Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wielkanoc zmiana czasu na letni. Będziemy spać krócej

AND (aip)
W ostatni weekend marca przestawiamy czas z zimowego na letni. W nocy z 26 na 27 marca, a więc w Wielkanoc, będziemy spać o godzinę krócej.
W ostatni weekend marca przestawiamy czas z zimowego na letni. W nocy z 26 na 27 marca, a więc w Wielkanoc, będziemy spać o godzinę krócej. Archiwum AIP
Święta Wielkanocne potrwają o godzinę krócej. Zbiegły się bowiem ze zmianą czasu zimowego na letni. W nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 marca) przestawiamy zegary z godziny 2.00 na 3.00.

Zmiana czasu w 2016 roku na czas letni czeka nas w nocy z 26 (sobota) na 27 (niedziela) marca. Czas na letni zmieniamy zazwyczaj w noc poprzedzającą ostatnią niedzielę marca, a ta w tym roku przypada w niedzielę wielkanocną. Wtedy właśnie wskazówki zegarów przestawiamy w Polsce z godziny 2 na 3 w nocy.

Zmiana czasu na letni - nie wszyscy są za

Teoretycznie zmiana czasu została wprowadzona po to, by lepiej wykorzystywać światło dzienne, a co za tym idzie ma więc prowadzić do oszczędności energii. Konieczność przestawiania zegarków budzi jednak skrajne emocje. Specjaliści porównują ją ze zmianą strefy czasowej - wtedy potrzebujemy kilku dni, by dostosować zegar biologiczny do tego na ścianie.

Poza tym, krótszy sen po zmianie czasu na letni może powodować wypadki drogowe, zawały serca czy depresję. Do tego dochodzi bałagan przede wszystkim w systemach teleinformatycznych, ale też w rozkładach jazdy pociągów i lotów. W 2013 r. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów apelowało do premiera, by zrezygnować ze zmiany czasu. Nikt z rządzących nie uznał propozycji za godną rozważenia.

Zmiana czasu na letni nie tylko w Polsce

W Polsce zmiana czasu po raz pierwszy została wprowadzona w okresie międzywojennym. Z kilkuletnimi przerwami system ten funkcjonuje do dziś. Nie jest to jednak wymysł Polski. Wiele krajów na całym świecie przestawia zegarki w lecie i w zimie.
Czas letni i zimowy występuje też w państwach takich jak np.: Stany Zjednoczone Kanada Meksyk Australia i Nowa Zelandia Zmiany czasu nie stosuje się natomiast w większości krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Wyjątkiem jest Maroko, Libia i Namibia.

Zmiana czasu dokonywana jest w niemal całej Europie zawsze w ostatni weekend marca. Do czasu zimowego powrócimy w ostatnią niedzielę października. W krajach unijnych obowiązek wprowadzenia czasu letniego wynika z dyrektywy z 2001 r. Na Starym Kontynencie czasu nie zmieniają jedynie Białoruś, Islandia i Rosja.

Przeczytaj także: 50 przepisów na potrawy z jajek [PRZEPISY NA WIELKANOC]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska