MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj nie ma nudy

Andrzej Włodarczak
Patrycja Piotrowiak (od lewej) i Jadwiga Obielak na zajęciach w Warsztacie Terapii Zajęciowej najchętniej malują obrazy
Patrycja Piotrowiak (od lewej) i Jadwiga Obielak na zajęciach w Warsztacie Terapii Zajęciowej najchętniej malują obrazy fot. Paweł Siarkiewicz
Większa pewność siebie, lepsze radzenie sobie w codziennych sytuacjach - to najważniejsze korzyści, jakie odnoszą uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Pani Jadzia Obielak mieszka w Ostrowcu. Od początku, czyli od pięciu lat, bierze udział w zajęciach dębnowskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej. - Miło spędzam tutaj czas z koleżankami i instruktorami. Nauczyłam się malować farbami i innych rzeczy - mówi.

Jej koleżanka Patrycja Piotrowiak z Dębna sama przychodzi na zajęcia. Również od początku Warsztatów. - W domu bym się nudziła, a tutaj mam wypełniony czas. Maluję obrazy i na szkle. Potrafię też zrobić sałatki owocowe dla siebie i gości, nakryć stół - chwali się.

Sześć pracowni

W końcu maja Warsztaty będą obchodziły pięciolecie działalności. Teraz mają 30 uczestników, w wieku od 15 do 55 lat. To osoby jednocześnie niepełnosprawne psychicznie i fizycznie. Zajęcia odbywają się od 7.30 do 15.30 w sześciu pracowniach: kulinarnej, plastycznej, stolarskiej, wikliniarskiej, dziewiarsko - krawieckiej i komputerowo - muzycznej. Grupy są pięcioosobowe, zatem terapeuta zajmuje się każdym indywidualnie.

Jedni uczą się przygotowywać proste posiłki dla siebie i gości oraz sprzątać, inni malują obrazy, szyją proste ubiory. Jeszcze inni robią stroiki z wikliny, a z drewna ozdoby, szafki i karmniki dla ptaków.

Widać postępy

- Terapia naszych uczestników ma wyrobić w nich umiejętności, przydatne w codziennym życiu. Także nauczyć możliwie największej samodzielności. Tutaj mają stały kontakt z ludźmi w podobnej sytuacji. Zapewniamy im opiekę logopedy, psychologa i rehabilitanta - mówi kierowniczka Warsztatu Małgorzata Lenkiewicz.

Terapeutka pracowni plastycznej Joanna Stańczak potwierdza, że kilkuletnia praca z niepełnosprawnymi daje efekty. - Potrafią nawiązać kontakt z obcymi ludźmi, czują się pewniejsi, są bardziej otwarci na otoczenie. W pracowniach wykonują coraz trudniejsze prace. Potrafią zaplanować, co jest potrzebne na zajęcia, a następnie zrobić zakupy w sklepach. To duży postęp - twierdzi terapeutka.

Wystąpią na rocznicę

Niepełnosprawni biorą udział w lokalnych imprezach, np. w Dniach Dębna. Prezentują wtedy swoje wyroby. Na początku maja byli w Chojnie na obchodach Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. Jak zwykle 1 czerwca w Dębnie będą uczestniczyć w Mitingu Lekkoatletycznym dla Niepełnosprawnych Bądźmy Razem.

Uroczyste obchody pięciolecia Warsztatów zaplanowano na 31 maja o 11.00 w Dębnowskim Ośrodku Kultury. Wszyscy uczestnicy wystąpią na scenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska