MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze trwa festiwal tanga. W Palmiarni zagrał zespół Bandonegro i uczestnicy zebrali się na wspólną milongę niczym w Buenos Aires

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotni wieczór (18.03) Szkoła Tańca „Studio Dance Club” wspólnie z restauracją „Palmiarnia” oraz KTT "Balans" w ramach Festiwalu Tanga. zaprosili miłośników tego szlachetnego argentyńskiego tańca na wspólną milongę pod palmami. Dopisali goście nie tylko z naszego regionu, ale także z Poznania, Bydgoszczy, Szczecina oraz nawet z Cottbus.
W sobotni wieczór (18.03) Szkoła Tańca „Studio Dance Club” wspólnie z restauracją „Palmiarnia” oraz KTT "Balans" w ramach Festiwalu Tanga. zaprosili miłośników tego szlachetnego argentyńskiego tańca na wspólną milongę pod palmami. Dopisali goście nie tylko z naszego regionu, ale także z Poznania, Bydgoszczy, Szczecina oraz nawet z Cottbus. Jarosław Wnorowski
W sobotni wieczór (18.03) Szkoła Tańca „Studio Dance Club” wspólnie z restauracją „Palmiarnia” oraz KTT "Balans" w ramach Festiwalu Tanga, zaprosili miłośników tego szlachetnego argentyńskiego tańca na wspólną "Milongę pod palmami". Dopisali goście nie tylko z naszego regionu, ale także z Poznania, Bydgoszczy, Szczecina oraz nawet z Cottbus.

Uczą się, a potem radują tańcem

W sobotę (18.03), od 11.30 do 16- Zespół Szkół Ekologicznych odbywały się warsztaty tanga prowadzone przez: Marcelo i Luiza Almiron. Tematyka była mocno zróżnicowana, choć dotyczyła spraw typowo tanecznych jak: technika - postawa, dysocjacja, energia w tangu, volcada - różne jej oblicza i zastosowanie w tańcu, rytm, sekwencje kroków oddające charakter tańca, giros, figury obrotowe i cadenas.

Chciałbym, aby społeczność tańcząca tango, spotykała się w zielonogórskiej Palmiarni regularnie. Wszak taniec to balsam dla duszy i lek na codzienny pośpiech. W tańcu, warto się po prostu zapomnieć.

- mówi Krzysztof Kociński - organizator.

Taniec z temperamentem

Tango to taniec towarzyski pochodzący z Buenos Aires w Argentynie i Montevideo w Urugwaju. Najbardziej znanymi argentyńskimi kompozytorami tanga byli: Astor Piazzolla, Carlos Gardel, Osvaldo Pugliese, Carlos Di Sarli, Francisco Canaro, Juan d'Arienzo i Anibal Troilo. W Polsce tanga komponował przede wszystkim Jerzy Petersburski. Odmianą tego tańca jest milonga wywodząca się z melodii ludowych, która najbardziej popularna była w Buenos Aires i charakteryzuje się mocnym rytmem.

Muzyka rozpalająca duszę i ciało

Wieczorem zaś, w Palmiarni, o godz. 20 rozpoczęła się milonga "Tango w Zieleni", podczas której grał zespół bandeonistów „Bandonegro” oraz Tango DJ Dariusz Bekała. Pary tańczyły w rytm muzyki na żywo oraz tej puszczanej ze starych płyt.

Tango posiadało wyjątkowo silne zabarwienie erotyczne co prowadziło do wielu protestów o charakterze obyczajowym. W 1913 roku londyński "The Times" ocenił tango jako w najwyższym stopniu nieprzyzwoite, a cesarz niemiecki zabronił go tańczyć swoim gościom. Największe sukcesy tanga po II wojnie nastąpiły w czasie Juana Domingo Perona (męża Evity), który został prezydentem w 1946, a okres jego prezydentury (1946-1955) charakteryzuje polityka społeczna faworyzująca popularną kulturę. Spowodowało to rozwój przemysłu rozrywkowego i tanga jako muzyki typowo argentyńskiej.

A komu mało....

W niedzielę od 11.30 do 16, na chętnych czeka dalszy ciąg warsztatów, a po południu w Studio Dance Club (przy ul. Dąbrowskiego 41e) odbędzie się kolejna milonga „Dla wytrwałych”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska