Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla nas jest już świętym

Redakcja
Od śmierci Karola Wojtyły, naszego kochanego papieża Polaka minęły już trzy lata. Wspominamy i czekamy na JEGO beatyfikację

Od śmierci Karola Wojtyły, naszego kochanego papieża Polaka minęły już trzy lata. Wspominamy i czekamy na JEGO beatyfikację

Będzie patronem... rodziców?

Postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II praktycznie zakończył prace nad tak zwanym positio, czyli najważniejszym dokumentem poprzedzającym wyniesienie na ołtarze polskiego papieża.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się 28 czerwca 2005 roku. Polski papież jest pierwszą osobą w nowożytnej historii Watykanu, której proces został wszczęty tuż po śmierci, z ominięciem proceduralnego okresu oczekiwania. Według prawa kanonicznego powinno upłynąć pięć lat.

- Jeśli wszystkie prace uda się zakończyć na czas Benedykt XVI ogłosi papieża Polaka błogosławionym 16 października - mówi biskup Tadeusz Pieronek, który kierował w Krakowie zespołem kościelnych ekspertów pomagających prowadzeniu procesu przez rzymski trybunał główny.

.

Data 16 października byłaby idealną okazją, by ogłosić Jana Pawła II błogosławionym. Tego samego dnia 30 lat temu o 16.16 ogłoszono, że Karol Wojtyła został wybrany na papieża

Ksiądz prałat Sławomir Oder przypomniał, że - oprócz badania pism i dowiedzenia heroiczności cnót kandydata na ołtarze, do beatyfikacji wymagane jest również uznanie cudu za wstawiennictwem Ojca Świętego. Do Biura Postulatora wpłynęły setki tysięcy świadectw o wstawiennictwie Jana Pawła II. Zdaniem duchownego, z punktu widzenia procesowego interesujący jest przypadek francuskiej siostry, która została wyleczona z choroby Parkinsona.
Prawdopodobnie będzie badany także inny przypadek wstawiennictwa Jana Pawła II, interesujący ze względu na swoją symbolikę. To historia Włoszki, u której we wczesnym stadium ciąży doszło do komplikacji grożących śmiercią dziecka. Kobieta modliła się i prosiła o wstawiennictwo Jana Pawła II. Dziecko urodziło się zdrowe.

Na razie duchowni zajmujący się beatyfikacja Papieża Polaka nie chcą wskazywać, patronem jakich spraw miałby być Jan Paweł II jako święty. Zaznaczył jednak, że do tej pory dominującym elementem w łaskach, które zostały zgłoszone jest kwestia macierzyństwa i ojcostwa.

Kiedy Jana Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym? Postulator procesu beatyfikacyjnego uważa, że mówienie o konkretnej dacie zakończenia procesu jest przedwczesne. Wskazuje jednak, że dyspensa, jakiej udzielił papież Benedykt XVI odnosi się wyłącznie do daty rozpoczęcia procesu, a przebiega on zgodnie z regułami Kongregacji do Spraw Świętych. Oficjalnie proces beatyfikacyjny rozpoczął się 28 czerwca 2005 roku podczas ceremonii otwarcia prac powołanego w tym celu trybunału kanonicznego diecezji rzymskiej.

Będzie miał grób jak święty

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi zdementował doniesienia włoskich mediów, jakoby zapadła już decyzja w sprawie przeniesienia szczątków Jana Pawła II z krypty w Grotach Watykańskich do bazyliki świętego Piotra.

Watykański rzecznik podkreślił, że wbrew informacjom prasy nie ma żadnej komisji w Kurii Rzymskiej, która miałaby zajmować się tą sprawą. Wszelkie decyzje w tej kwestii zapadną dopiero po beatyfikacji.

W minionym tygodniu włoskie media ogłosiły, że Jan Paweł II będzie miał w bazylice świętego Piotra grób "jak święty". Szczątki polskiego papieża zostaną przeniesione z Grot Watykańskich, a po beatyfikacji trumna papieża Polaka zostanie wystawiona w kaplicy świętego Sebastiana w bazylice watykańskiej, niedaleko "Piety" Michała Anioła. Wszystko wskazuje na to, że zostanie umieszczone w szklanej trumnie, z maską z wosku na twarzy, odtwarzającą dokładnie rysy papieża.

Jest to przewidziana prawem kanonicznym praktyka w przypadku osób beatyfikowanych, jako wyraz czci dla nich. Podobno rozważane są dwa projekty. Według pierwszego w jednej z głównych naw bazyliki zostanie umieszczony kamienny monument, a szczątki Jana Pawła II nie zostaną wystawione na widok publiczny. Według drugiego projektu szczątki będą umieszczone w szklanej trumnie, podobnie jak ciało błogosławionego Jana XXIII.

Relikwie już mamy

Największa w Zachodniej Polsce kolekcja pamiątek związanych z papieżem znajduje się w rokitniańskim muzeum.

Jedną z najcenniejszych pamiątek po Janie Pawle II jest stuła, w której odprawił nabożeństwo na gorzowskich błoniach podczas pielgrzymki do Polski w 1997 r. W muzeum można też zobaczyć jego sutannę, szaty liturgiczne z licznych pielgrzymek, a także rzeczy osobiste. - To już prawie relikwie, bo gorąco wierzę, że niebawem nasz papież będzie beatyfikowany, a później zostanie świętym. Szczerze się o to modlimy - mówi kustosz rokitniańskiego sanktuarium ks. kan. Tadeusz Kondracki.
Większość pamiątek trafiła do rokitniańskiego muzeum za pośrednictwem byłego ordynariusza naszej diecezji ks. arcybiskupa Józefa Michalika, który obecnie przewodniczy konferencjom Episkopatu Polski. Księża z sanktuarium zaznaczają, że Jan Paweł II zanim został papieżem kilka razy odwiedził Rokitno. I ma wielkie zasługi dla diecezjalnego sanktuarium. W 1989 r. poświęcił koronę obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, a w 2001 r. podniósł świątynię do rangi bazyliki mniejszej. Dlatego nad jej wejściem umieszczono papieski herb.

Dzisiejsze uroczystości

ZIELONA GÓRA

  • Dziś o 17.00 zorganizowany zostanie marsz w hołdzie Papieża. Marsz wyruszy spod zielonogórskiego ratusza i przejdzie ulicami: Sobieskiego, Jedności, Łużycką, do kościoła pw. Świętego Ducha. Tam o 18.00 odprawiona zostanie msza w intencji rychłej beatyfikacji Ojca Świętego.
    Po nabożeństwie, o 19.00, posadzony zostanie dąb "Jan Paweł II", którego sadzonka wyrosła z nasionka poświęconego przez Jana Pawła II. Uroczystość zakończy modlitwa przy pomniku Papieża.
    Organizatorką marszu jest radna Eleonora Szymkowiak. Radna prosi uczestników uroczystości o zabranie świec i zniczy.

  • Dziś o 19.00 w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela odbędzie się uroczysty koncert, w którym wystąpi wystąpi znakomity organista z Wrocławia Piotr Rojek. W jego wykonaniu usłyszeć będzie można muzykę polską i włoską, między innymi: Introitus z Missa pro Pace Wojciecha Kilara, Litanies J.Alaina, Toccatę G. Frescobaldiego La banquet celeste, O. Messiaena. Koncert zakończą improwizacje na temat pieśni kościelnej "Barka" Piotra Rojka. Muzyce organowej towarzyszyć będzie recytacja poezji Jana Pawła II i Romana Brandstaettera w wykonaniu Tatiany Kołodziejskiej.

  • W poniedziałek z Wadowic wyruszyła sztafeta biegaczy, by uczcić drugą rocznicę śmierci papieża. Dziś wieczorem dotrą do Gorzowa.
    Biegacze w sumie mają do pokonania 600 kilometrów. Wystartowali sprzed muzeum Jana Pawła II, a bieg zakończą w Gorzowie na Placu Papieskim dziś około 20.15. W biegu startują
    członkowie Gorzowskiego Towarzystwa Miłośników Biegania "Amator": Tomasz Jałowski i Krzysztof Grzybowski. Razem z nimi w sztafecie biegną Feliks Bachowski, Witold Gruszecki i Krzysztof Bukiel.
    Biegną non stop od poniedziałku rano. Na teren województwa lubuskiego wbiegli dziś w nocy w okolicach Wschowy. Na trasie do Gorzowa będzie ich można zobaczyć między innymi w okolicach Sławy, Konotopu i Sulechowa.



  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska