Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie starsi ofiarami oszustw. Szkolenia pomogą uchronić przed nieuczciwymi sprzedawcami

oprac. (m. korn)
Pixabay
Niestety to już niemal plaga - na organizowanych w hotelach, restauracjach, sanatoriach - a nawet podczas pielgrzymek- pokazach, wielu konsumentów, niestety ludzi starszych, pada ofiarą tzw. "agresywnej akwizycji". Decydując się na zakup przeróżnych towarów (pościel, garnki, sztućce) lub „czyniących cuda” urządzeń paramedycznych, często zaciągają zobowiązania na lata.

„To jest środowisko będące przedmiotem największego zainteresowania firm sprzedaży bezpośredniej i niestety najbardziej podatne na ich działania” – uważa Tomasz Gierczak, dyrektor lubuskiej Inspekcji Handlowej. Tym samym zapowiada, że w ciągu najbliższych dni w województwie lubuskim realizowany będzie program edukacyjny pt. „Praktyki akwizytorów – poznaj swoje prawa”. Okazją do rozpoczęcia akcji jest Dzień Sprzedaży Bezpośredniej, który odbędzie się 17 października.

Taka forma edukacji ma uchronić seniorów przed nieuczciwą konkurencją firm sprzedaży bezpośredniej. „Nie chodzi o straszenie przed tego typu firmami, bo przecież są one normalnymi uczestnikami gry rynkowej, ale raczej uświadomienie praw o których ludzie podpisujący umowy podczas handlowych eventów, nawet nie wiedzą” – dodaje Gierczak.

W realizacji projektu Lubuski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej zamierza współpracować z gorzowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, a także innymi organizacjami, w których aktywnie uczestniczą osoby starsze. To one stają się najczęściej ofiarami prezentacji, na których kupują kosztowną pościel, wyjątkowe garnki oraz „lecznicze” urządzenia, których cena w dniu zakupu nijak się ma do rzeczywistości.

„T. Gierczak: Nie ma tygodnia, abyśmy nie mieli do czynienia z podobnymi zgłoszeniami, Stąd nasz kontakt i nawiązanie współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku”.

Każdy senior będzie mógł poznać swoje prawa. Podczas wykładów, które będą się odbywały w Gorzowie Wlkp., Sulęcinie, Skwierzynie, Kostrzynie, Strzelcach, a w następnej fazie projektu w pozostałych miejscowościach województwa, słuchacze dowiedzą się jakie mają prawa jako konsumenci oraz poznają zagrożenia, na jakie są narażeni ze strony nieuczciwych przedsiębiorców. Eksperci wyjaśnią m.in. w jaki sposób można zrezygnować z zakupów od akwizytora, a także jak reklamować produkt, który się zepsuł lub jest wadliwy.

Przeczytaj też:Tajemnicza śmierć 21-letniego studenta w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska