Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ogrodowych działkach tylko nieliczni opuszczają szeregi PZD

Dariusz Chajewski 68 324 88 79 [email protected]
W środę w Rodzinnych Ogrodach Działkowych Zamecko w Świebodzinie odbyło się zebranie. Jak mówi Zbigniew Chitroń, zdecydowali się zostać w PZD. Bo w jedności siła.
W środę w Rodzinnych Ogrodach Działkowych Zamecko w Świebodzinie odbyło się zebranie. Jak mówi Zbigniew Chitroń, zdecydowali się zostać w PZD. Bo w jedności siła. Mariusz Kapała
W ogródkach wielkie wiosenne porządki. Także prawne. Działkowcy decydują, czy nadal jest im po drodze z Polskim Związkiem Działkowców.

Na wstępie fragment listu działkowca ze Świebodzina. Oto dowiedział się, że w przypadku indywidualnego wystąpienia ze struktur PZD jego składka byłaby niższa jedynie o 6 złotych. I zastanawia się, jak ta kwota ma się do 35 procent, które z płaconych 95 złotych wędrowało do zarządu PZD. Z kalkulacji Czytelnika wynika, że koszt powinien być mniejszy o jakieś 30 złotych... Wprawdzie PZD tłumaczy, że te pieniądze wracały do ogrodów w rozmaitej formie, ale to i tak był jeden z elementów dyskusji, która właśnie toczy się na działkach.
- Emocje oczywiście są, ale przede wszystkim dlatego, że coraz trudniej wybrać nowe władze - mówi Piotr Wilms, szef działkowców gorzowskiego okręgu PZD. - Coraz mniej osób chce pracować społecznie. A z reguły oczekiwania wobec tych ludzi są ogromne. Wiemy, że nastąpiła pewna zmiana warty, 60-70 procent ludzi działających w zarządach się zmieniło.

A co z rewolucją na działkach? Przypomnijmy. Według nowych przepisów PZD zostanie przekształcony w ogólnopolskie stowarzyszenie ogrodowe. Związek zachowa prawa do gruntów ogrodów działkowych oraz prawo do infrastruktury czy środków znajdujących się na koncie PZD. W ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy zarządy ogrodów musiały zwołać zebranie wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w PZD, czy też powołają odrębne stowarzyszenie. Działkowcy mogą w każdej chwili wystąpić z PZD, nie tracąc prawa do ogrodów. Te będą mogły zostać zlikwidowane, ale wyłącznie na cele publiczne. W przypadku likwidacji zagwarantowane będzie odszkodowanie, a ogród będzie musiał zostać odtworzony w innym miejscu. Działki mogą być dziedziczone przez współmałżonków, jeżeli oboje posiadali do nich prawo. Działkowcy i stowarzyszenia ogrodowe będą zwolnione od podatku od gruntu...

- Jesteśmy po ustawowych spotkaniach - dodaje prezes Wilms. - Z naszych struktur wyłączył się tylko jeden ogród, Metalowiec z Sulęcina. Na palcach jednej ręki można także policzyć osoby, które nie wstąpiły do naszych stowarzyszeń. Ich sytuacja niewiele się zmieni. Będą płaciły sześć złotych mniej, nie będą zapraszane na nasze zebrania i w praktyce utracą wpływ na to, co dzieje się na ogrodzie. Można powiedzieć, że będą tylko biernymi konsumentami.

W Metalowcu w Sulęcinie praca wre i to nie tylko ta typowo ogrodnicza. Dopinane są ostatnie szczegóły niezależności od PZD. Już w sierpniu ubiegłego roku prezes odebrał numer KRS, NIP... Do zakończenia tych wiosennych porządków zostało jeszcze tylko przyjęcie już gotowego nowego regulaminu.
- Nie było to nawet specjalnie skomplikowane, ustawa dawała nam taką możliwość i z niej skorzystaliśmy - stwierdza Grzegorz Kozieł, prezes Metalowca. - Zorganizowałem zebranie, przyszło 130 osób i to bardzo dobry wynik. Jednym z argumentów były oczywiście finanse. PZD pobierało 35 procent składki. Porachowaliśmy i zostawiliśmy to ludziom. Także inaczej potraktowaliśmy tak zwaną pracę społeczną na rzecz działek. W efekcie na innych ogrodach trzyarowa działka kosztuje 120 złotych, a u nas 80.
Po co to całe zamieszanie? Jak twierdzą w Sulęcinie, nie chodzi nawet o 20 złotych, ale o niezależność od jakichś centralnych struktur i o szanse. Pierwszy krok został już poczyniony. Jako organizacja pozarządowa Metalowiec ma zamiar starać się o pieniądze z unijnego wsparcia. I zbudować na ogródkach świetlicę, dom dziennego pobytu dla seniorów...

Zobacz też: Kłódki, grubaśne łańcuchy, linki, drut kolczasty. Tak działkowcy bronią się przed złodziejami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska