100 dni urzedowania

  100 dni urzedowania

  Henryka Bednarska

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Rozmowa z WOJCIECHEM PERCZAKIEM, wojewodą lubuskim.
  Wojciech Perczak ma 53 lata. Absolwent Politechniki Poznanskiej, doktor nauk technicznych. Wojewodą jest od trzech miesiecy.

  Wojciech Perczak ma 53 lata. Absolwent Politechniki Poznanskiej, doktor nauk technicznych. Wojewodą jest od trzech miesiecy. ©fot. Pawe3 Siarkiewicz

  - Mija 100 dni, a wojewody jakby nie bylo. Dlaczego nic nie slychac o pana pracy?

  - Nie lubie halasów medialnych. Skupilem sie glównie na zapewnieniu sprawnej pracy urzedu, choc bylem tez aktywny na zewnątrz. Nie jestem wojewodą, który po kazdym byle spotkaniu robi konferencje prasową.

  - Moze szkoda, ludzie nie znają nawet pana nazwiska. To Lle czy dobrze?

  - Moze dobrze. Mam paru znajomych, którzy dopiero po dwóch miesiącach dowiedzieli sie, ze jestem wojewodą. Nie przerazilo mnie to, ze nie wiedzą, kim jestem, ale ze nie interesuje ich otoczenie, w którym zyją. I byli to ludzie na poziomie, z biznesu i nie tylko.

  - Co pan robi? W komunikatach z ostatniego 1,5 miesiąca są niemal same ,,udzialy'', czyli spotkania i przyslowiowe przecinanie.

  - Tak pani patrzy na wojewode?! Wojewoda trzymal reke na pulsie wszystkich spraw związanych ze wspólpracą przygraniczną, zarządzeniem kryzysowym - chodzi np. o strajk pocztowców czy przemoc w szkole. Spotkalem sie ze wszystkimi instytucjami zaangazowanymi w budowe autostrady. Na bieząco wspólpracujemy z samorządami. Wszedzie bylem aktywny.

  - Na czym polega ta aktywnośc?

  - Przyklad: bylem na spotkaniu z okazji 50-lecia honorowego krwiodawstwa w Lubuskiem. Z wladz pojawilem sie tylko ja i jeden burmistrz. Dzialaczom PCK bylo przykro, bo chcieli, zebyśmy poznali ich problemy.

  - Poznal pan i co z tego wyniknelo?

  - Oni potrzebują wsparcia, by móc kontynuowac dzialalnośc. Bez honorowego krwiodawstwa szpitale latem nie są w stanie robic wszystkich operacji. Mozna wiec przy okazji jakiś kontaktów namawiac wojsko, szkoly do oddawania krwi. Jeśli prosi wojewoda, ma to inne przelozenie, niz gdy zabiegi czyni dzialacz PCK.

  - Co pan w ciągu tych stu dni zrobil dla województwa? Prosze o trzy najwazniejsze przyklady.

  - Wlączylem sie aktywnie w planowanie rozwoju regionalnego w latach 2007-2013. Ustaliliśmy z marszalkiem priorytety. Jednym z nich jest komunikacja, a wiec drogi, lotnisko, ale tez kolej. Poprzedni marszalek kupowal szynobusy, my chcemy zmodernizowac linie: ze Zbąszynka do Gorzowa i Zielonej Góry oraz Kostrzyn - Krzyz. Wlączyliśmy sie tez w program zwalczania zakaLnej u świn choroby Aujeszkyego, co umozliwi eksport zwierząt. Program kazala nam zacząc Unia, Lubuskie zrobilo to jako pierwsze. W 100 proc. wyplaciliśmy tez pieniądze rolnikom, którzy ponieśli straty przez susze.

  - Dziekuje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze akcje

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  IX edycja NASZE DOBRE LUBUSKIE 2016

  Obejrzyj serial dokumentalny

  Obejrzyj serial dokumentalny "Tajemnice Państwa Podziemnego"