Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warta w Gorzowie przekroczyła stan alarmowy! Mieszkańcom kilku ulic grozi ewakuacja

(roch)
Tak wyglądała Warta w centrum Gorzowa podczas ostatniej wysokiej wody w czerwcu tego roku
Tak wyglądała Warta w centrum Gorzowa podczas ostatniej wysokiej wody w czerwcu tego roku fot. Archiwum
Poziom wody znów rośnie. Dziś o 1 cm Warta przekroczyła 420 cm, czyli stan alarmowy. Prognoza pokazuje, że w najbliższym czasie sięgnie nawet 441 cm.

- Chociaż to niepokojące, od strony Warty nic poważnego miastu nie grozi. - powiedział podczas dzisiejszego posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dyrektor Jan Figura.

Problemem jest natomiast wysoki poziom wód gruntowych. Najgorzej pod tym względem jest na Zawarciu. Pracownicy miejskiego wydziału zarządzania kryzysowego od kilku dni patrolują lewobrzeżną część miasta i dokumentują niebezpieczne zjawiska: wysokie stany wód w kanałach Ulgi i Siedlickim oraz pojawienie się przesiąków poza wałami przeciwpowodziowymi.

Wody gruntowe pojawiają się coraz bliżej zabudowań na Zawarciu. Jest ryzyko zalania pieców centralnego ogrzewania. W takim przypadku magistrat będzie musiał ewakuować mieszkańców do Ośrodka Interwencji Kryzysowej . Najbardziej zagrożone są ulice: Zagrodowa, Wschodnia i Zachodnia.

Wysoki jest też stan wody w przepływającej przez środek miasta Kłodawce. - Jak na razie sytuacja jest pod stałą kontrolą pracowników wydziału, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. Jeżeli będzie taka potrzeba do akcji przeciwpowodziowej wkroczy też sanepid, w wypadku zalania ujęć wody pitnej, studni na Zawarciu. Jeżeli woda w Warcie przekroczy stan 450 cm prezydent ma obowiązek ogłosić stan zagrożenia powodziowego - informuje Jolanta Cieśla, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Prezydent Tadeusz Jędrzejczak po otrzymaniu informacji o sytuacji powodziowej podjął decyzję o uruchomieniu pomp przy ul. Kujawskiej, które będą odprowadzały nadmiar wody z zagrożonego terenu ulic: Zagrodowej, Wschodniej i Zachodniej.

Aby choć troch ę polepszyć ten stanLubuski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych prowadzi konserwację kanału Siedlickiego, który odprowadza nadmiar wody z terenu Gorzowa. Prace zakończą się 20 grudnia. Trwają również prace na wale przeciwowodziowym w Borku , a wcześniej zmodernizowano odcinek Gorzów Wlkp. - Niwica.

Także miasto przygotowuje się do budowy kolejnej przepompowni. - To olbrzymi koszt, potrzeba około 50 mln zł. Dlatego trudno powiedzieć, kiedy to może nastąpić. Natomiast wyczyściliśmy rowy melioracyjne, lada dzień ruszy odmulanie i odchwaszczanie kanału Mazowieckiego. Własnie się zakońcył przetarg - mówi J. Cieśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska