Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa emerytura po staremu

Redakcja
Gorzowianie Marek Greinert i Agnieszka Pecyna są zwolennikami obniżenia wieku emerytalnego
Gorzowianie Marek Greinert i Agnieszka Pecyna są zwolennikami obniżenia wieku emerytalnego Artur Szymczak
Projekt ustawy prezydenta zakłada przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - oraz likwidację emerytury częściowej.

Wiek emerytalny powinien wynosić co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i co najmniej 65 lat w przypadku mężczyzn - przewiduje prezydencki projekt ustawy. Jest w nim też propozycja uchylenia przepisów dotyczących emerytury częściowej. Rada Ministrów pozytywnie go zaopiniowała, wynika ze stanowiska (z 19 bm.), jakie rząd zajął wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych. Brzmi okropnie urzędowo, ale chodzi po prostu o to, w jakim wieku będziemy przechodzić na emeryturę.

Obecny wiek emerytalny został ustalony ustawą z 11 maja 2012. Na jej podstawie - począwszy od 1 stycznia 2013 roku - trwa proces stopniowego podwyższania i zrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Aż do osiągnięcia dla obu płci poziomu 67 lat.

Proces ten objął kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 roku i mężczyzn, którzy przyszli na świat po 31 grudnia 1947 roku. Ich wiek emerytalny - w każdym kwartale przypadającym po tych datach - jest podwyższany o jeden miesiąc w porównaniu do wieku emerytalnego osób, które urodziły się w poprzednim kwartale.
Proces podwyższania i zrównywania rozłożono więc na lata: 28 w przypadku pań (podwyższenie wieku o siedem lat) i osiem lat w odniesieniu do panów (o dwa lata) .

Docelowy wiek emerytalny 67 lat panie miały osiągnąć 1 października 2040, a panowie 20 lat wcześniej. To oznacza, że zrównanie obejmie kobiety urodzone po 30 września 1973 roku i mężczyzn urodzonych po 30 września 1953 roku. Zmiany te wprowadzono również w systemach emerytalnych obejmujących rolników oraz sędziów i prokuratorów.

To nie był koniec nowości. Jedną z istotniejszych zmian było utworzenie nowego rodzaju świadczenia - emerytury częściowej (bo wynosi 50 procent pełnej kwoty świadczenia). Częściówka umożliwia zakończenie pracy przed osiągnięciem podstawowego wieku emerytalnego, jeśli kobieta ma co najmniej 62 lata i 35-letni okres składkowy, a mężczyzna 65 lat i 40-letni staż ubezpieczeniowy...

Więcej przeczytasz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska