Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kargowej rośnie gorączka wystawowa

Eugeniusz Kurzawa 0 68 324 88 54 [email protected]
Ekspozycja prac kargowskiego malarza Wilhelma Blanke może okazać się wydarzeniem dla dwóch kultur, polskiej i niemieckiej
Ekspozycja prac kargowskiego malarza Wilhelma Blanke może okazać się wydarzeniem dla dwóch kultur, polskiej i niemieckiej fot. Archiwum
Wzbogaca się formuła organizacji pierwszej wystawy malarstwa przedwojennego artysty z Kargowej - Wilhelma Blanke, która odbędzie się w dniach 6 - 14 czerwca w domu kultury.

W. Blanke, artysta urodzony w XIX w. w Kargowej i tutaj pochowany, twórca rangi europejskiej, ale i piewca swych stron rodzinnych, rok temu został patronem ośrodka kultury. Już wówczas planowano możliwie dużą ekspozycję jego prac w rodzinnym mieście. Wiemy, iż ostatecznie odbędzie się w dniach 6-14 czerwca, w czasie Dni Kargowej.

- Jeszcze w marcu planowaliśmy pokazać 54 prace, a już na początku maja wiemy, że będzie 57 obrazów - informuje Henryk Brudło, szef domu kultury i wielki pasjonat Blankego. - Na nasz apel chęć wypożyczenia obrazów zgłosiły osoby prywatne z Wolsztyna, Poznania, Kargowej i Niemiec.

Kozłowski pomoże

Ba, znany i popularny aktor Maciej Kozłowski, który urodził się i wychował w Kargowej, na wieść, że w jego rodzinnym mieście organizowana jest duża wystawa W. Blankego, pomógł w pozyskaniu kolejnego obrazu. Aktor, który jest honorowym obywatelem gminy, zapowiedział przyjazd na wystawę wraz z małżonką, znaną warszawską malarką.

W ośrodku kultury trwają przygotowania do tego niecodziennego wydarzenia. Pojawi się bowiem Regina Zimmerninkat-Blanke, stryjeczna wnuczka artysty, będzie Stefan Petriuk z Niemiec, kolejny honorowy obywatel gminy i właściciel kilkunastu "Blanków". Zostało więc pomalowane wnętrze sali widowiskowej, odnowiona podłoga. Wiadomo, iż jest też przygotowane solidne zabezpieczenie dzieł przed kradzieżą, że będzie ochrona (ponadto obrazy będą ubezpieczone). Wszystko to z powodu wartości prac.

Z myślą o młodych

Spora ich część zaginęła podczas II wojny światowej, a te które ocalały są rozproszone po Europie i USA. Znajdują się w muzeach, galeriach, domach aukcyjnych i kolekcjach prywatnych. Do dziś nie wiadomo ile ich właściwie się zachowało. Wystawa będzie zatem wydarzeniem artystycznym i pierwszym pokazem dzieł twórcy zarówno w Polsce, jak i w Niemczech po II wojnie.

Warto jeszcze dodać, iż nie pominięto aspektu wychowawczego, jaki daje taka sytuacja. Otóż dom kultury ogłosił, wśród gmin Regionu Kozła, I Dziecięcy Konkurs Plastyczny im. W. Blanke pt. "Tutaj mieszkam - obrazy okolicy widziane moimi oczami". Wyniki są już znane, natomiast wręczenie nagród odbędzie się w dniu otwarcia wystawy W. Blanke, a dokona tego, w obecności nauczycieli i instruktorów plastyki, R. Zimmerninkat-Blanke w towarzystwie burmistrza Janusza Kłysa. Wydaje się, iż dla młodych plastyków może być to niezapomniany moment.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska