Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co powinny zrobić osoby, które mają kredyt we frankach?

(i)
W czwartek bank szwajcarski przestał bronić kursu swojej waluty stosunku do euro.
W czwartek bank szwajcarski przestał bronić kursu swojej waluty stosunku do euro. 123rf
W ciągu jednego dnia kurs franka szwajcarskiego skoczył o 20 proc. - tyle, co przez ostatnie 7 lat. Spłacający kredyty w tej walucie są przerażeni.

W piątek zapytaliśmy w kilku bankach, czego można oczekiwać w najbliższych dniach na rynkach walutowych. Nikt nie odważył się stawiać prognoz. - Jedynym, co można przewidzieć, jest to, że z całą pewnością kurs franka się w ciągu kilku dni ustabilizuje. Na pewno banki obniżą też stopy procentowe na kredytach walutowych, co może trochę zrekompensować straty klientów - usłyszeliśmy.

W obecnej sytuacji część osób zastanawia się nad przewalutowaniem kredytu, co uwolniłoby ich od stresujących wahań kursów. - To rozwiązanie nie tylko nie poprawi ich sytuacji, ale może je dodatkowo pogorszyć. Kwota zadłużenia, przeliczona według aktualnych notowań, pozostanie bowiem bardzo wysoka. Co więcej, gdy zamienimy dług na zobowiązanie w złotych, pojawią się zdecydowanie wyższe odsetki. Będzie to spowodowane niekorzystną różnicą w stopach procentowych, które w Polsce są znacznie wyższe niż w Szwajcarii. Po przewalutowaniu rata byłaby więc o kolejne kilkaset zł wyższa niż obecnie - ostrzega Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. - Oczywiście nikt nie może zagwarantować, że kurs franka jeszcze nie wzrośnie. Warto jednak pamiętać, że kredyty hipoteczne to zobowiązania zaciągane na kilkadziesiąt lat. Możemy więc spodziewać się, że kurs kiedyś spadnie.

Do tej pory problem z terminowym płaceniem należności miało ok. 3 proc. kredytobiorców. Teraz ich liczba może wzrosnąć. Co zrobić, gdy zaczyna nam brakować pieniędzy na spłatę długu? Z pewnością warto samodzielne kupować franki, bo banki często stosują zawyżone przeliczniki. - W przypadku, gdy to rozwiązanie jest niewystarczające, warto porozmawiać z bankiem o wydłużeniu okresu kredytowania - radzi Sadowski.

- Spłata rozłożona na więcej rat wpłynie bowiem na ich obniżenie. Będzie to jednak miało również negatywne konsekwencje. W dłuższym okresie zapłacimy więcej odsetek. Warto decydować się na ten krok tylko wtedy, gdy mamy trudności z regulowaniem rat w obecnej wysokości.

Więcej o zawirowaniach wokół szwajcarskiej waluty przeczytasz w poniedziałkowym wydaniu ,,Gazety Lubuskiej"

Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska