MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tylko bez wyburzania

Janczo Todorow
- Kiedyś, jeszcze za czasów Erdmanna Hoffmanna od huku maszyn drżały ściany hal - mówi Rafał Szymczak.
- Kiedyś, jeszcze za czasów Erdmanna Hoffmanna od huku maszyn drżały ściany hal - mówi Rafał Szymczak. Fot. Aleksander Majdański
W dawnej fabryce wełny ma powstać supermarket i multikino

Już kilka lat temu zakończono produkcję, ucichły maszyny, a z bram przestały wyjeżdżać ciężarówki załadowane belami wełnianych tkanin. Tylko dzikie gołębie szukają schronienia w pustych halach. Obecny właściciel ma wiele pomysłów, ale sam nie wie czy wypalą.

Przed wojną fabryka była największym zakładem w mieście. Została założona przez Erdmanna Hoffmanna, żarskiego fabrykanta, mieszczanina i filantropa. - Pochodził z rodziny z tradycjami w sukiennictwie, których korzenie sięgają XVI wieku - mówi historyk i regionalista Rafał Szymczak.

Największy przed wojną

Firma Hoffmanna miała bogate jak na ówczesne czasy świadczenia socjalne m. in. odprawy emerytalne i zasiłki macierzyńskie. Właściciel ufundował nowy szpital i ośrodek szkolno - wychowawczy dla dzieci głuchoniemych, który istnieje do dziś.

Aż do 1945 roku fabryka tkanin wełnianych "Erdmann Hoffmann Tuchfabrik AG" była największym zakładem produkcyjnym. W latach 50. XX wieku produkowała m. in. sukno na potrzeby służb mundurowych, a zatrudnienie w najlepszych latach wynosiło ok. 700 osób. Kilka lat temu postawiono ją w stan likwidacji, a maszyny nowy właściciel wywiózł do innego zakładu.

Za dużą kasę

- Właściciel zburzy budynki i sprzeda pustą działkę za bajońską sumę. A miasto nic z tego nie będzie miało, choć wiele razy umorzyło podatki od tej nieruchomości. Moim zdaniem, właściciel za te umorzenia mógłby odstąpić część działki - uważa R. Szymczak.

- Nie ma takiej możliwości, bo umorzenia podatku miały miejsce w poprzednich latach- zaznacza burmistrz Roman Pogorzelec.

Jeszcze inny problem widzi Barbara Bielinis-Kopeć, wojewódzki konserwator zabytków. - Dwa z największych budynków dawnej fabryki mają wartość historyczną i nie wyrażamy zgody na ich zburzenie, można najwyżej dobudować coś nowego do parteru. Nie ma przeszkód, żeby środku otworzyć nowoczesne sklepy czy kino. - tłumaczy konserwator.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska