Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do ochrony zdrowia na tych samych zasadach co obywatele polscy

Janusz Życzkowski
Janusz Życzkowski
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber Fot. mz
Z Piotrem Bromberem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, rozmawia Janusz Życzkowski.

- Jakie najważniejsze rozwiązania wprowadza specustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy?
- Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia na tych samych zasadach co obywatele polscy, z wyłączeniem m.in. leczenia i rehabilitacji uzdrowiskowej. Koszty świadczeń zdrowotnych dla obywateli Ukrainy rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia i będą finansowane z dotacji celowej z budżetu państwa. Uprawnienie do bezpłatnej opieki zdrowotnej i refundacji leków otrzymają osoby, które od 24 lutego przybyły do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.

- Z jakich konkretnie świadczeń za darmo mogą korzystać uchodźcy?
- To szczepienia przeciwko COVID-19, wykonanie testów na koronawirusa oraz szczepienia w ramach programu szczepień ochronnych. Uchodźcy mogą skorzystać także z porad lekarza rodzinnego oraz lekarzy specjalistów pracujących w ramach kontraktu z NFZ, czy też wykonać zlecone badania diagnostyczne. Co ważne, mogą również być przyjęci na leczenie szpitalne, jeśli wymaga tego ich stan zdrowia. Ważne jest, by podkreślić, że tak samo jak to jest w przypadku polskich pacjentów, na badania diagnostyczne czy wizytę u specjalisty konieczne będzie wydanie skierowania. Natomiast jeśli chodzi o leczenie w szpitalach, czy świadczenia w poradniach specjalistycznych, to uchodźcy z Ukrainy zostaną wpisani na listę oczekujących. Tutaj chciałbym szczególnie zaznaczyć, że już od pierwszych dni ataku zbrojnego na Ukrainę zagwarantowaliśmy obywatelom Ukrainy opiekę medyczną.

- Czy w przypadku szczepień do obywateli Ukrainy będzie kierowana specjalna akcja informacyjna?
- Wszystkie informacje są dostępne na naszej stronie internetowej w specjalnej zakładce. Są tam publikowane komunikaty także w języku ukraińskim. Jeśli zaś chodzi o szczepienia przeciwko COVID-19, to umożliwiliśmy szczepienia dla osób niezaszczepionych oraz uzupełnienie dla tych, którzy przyjęli już dawki w niepełnym schemacie. Dotyczy to również szczepionek, które nie są dopuszczone w UE. Jeśli chodzi o szczepienia ochronne dla dzieci do 19. roku życia, które nie są zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym, to resort zdrowia już wydał wytyczne i rekomenduje wykonanie takich szczepień według Indywidualnego Kalendarza Szczepień. Ma go ustalić lekarz kwalifikujący do szczepienia na podstawie programu szczepień ochronnych na 2022 r.W wytycznych za priorytetowe wskazano: szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia, szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepienie przeciw COVID-19.

- Gdzie mogą zgłaszać się osoby potrzebujące pomocy medycznej, jakie są dostępne dla nich źródła informacji?
- Całą dobę przez 7 dni w tygodniu jest czynna bezpłatna infolinia pod numerem 800 190 590, obsługiwana po polsku, ukraińsku, angielsku i rosyjsku. Dla uchodźców dostępna jest też Teleplatforma Pierwszego Kontaktu. Dzwoniąc pod bezpłatny telefon 800 137 200, mamy możliwość skorzystania z porady medycznej oraz konsultacji psychologicznej od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00-8.00 oraz przez całą dobę w weekendy i święta. Pomocą służy też strona internetowa MZ, gdzie jest specjalna przetłumaczona na ukraiński zakładka z informacjami dla obywateli Ukrainy. Także Internetowe Konto Pacjenta jest już dostępne w ukraińskiej wersji językowej. IKP zapewnia stały dostęp do danych medycznych, e-recept i e-skierowań. W Polsce obowiązują elektroniczne recepty. Obywatele Ukrainy też mogą je realizować. Aby osoba z Ukrainy, która nie posiada numeru PESEL, mogła zrealizować elektroniczną receptę, musi otrzymać od pracownika medycznego, np. lekarza, pielęgniarki, wydruk informacyjny e-recepty z kodem paskowym. Wydruk ten należy pokazać farmaceucie, kupując lek w aptece. W ramach opieki medycznej pomagamy także w tym, by dzieci czy chorzy onkologicznie mogli kontynuować leczenie w polskich szpitalach. Ponad 900 dzieci było już leczonych w polskich szpitalach. Większość z powodu schorzeń, które wymagają krótkiej hospitalizacji, a powodowane są m.in. trudami i warunkami podróży. Trafiło do nas także ok. 200 dzieci chorych onkologicznie. Rozpoczęliśmy także proces przekazywania pacjentów z Ukrainy leczonych w Polsce do szpitali w innych państwach UE. Na dalsze leczenie do Włoch wyleciała już pierwsza trójka małych pacjentów.

- Czy specustawa przewiduje rozwiązania, które ułatwią lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom z tego kraju podejmowanie pracy w polskim systemie ochrony zdrowia?
- Ustawa wprowadziła istotne uproszczenia w procesie zatrudniania personelu medycznego lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych z Ukrainy. Ustawa przewiduje, że niezależnie od stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego obywatele Ukrainy mogą korzystać z trybu określanego dotychczas jako covidowy, tyle że nie są ograniczeni w wyborze podmiotów leczniczych, w których podejmą pracę. Może być to dowolny podmiot leczniczy w Polsce, oczywiście zgodny z kwalifikacjami danego lekarza. Wystarczy de facto dyplom ukończenia studiów bądź dodatkowo dyplom uzyskania tytułu specjalisty. Obowiązują te same zasady, które obowiązywały dotychczas w systemie covidowym, czyli w przypadku posiadania tylko dyplomu ukończenia studiów praca pod nadzorem przez 5 lat możliwości wykonywania zawodu, zaś w przypadku posiadania dyplomu potwierdzającego specjalizację - możliwość samodzielnej pracy po upływie 3 miesięcy pracy nadzorowanej. Ponadto dla lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarek i położnych z Ukrainy, którzy już wcześniej uzyskali warunkowe prawo wykonywania zawodu uprawniające do pracy w podmiocie udzielającym świadczeń pacjentom chorym na Covid-19, ustawa przewiduje możliwość dowolnej zmiany podmiotu leczniczego bez konieczności uzyskiwania dodatkowej zgody Ministra Zdrowia w przypadku odwołania stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego lub w przypadku braku wyodrębnienia podmiotów leczniczych przewidzianych do udzielania świadczeń pacjentom chorym na Covid -19. Jednocześnie, Ministerstwo Zdrowia uruchomi w najbliższym czasie specjalną zakładkę na stronie internetowej www.mz.gov.pl, która będzie poświęcona wyłącznie systemowi zatrudnienia w Polsce personelowi z Ukrainy, zamierzamy także udostępnić infolinię w języku ukraińskim.

Wideo: Rosjanie zabijają coraz więcej cywilów

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska