. za jazdę po pijanemu.
  Mieszkańcy są oburzeni. Czują się oszukani. Troje znanych przemkowian, których kandydatury poparło w sumie blisko 600 wyborców, zataiło bardzo ważne fakty ze swojego życia. Wszystko wydało się kilka dni temu.

  Sprawdzili, choć nie musieli

  Sprawa wyszła na jaw, gdy komisarz wyborczy miejskiej komisji wyborczej zlecił sprawdzenie nowych radnych w Krajowym Rejestrze Karnym. Wtedy to okazało się, że handlowiec Wasyl Kania i nauczyciel Tomasz Kuncik byli karani za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Także wyrok na swoim koncie ma lekarz Artur Zwoliński. Rada zareagowała natychmiast.

  - Uchwałę o wygaśnięciu ich mandatu mieliśmy podjąć już wczoraj, na pierwszej sesji, lecz ci panowie nie pojawili się na niej - powiedział burmistrz Przemkowa Stanisław Pępkowski. - Przewodniczący zadecydował, że trzeba dać tym panom szansę na złożenie wyjaśnień, dlatego zdjęliśmy ten punkt obrad w ostatniej chwili.

  - Nie ma obowiązku sprawdzania kandydatów do rady w rejestrze karnym, ale dobrze, że zostało to zrobione - uważa dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy Ewa Pietruszewska. - Ci, którzy to robią, mają przynajmniej spokój, wiedząc że ich radni są czyści.

  Zgodnie z przepisami, do samorządu nie mogą kandydować osoby, które zostały ukarane za przestępstwa umyślne z oskarżenia publicznego. Do takich zalicza się jazdę pod wpływem alkoholu. Trzyletni wyrok ciąży na handlowcu W. Kani. - Gdybym wiedział, że prawo nie pozwala mi na kandydowanie, nigdy bym tego nie zrobił - zapewnia. - Dowiedziałem się dopiero we wtorek od radcy prawnego. Szkoda, że ktoś mi tego nie wyjaśnił wcześniej. Jestem starszym mężczyzną, rodowitym przemkowianinem i naprawdę czuję się z tym źle. Wyjaśnię wszystko na sesji.

  Raz jeszcze do urn

  - Nie pozbawiamy tych panów mandatu radnego, bo według prawa w ogóle go nie otrzymali - wyjaśnia przewodniczący rady gminy Jacek Janikowski. - My tylko podejmiemy uchwałę o stwierdzeniu wygaśnięcia ich mandatów. Rozmawiałem z tymi panami, prosząc ich o złożenie wyjaśnień przed radą miasta. Nie próbowali nawet się tłumaczyć. Odniosłem wrażenie, że nie wiedzieli, że kandydują niezgodnie z prawem.

  Mandaty trzech radnych z Przemkowa wygasną dopiero trzy miesiące od podjęcia stwierdzającej ten fakt uchwały. W tym czasie zostaną zorganizowane wybory uzupełniające w okręgach, w których startowali trzej niedoszli radni. Tak więc do marca rada miasta będzie pracowała w okrojonym, dwunastoosobowym składzie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Obejrzyj serial dokumentalny

  Obejrzyj serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego"