Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prostowanie banana, czyli komu służą unijne absurdy

(decha)
Unia zadecydowała, że aby produkt mógł być uznany za pełnoprawnego banana, musi być odpowiednio krzywy i mieć konkretny kształt – przepisowe zakrzywienie banana wynosi poniżej 27 mm na 14 cm.
Unia zadecydowała, że aby produkt mógł być uznany za pełnoprawnego banana, musi być odpowiednio krzywy i mieć konkretny kształt – przepisowe zakrzywienie banana wynosi poniżej 27 mm na 14 cm. Archiwum GL
Marchewka jest owocem, ślimak rybą, a Polska krajem pozbawionym dostępu do morza... Tak głoszą unijne dyrektywy. Czy to tylko absurdalne wymysły znudzonych urzędników w Brukseli? A może mają jakiś sens...

- Jak to, czym jest marchewka?! To warzywo, element włoszczyzny - kobieta sprzedająca warzywa na zielonogórskim targowisku przy (nomen omen) ulicy Owocowej patrzy na mnie jak na wariata.
Podobnie reaguje sprzedawca w sklepie, gdy pytam, czy sprawdza kształt bananów, które trafiają na jego półki. Sprzedawca oczywiście słyszał o unijnych przepisach, ale nie uważa, żeby miały jakikolwiek wpływ na jego życie.

- Pewnie jacyś wrogowie Unii przekręcili to kilka lat temu i później ludzie się naśmiewali - tłumaczy. - A banany? Jak to banany: krzywe i żółte.
Unijne absurdy? Oj, przewinęło ich się sporo w ciągu tych dziesięciu lat. Pisano o idiotycznych pomysłach eurokratów, ale nie zawsze głośno mówiono, że za każdym z nich kryły się realne interesy krajów członkowskich Unii i realne euro.

Za marchewką, a raczej za uznaniem jej za owoc, kryli się Portugalczycy. To oni poprosili, aby karotkę położyć na półce obok jabłek i pomarańczy. Unia wspiera bowiem produkcję dżemu, ale zgodnie z unijną nomenklaturą, dżemy mogą być robione tylko z owoców. Tymczasem Portugalczycy uwielbiają dżem marchewkowy. Mało tego, to ich towar eksportowy. Dopóki marchewka była warzywem, nie mogli sprzedawać tego przysmaku w krajach Unii. Nijak nie pasowały do unijnych przepisów oznaczenia na etykietkach. Dżem warzywny? Wszak w europejskiej wspólnocie nawet marmolada może być tylko z cytrusów.

Utajony sens krył się także w dyskusji nad krzywizną banana. Unia zadecydowała, że aby produkt mógł być uznany za pełnoprawnego banana, musi być odpowiednio krzywy i mieć konkretny kształt - "przepisowe" zakrzywienie banana wynosi poniżej 27 mm na 14 cm. Brzmi absurdalnie, ale z radości nie posiadali się Francuzi. Powód? Dzięki temu niemal wyłączność na wspólnotowym rynku uzyskały owoce z ich kolonii...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska