Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lubuskiem mamy nowe sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej

Danuta Błoszyk
21 listopada bp Tadeusz Lityński nadał kościołowi parafialnemu w Babimoście status sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej.
21 listopada bp Tadeusz Lityński nadał kościołowi parafialnemu w Babimoście status sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej. Danuta Błoszyk
W sobotę, 21 listopada, podczas mszy św. bp Tadeusz Lityński nadał kościołowi parafialnemu w Babimoście status sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej.

Nowe sanktuarium w Babimoście

- Radosnym wydarzeniem, w trudnym czasie zmagania się z pandemią, było nadanie przez biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - Tadeusza Lityńskiego kościołowi parafialnemu pw. św. Wawrzyńca w Babimoście statusu Sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej Matki Miłosierdzia.

Poprzedziła je Nowenna do Matki Bożej oraz Maryjny Dzień Skupienia, podczas którego wierni uczestniczyli w konferencjach maryjnych.

Uroczystość zbiegła się z odpustem, który przypada na 21 listopada.

Zobacz również: Sulechów - Przekazanie kościoła na rzecz Skarbu Państwa

Cudowny obraz w kościele w Babimoście

Według źródeł historycznych, malowidło, pochodzące prawdopodobnie z XV wieku, przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem Jezus na rękach, z widniejącym u dołu obrazu napisem w języku łacińskim, który w polskim tłumaczeniu brzmi:

„Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia, Miłosierne oczy Twoje na nas zwróć i błogosławiony owoc żywota Twojego po tym wygnaniu nam okaż”.

Istnieje wiele dowodów na cudowny charakter malowidła, jednakże na szczególną uwagę zasługuje „Księga cudów” z XVII i XVIII w., która zawiera opis pewnego zdarzenia z 1710 roku, kiedy w sąsiedniej parafii - Chobienicach wybuchła epidemia zarazy. Mieszkańcy Babimostu prosili Matkę Bożą o ocalenie. Prośba została wysłuchana. Choroba nie rozprzestrzeniła się, parafia babimojska została uratowana, a ludność uznała ten fakt za cud i szczególną opiekę Pani Babimojskiej.

Notatka na marginesie księgi chrztów

Na marginesie księgi chrztów z 1710 r. znajduje się notatka:

„Na wieczną rzeczy pamiątkę roku 1710, dnia 26 czerwca błagając Boga Najwyższego, aby i na nas nie przyszedł podobny gniew Jego, jaki wtedy srożył się już ogromnie w postaci zarazy we wsi Chobienice, uczyniliśmy w całej parafii babimojskiej ślub, że dla uczczenia Najświętszej Maryi Panny, w tutejszym obrazie szczególnie łaskawej, będziemy po wieczne czasy uroczyście obchodzić święto jej ofiarowania i każdego roku w tym dniu będziemy powstrzymywać się od wszelkich prac. Za zgodą wszystkich obywateli babimojskich i mieszkańców wiosek: Podmokli jednych i drugich oraz Nowej Wsi, postanowiliśmy też przyjąć na siebie i naszych następców kary w przypadku niedotrzymania obietnicy. W tej też intencji odbyła się uroczysta procesja z położonego poza miastem kościoła św. Jacka, aż tutaj do obrazu Najświętszej Maryi Panny i odprawiona została msza św. błagalna połączona z krótkim wezwaniem do pokuty.

We wszystkim brał udział dwór babimojski, Jaśnie Wielmożny Pan Adam Poniński, Podkoniuszy Królewski, Kapitan Babimojski wraz ze swym całym domem. O czym zaświadcza: ks. Ludwik Antoni Kwiatkowski, Kanonik Poznański, Proboszcz Babimojski ".

W latach międzywojennych obraz zastąpiono innym

Kult Gospodyni Babimojskiej nabrał szczególnego znaczenia w XIX w., w czasie walki z polskością. W okresie międzywojennym zapomniano jakby o złożonych ślubach, obraz usunięto i zastąpiono innym. W 1968 r. ówczesny proboszcz parafii - ks. Józef Janicki dokonał renowacji cudownego obrazu i jego intronizacji w miejscowym kościele. Następnie kult maryjny trwający do dnia dzisiejszego rozwijali kolejni duszpasterze parafii. Od kilku lat przybywają do Babimostu pielgrzymki Kół Gospodyń Wiejskich, odbywają się również Diecezjalne Spotkania Kobiet.

W sobotę, 21 listopada, przed uroczystą sumą odpustową była szczególna okazja do osobistego zawierzenia się i dziękczynienia poprzez złożenie róży przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej.

Homilię okolicznościową wygłosił ks. bp Tadeusz Lityński, a po komunii św. odczytany został Akt Zawierzenia ojczyzny, diecezji, parafii i wszystkich rodzin matczynej opiece Gospodyni Babimojskiej.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni przez proboszcza parafii, aktualnie już kustosza sanktuarium ks. Andrzeja Pielę, kapłani z dekanatu oraz inni goście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska