MKTG SR - pasek na kartach artykułów

URLOP WYPOCZYNKOWY 2018. Kiedy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu? Kto i kiedy ma prawo przerwać urlop pracownika?

(vp)
Zdarzają się sytuacje, gdy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu lub cofnąć już udzielony urlop
Zdarzają się sytuacje, gdy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu lub cofnąć już udzielony urlop pixabay.com
Urlop wypoczynkowy to prawo, które posiada każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Kodeks pracy zakłada co najmniej 14 dni płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Są jednak sytuacje, kiedy pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu wypoczynkowego lub urlopu na żądanie. Kiedy może to zrobić?

Urlop wypoczynkowy zapisany w Kodeksie pracy

Prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego gwarantują osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę przepisy zawarte w Kodeksie pracy. W zależności od stażu pracy, w każdym roku kalendarzowym zatrudnionemu przysługuje 20 lub 26 dni urlopu.

Zgodnie z przepisami pracownikowi przysługuje prawo do przynajmniej jednego 14-dniowego płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Zwykle te najdłuższe urlopy udzielane są w okresie wakacyjnym.

Jeśli pracownik chce skorzystać z urlopu, za każdym razem musi zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o jego udzielenie. Wniosek o urlop powinien zawierać takie informacje jak:

  • rodzaj urlopu, z którego chce skorzystać pracownik
  • termin.

CZYTAJ TAKŻE: ZMIANY W URLOPACH. Co zmieni się w zasadach przyznawania urlopu? Ministerstwo pracuje nad nowym Kodeksem Pracy >>>

Na podstawie wniosku pracodawca wyraża zgodę (bądź nie) na udzielenie urlopu. Z chwilą podania do wiadomości pracowników harmonogramu urlopów obowiązującego w danym roku, zaczyna on być wiążący dla obu stron (pracownika i pracodawcy).

Zdarzają się sytuacje, gdy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu lub cofnąć już udzielony urlop. Kiedy jest to możliwe?

Już wkrótce czekają nas duże zmiany w Kodeksie pracy. Nowe regulacje mają dotyczyć m.in. urlopów wypoczynkowych, premii uznaniowych, umów o pracę. Szczegóły mają być znane w połowie marca. Rząd powołał specjalną Komisję Kodyfikacyjną, która ma opracować projekty Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy. Obecne przepisy obowiązują od ponad 40 lat i zdaniem resortu pracy są mocno przestarzałe. Co może się zmienić? Oto niektóre propozycje komisji, które już teraz są szeroko komentowane. Zobacz na kolejnych slajdach w galerii.Zobacz też: Kiedy ZUS może kontrolować co robimy na zwolnieniu lekarskim?wideo: Dzień Dobry TVN/x-newsPOLECAMY:

Urlopy i premie. Zwalnianie kobiet w ciąży i przerwa na papi...

Kiedy pracodawca może

  1. Ważny interes firmy
    Pracodawca może nie udzielić lub zmienić termin naszego urlopu w wyjątkowych sytuacjach wskazanych w kodeksie pracy i musi to być odpowiednio uzasadnione. Jednym z takich powodów jest konieczność zachowania ciągłości pracy w firmie. Gdy nasza nieobecność spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy, wówczas pracodawca może z takiego prawa skorzystać.

    Jeśli pracodawca odwoła nam wcześniej zaplanowany urlop, w związku z którym ponieśliśmy już jakieś koszty, np. wykupiliśmy wycieczkę, kupiliśmy bilety, opłaciliśmy noclegi itp., powinien zwrócić nam koszty z tym związane. Muszą to być jednak koszty faktycznie poniesione przez nas i udokumentowane, a także bezpośrednio związane z przesunięciem urlopu.

    Możemy domagać się też zwrotu kosztów za małoletnie dziecko, jeśli jego wyjazd musiał być odwołany z powodu braku dorosłego opiekuna.

  2. Zbyt późne poinformowanie o urlopie na żądanie
    Każdy pracownik ma prawo do łącznie 4 dni urlopu na żądanie w ciągu roku kalendarzowego. Należy pamiętać, że nie są to dodatkowe dni urlopu. Wykorzystanie urlopu na żądanie zmniejsza wymiar przysługującego w danym roku pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

    Jeśli chcemy skorzystać z urlopu na żądanie musimy poinformować jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Pracodawca bowiem musi mieć możliwość zapoznania się z naszą prośbą. Tak więc, jeśli wyrazimy chęć skorzystania z urlopu na żądanie w momencie, gdy powinniśmy już pracować, wówczas szef może odmówić udzielenia urlopu.

  3. Bezpodstawny wniosek o urlop na żądanie
    Pracodawca może również odmówić nam urlopu na żądanie w sytuacji, gdy już wcześniej mogliśmy przewidzieć naszą nieobecność. Dotyczy to np. takich sytuacji jak: wizyta u lekarza, którą mieliśmy już dużo wcześniej umówioną, czy zaplanowany już wcześniej wyjazd itp. Urlop na żądanie przysługuje bowiem w nagłych sytuacjach.

Odmowa udzielenia urlopu wypoczynkowego - co dalej?

Jeśli dojdzie do sytuacji, gdy pracodawca odmówi nam udzielenia urlopu wypoczynkowego, a my się z jego decyzją nie zgadzamy, możemy wówczas domagać się przed sądem pracy udzielenia urlopu w zaplanowanym przez nas terminie. Wtedy pracodawca będzie musiał dobrze uzasadnić powód odmowy bądź przesunięcia nam terminu urlopu.

Kiedy pracodawca może

Pracodawca może też przerwać nasz urlop. Powody, dla których może to zrobić nie mogą być błahe, muszą być usprawiedliwione i takie, których pracodawca nie mógł przewidzieć w momencie rozpoczynania naszego urlopu.

Odwołanie ma charakter polecenia służbowego, któremu pracownik ma obowiązek się podporządkować.

Warto przy tym zaznaczyć, że w sytuacji, gdy szef zdecyduje się przerwać nasz urlop, musi pokryć koszty związane z jego odwołaniem i jednocześnie ma obowiązek udzielić dni wolnych w innym terminie.

Ile urlopu wypoczynkowego ci się należy? Oto 13 faktów o url...

Kiedy pracodawca

Są sytuacje, kiedy pracodawca nie może odmówić nam urlopu, ani nie ma prawa decydować o jego terminie. Do takich sytuacji należą:

  • urlop macierzyński,
  • urlop rodzicielski,
  • urlop wychowawczy.

Pracodawca musi także udzielić urlopu pracownikowi młodocianemu uczęszczającemu do szkoły, który chce skorzystać z urlopu w czasie ferii szkolnych.

Inaczej natomiast sytuacja wygląda w przypadku urlopu bezpłatnego. Tutaj pracodawca nie ma obowiązku go udzielać i nie musi uzasadniać swoje decyzji.

Zobacz też: RZĄD PLANUJE REWOLUCJĘ W KODEKSIE PRACY, ALE I TAK WOLIMY PRACOWAĆ NA ETACIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska