MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twoje dziecko idzie do pierwszej klasy? To znaczy, że padnie ofiarą kolejnej reformy

Leszek Kalinowski 0 68 324 88 74 [email protected]
Kolejne pierwszaki i kolejna reforma oświatowa. Teraz podobno wszystko będzie robione dla ich dobra.
Kolejne pierwszaki i kolejna reforma oświatowa. Teraz podobno wszystko będzie robione dla ich dobra. fot. Mariusz Kapała
Ale autorzy tej najnowszej zapewniają, że nauczanie będzie bardziej przyjemne i praktyczne.

W gimnazjach do łask wracają zajęcia techniczne, bo okazuje się, że dziś młodzi nie potrafią wbić gwoździa ani przygotować sałatki warzywnej. I znów pojawią się pracownie praktyczno-techniczne, które zniknęły ze szkół, bo lekcje te zastąpiła informatyka.

Pierwszaki z podstawówki zamiast kucia będą harcowały, gdyż znacznie więcej ma być gier i zabaw. A książki zostawią w szkolnych szafkach, by nie miały już wygiętych w paragraf kręgosłupów. Wszystko to za sprawą nowej podstawy programowej, która mówi, czego mały Jaś ma się nauczyć...
Na wuefie będą tańce

Po co zmieniać podstawę programową? Według ministerstwa edukacji, przyczyn jest kilka. Przede wszystkim podręczniki i wymagania nie są dostosowane do dzisiejszych dzieciaków, które coraz mniej przypominają swoich rówieśników sprzed lat kilku, kilkunastu. Jeszcze niedawno mniej niż połowa uczyła się w szkołach z maturą. Teraz aż 80 proc. Więcej młodych Polaków widać też na studiach - dziś studiuje już co drugi. To pięć razy więcej niż wcześniej. Poza tym trudno nauczyć wszystkiego w ciągu trzech lat w gimnazjach czy liceach.

W tym roku szkolnym - i do 2012 r. - do klas pierwszych trafią jednocześnie siedmio- i sześciolatkowie. Od ich liczby zależy, czy będą chodzili do jednej klasy, czy do odrębnych. Ale wszyscy podejmą naukę według nowego programu. W pierwszych miesiącach mają grać i się bawić, najlepiej przy muzyce. Sale powinny składać się z dwóch części: edukacyjnej (z tablicą i pomocami) i rekreacyjnej. W szkołach będą też co najmniej dwie świetlice, w tym jedna specjalna dla pierwszaków.

Uczniowie mają się więcej ruszać i polubić wuef. Dzieci i młodzież same wybiorą, czy chcą tańczyć, strzelać, czy grać w kosza. Żeby nie obciążać ich kręgosłupów, ministerstwo nakazuje szkołom stworzenie uczniom możliwości pozostawienia części podręczników w szkole. Dba też o prawidłowe nawyki żywienia. Stąd pomysł pakietów owocowo-warzywnych, które dostaną dzieciaki z klas I-III. O ile szkoła zgłosi się do Agencji Rynku Rolnego do 11 września.

Z młotkiem i patelnią

Także w gimnazjach nauka ma wyjść na... zdrowie. Będzie nawet nowy przedmiot - edukacja bezpieczeństwa. Uczniowie będą mieli zajęcia z młotkiem i patelnią. Inaczej podana zostanie historia. W gimnazjum zakończy się na 1918 r. Kolejne epoki w liceum (do tej pory uczono dwukrotnie historii od czasów najdawniejszych do współczesnych).

Dawną rangę odzyskuje matematyka, która stanie się obowiązkowym przedmiotem na maturze. Stąd dodatkowe godziny na organizowanie zajęć dla osób uzdolnionych oraz wymagających pomocy. A wszystko jest możliwe, bo... pedagodzy będą więcej pracowali. Każdy ma obowiązek - poza swoją normą - przepracować co najmniej godzinę tygodniowo.

Tyle teoria. Dodajmy, że nie są to założenia pierwszej reformy, o której piszemy. A jaka jest szkoła, każdy widzi...

SZKOLNY KALENDARZ

* 1 września - początek roku szkolnego 2009/2010
* 23-31 grudnia - zimowa przerwa świąteczna
* 18-31 stycznia - ferie dla woj. lubuskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i kujawsko-pomorskiego
* 1-14 lutego - ferie dla woj. dolnośląskiego, opolskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego
* 1-6 kwietnia - wiosenna przerwa świąteczna
* 8 kwietnia - ogólnopolski sprawdzian szóstoklasisty
* 27 kwietnia - egzamin gimnazjalny, część humanistyczna
* 28 kwietnia - egzamin gimnazjalny, część matematyczno-przyrodnicza
* 29 kwietnia - egzamin gimnazjalny, część z języka obcego nowożytnego
* od 4 maja - egzamin maturalny, część pisemna
* 4-28 maja - egzamin maturalny, część ustna
* 11 maja - pisemny egzamin dojrzałości, język polski
* 12 maja - pisemny egzamin dojrzałości, drugi przedmiot
* 13 maja - pisemny egzamin dojrzałości, język ojczysty w szkołach lub oddziałach z ojczystym językiem nauczania mniejszości narodowej
* 21 czerwca - etap pisemny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe
* od 22 czerwca - etap praktyczny egzaminu zawodowego
* 25 czerwca - koniec roku szkolnego
* 26 czerwca-31 sierpnia - wakacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska