Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w Lubuskiem. Tak dobrze nie było od lat. Jaka sytuacja jest w Twoim powiecie?

(pik)
Bezrobocie w Lubuskiem. Tak dobrej sytuacji nie było u nas od lat.
Bezrobocie w Lubuskiem. Tak dobrej sytuacji nie było u nas od lat. sxc.hu / archiwum "GL"
47.115 - to ilość osób, którzy nie mieli pracy i byli zarejestrowani w urzędach pracy pod koniec 2014 r. To najlepszy wynik od lat. Dlaczego tak się dzieje? W których powiatach jest najwyższe, a w których najniższe bezrobocie?

Na początek trochę danych. Na koniec 2013 r. w Lubuskiem było 59.805 bezrobotnych, tymczasem na koniec 2014 r. było ich 47.115. To oznacza, że w ciągu roku ilość osób bez pracy zmalała o 12.690, czyli 21,2 proc.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat / x-news

To niespotykana od laty sytuacja. Zazwyczaj bywało bowiem tak, że w okresie wiosennym i letnim ilość bezrobotnych spadała, ponieważ pojawiały się oferty pracy sezonowej. Ale później, kiedy prace sezonowe dobiegały końca, ilość bezrobotnych znowu rosła. Pod koniec 2014 r. nastąpił jednak tylko niewielki wzrost liczby osób bez pracy. Dlaczego tak się stało? Powodów jest kilka.

Po pierwsze poprawiła się sytuacja gospodarcza, przez co firmy ograniczyły zwolnienia, a wiele wręcz poszukiwało dodatkowych rąk do pracy. Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze wynika, że w 2013 r. lubuskie urzędy pracy otrzymały 32.257 ofert pracy, a w zeszłym roku takich ofert było już 37.479.

- Poprawa sytuacji na lubuskim rynku pracy przełożyła się na zmniejszenie skali zwolnień grupowych. Liczba osób objęta zgłoszeniem zwolnień grupowych była o połowę mniejsza w 2014 niż w 2013 roku. Jednocześnie samo zgłoszenie często nie przekładało się na dokonanie zwolnienia. Firmy zdołały pozyskać nowe zamówienia, co ograniczyło skalę faktycznych redukcji zatrudnienia. W 2014 roku zwolnieniami grupowymi objęto 274 osoby, podczas gdy w analogicznym okresie roku poprzedniego - 937 - wylicza Małgorzata Kordoń, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach i powiatach województwa lubuskiego.

Gorzów Wlkp.
Na terenie Gorzowa jest najniższe bezrobocie w Lubuskiem. Na koniec grudnia 2014 r. bez pracy było tu 3.378 osób. Stopa bezrobocia w północnej części województwa wynosi 6,1 proc. Najliczniejszą grupę stanowią tu długotrwale bezrobotni. W Gorzowie jest ich 1.411. W ciągu ostatniego miesiąca roku ilość bezrobotnych zmalała tu o 69 osób.

Zielona Góra
Niska stopa bezrobocia na koniec grudnia zeszłego roku była również w Zielonej Górze. Oszacowano ją na poziomie 7,3 proc, co oznacza, że pracy nie miały 4.244 osoby. Również w południowej części województwa lubuskiego największą grupę osób bez pracy stanowiły osoby długotrwale bezrobotne. Na koniec grudnia było ich 2.074. W ciągu ostatniego miesiąca roku przybyło ośmiu nowych bezrobotnych.

Powiat gorzowski
W powiecie gorzowskim stopa bezrobocia na koniec grudnia 2014 r. wyniosła 8,9 proc. Oznacza to, że pracy nie miało tu 2.155 osób. Najwięcej, bo 690 bezrobotnych było na terenie gminy Witnica. To ciekawy wynik, biorąc pod uwagę, że w dużo większym Kostrzynie bezrobotnych był2 272 osoby. Witnica wciąż boryka się z problemami na rynku pracy. Uruchomienie witnickiej strefy przemysłowej tylko częściowo rozwiązało problem bezrobocia w gminie. W ciągu ostatniego miesiąca roku przybyły 32 nowe osoby bezrobotne.

Powiat zielonogórski
Na terenie powiatu zielonogórskiego bezrobocie na koniec grudnia 2014 r. wyniosło 13,6 proc. To oznacza, że bez pracy pozostawały tu 4.262 osoby. W ciągu ostatniego miesiąca roku na terenie powiatu zarejestrowano stu nowych bezrobotnych. Najwięcej, bo 2.073 osoby bez pracy to długotrwale bezrobotni. W ciągu ostatniego miesiąca roku przybyło 99 osób bezrobotnych.

Krosno Odrzańskie
Na terenie Krosna i ościennych gmin w grudniu 2014 r. bez pracy pozostawało 3.250 osób. Stopa bezrobocia w mieście i ościennych gminach kształtowała się tu na poziomie 19,2 proc. W ciągu ostatniego miesiąca roku zarejestrowano 40 nowych bezrobotnych.

Międzyrzecz
Na terenie Międzyrzecza i ościennych gmin w grudniu zeszłego roku stopa bezrobocia wyniosła 19,6 proc. Oznacza to, że bez pracy pozostawały tu 3.981 osoby. Co ciekawe, w grudniu 2014 r. ilość bezrobotnych spadła w Międzyrzeczu o 58 osób, co daje drugi najlepszy, po Gorzowie, wynik w Lubuskiem.

Nowa Sól
Stopa bezrobocia na terenie Nowej Soli i ościennych gmin na koniec 2014 r. wyniosła 20,6 proc. i jest to jeden z najwyższych (po Żaganiu) wskaźników w województwie lubuskim. Oznacza to, że na koniec grudnia 2014 r. bez pracy były tutaj 5.973. Tylko w grudniu 2014 r. urząd pracy zarejestrował tu 232 nowe osoby bezrobotne.

Słubice
Stopa bezrobocia na terenie Słubic i ościennych gmin wyniosła w grudniu 2014 r. 8,3 proc. Jest to jeden z najlepszych wyników w Lubuskiem. Zarejestrowanych było tu pod koniec roku 1.257 bezrobotnych osób. W grudniu 2014 r. ilość osób bez pracy zmalała tu o 16.

Strzelce Krajeńskie
Na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego stopa bezrobocia na koniec grudnia 2014 r. wyniosła 20,3 proc. To jeden z najwyższych wyników w Lubuskiem. Ten powiat z problemem bezrobocia boryka się od dawna. Brak tu dużych, zatrudniających wiele osób zakładów pracy. Światełkiem w tunelu jest fakt, że w zeszłym roku część gruntów znajdujących się na terenie Strzelec Kraj. i Drezdenka włączono do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na koniec zeszłego roku bezrobotnych w powiecie było 3.600 osób. W grudniu przybyło tu 29 nowych bezrobotnych.

Sulęcin
Stopa bezrobocia na terenie Sulęcina i ościennych gmin wyniosła w grudniu 2014 r. 13,2 proc. Oznacza to, że bez pracy pozostawało tu 1.534 osób. W grudniu zeszłego roku urząd pracy zarejestrował na terenie powiatu sulęcińskiego 32 nowych bezrobotnych.

Świebodzin
Na terenie powiatu pod koniec 2014 r. stopa bezrobocia wyniosła 10,6 proc. Na tle województwa jest to dobry wynik. Oznacza to, że bez pracy pod koniec zeszłego roku pozostało tu 2.386 osób. W grudniu ilość bezrobotnych zmalała tu o pięć osób.

Wschowa
We Wschowie i na terenie ościennych gmin w grudniu 2014 r. stopa bezrobocia była na poziomie 13,1 proc. Oznacza to, że bez pracy pozostawało tutaj 1.812 osób. W ostatnim miesiącu zeszłego roku urząd pracy zarejestrował tutaj 26 nowych bezrobotnych.

Żagań
To powiat, w którym od dawna jest najtrudniejsza sytuacja na rynku pracy. Odzwierciedlają to liczby. Stopa bezrobocia w grudniu 2014 r. w powiecie żagańskim wyniosła 21,4 proc. i była najwyższa w Lubuskiem. Oznacza to, że bez pracy na terenie powiatu pozostawały tu 4.932 osoby. Niezbyt optymistyczny jest też fakt, że tylko w grudniu 2014 r. ilość bezrobotnych wzrosła tu o 192 osoby.

Żary
Stopa bezrobocia na terenie powiatu na koniec grudnia 2014 r. wyniosła tutaj 13,4 proc. Oznacza to, że bez pracy było tu 4.351 osób. W ostatnim miesiącu zeszłego roku ilość bezrobotnych zmalała tu o 38 osób.

Zobacz też: Ci przestępcy i kierowcy wywołują uśmiech... politowania. Najgłupsze wpadki w Lubuskiem w 2014 r. (zdjęcia)

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska