Miliardy euro na wszystko

  Miliardy euro na wszystko

  (abi)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Minister Janusz Mikuła (z prawej) zapewniał prezydenta Zbigniewa Rybkę, że głogowskie projekty są dobre

  Minister Janusz Mikuła (z prawej) zapewniał prezydenta Zbigniewa Rybkę, że głogowskie projekty są dobre ©Anna Białęcka

  Do Głogowa przyjechał podsekretarz stanu Janusz Mikuła. Obiecał władzom miasta wesprzeć starania o pieniądze unijne na inwestycje związane z Odrą i kulturą.
  Minister Janusz Mikuła (z prawej) zapewniał prezydenta Zbigniewa Rybkę, że głogowskie projekty są dobre

  Minister Janusz Mikuła (z prawej) zapewniał prezydenta Zbigniewa Rybkę, że głogowskie projekty są dobre ©Anna Białęcka

  Przedstawiciel ministerstwa rozwoju regionalnego był gościem prezydenta miasta. To pierwszy reprezentant rządu w randze ministra, który spędził w naszym mieście dwa dni. Inni zazwyczaj wpadali na godzinę.

  - Odwiedzam teraz miasta położone nad Odrą - powiedział J. Mikuła. - Byłem już w Szczecinie i we Wrocławiu. Teraz przyszedł czas na Głogów. Wszędzie rozmawiam z władzami o tym, jakie mają plany dotyczące zagospodarowania Odry.

  Jak twierdzi minister, rząd nie jest zadowolony z realizacji programu Odra 2006. - Oczywiście jest to efektem zbyt małych nakładów na ten cel - powiedział. - Stanie się więc on częścią właśnie przygotowywanego programu.

  Miliardy euro na wszystko

  Program, który ma rozruszać wszystko to, co w Polsce związane jest z budową autostrad, odbudową zabytków, ochroną środowiska, a także zagospodarowaniem Odry, ma być realizowany od przyszłego roku. Jak wyliczył J. Mikuła zostanie on wsparty przez Unię Europejską 42,5 mld euro. To plany na lata 2007 - 2013. - Na zrealizowanie wszystkich potrzeb naszego kraju, wynikających z dostosowania do wymogów unijnych, potrzeba w sumie ok. 170 mld euro - powiedział.

  A jakie plany w związku z Odrą mają władze Głogowa? - Mamy przygotowanych już kilkadziesiąt projektów, które pozwolą nam sięgnąć po unijne fundusze - zapewnił prezydent Zbigniew Rybka. - Są wśród nich i te związane z Odrą. Między innymi to budowa dwóch przystani a także bulwaru nadodrzańskiego wzdłuż Starego Miasta.

  Z. Rybka przedstawił je ministrowi, pokazał także miejsca, w których miałyby zostać zrealizowane. - Są bardzo ciekawe i na pewno wkomponowują się w nasz wieloletni program - mówił zdecydowanie J. Mikuła.

  To jeszcze plany

  Mister przewidywał także, jakie efekty mogą one przynieść dla mieszkańców Głogowa. - To wszystko na pewno wpłynie na dalszy rozwój miasta - podsumował.

  To jednak na razie tylko plany, choć J. Mikuła nie wątpi, że program ruszy pełną parą już niebawem. - Niemal wszystko jest przygotowane - twierdzi. Pierwszych pieniędzy można się spodziewać nie wcześniej niż za rok, no i warunkiem jest to, że komisje unijne zaakceptują polskie pomysły.

  W gronie projektów przygotowanych przez gminę miejską i przekazanych już do akceptacji przez władze wojewódzkie jest także ten dotyczący budowy kanalizacji dla Widziszowa, Nosocic i Krzepowa. Są one związane z ochroną środowiska, mają więc także wkomponowywać się w rządowy program.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Obejrzyj serial dokumentalny

  Obejrzyj serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego"